Search form

17.10.2017

Drukāt

Smiltenes RB seniori papīrfabrikā un zeltainajā Siguldā

Alūksne ir skaista arī rudenī, bet mums gribējās apskatīt izslavēto Siguldas zelta rudeni. Un tā 6. oktobrī mēs, 21 seniors un aktīvisti, devāmies ekskursijā uz Līgatni un Siguldu.


Pirmais no apskates objektiem bija Padomju laika īpaši slepenais bunkurs ar segvārdu "Pansionāts".

Uz pazemi devāmies gida pavadībā. Līgatnes bunkurs atrodas 9 metrus zem zemes 2000 kv.m. platībā, kuram slepenības zīmogu noņēma tikai 2003. gadā. Bunkurā bija iekārtota patversme Latvijas komunistu varas elitei kodolkara gadījumā. Bunkurs ir plašs, tajā ir daudz telpu, tur valda noslēpumaini intriģējoša gaisotne.

Katrs no vēsturiskajiem atribūtiem bunkurā ir interesanta laikmeta liecība ar savu stāstu. Patversmē saglabājušies autentiski laikmeta eksponāti. Veselus 30 gadus rehabilitācijas centra darbinieki un apmeklētāji nezināja par to, kas atrodas zem viņu kājām, – tik liels bija šī objekta slepenības plīvurs. Ir vērts apmeklēt šo muzeju. Dažās telpās, kur ir dokumenti vai kartes, aizliegts fotografēt.

Paldies smaidīgajai gidei par atvērto nezināmo lappusi no mūsu nesenās pagātnes! Tiešām bija interesanti.


 

Otrais apskates objekts - Līgatnes papīrfabrikas ciemats un pati fabrika. Gide mūs izvadāja pa fabrikas administrācijas un ražošanas telpām.

Gide atzina: “Ja nebūtu papīrfabrikas, nebūtu arī Līgatnes – tā sākusies no papīrfabrikas. Visa dzīve ciematā 200 gadu garumā bijusi saistīta ar to. Papīrfabrika ir pa cēlusi visu, gandrīz visu infrastruktūru, kas mums bija 20. gadsimta sākumā.”

Bija skumji skatīt nokaltušās puķes podos biroju telpās, darba vietās stāv darbinieku pildspalvas, krūzītes un kalkulatori. Nomāc pamestības sajūta. Tomēr vēl esot cerība, ka Līgatnes papīrfabrika celsies no pelniem kā Fēnikss.

Īpaši saudzējama un unikāla vērtība ir koka arhitektūras paraugi, kas Līgatnē labi saglabājušies neskartā veidā. Tās ir papīrfabrikas strādnieku dzīvojamās rindu mājas. Pirmais nams celts 1884. – 1886. gadā. Vēsturiskajā centrā atrodas arī īpatnēji dabas un kultūrvēstures pieminekļi – pagrabu alas, ko Līgatnes iedzīvotāji – papīrfabrikas strādnieki jau kopš 18. gs. beigām izkaluši klintīs, lai izmantotu par sakņu un dārzeņu uzglabāšanas pagrabiem. Daļa alu šo funkciju pilda arī šodien. Arī mēs ielūkojāmies neparastākajā no Līgatnes bagātībām – unikālajās pagrabu alās, kas kopš 18. gadsimta beigām izkaltas smilšakmens iežos Līgatnē.

Pēdējais apmeklējums – Gūtmaņala Gaujas Nacionālajā parkā, upes senlejas labajā krastā, netālu no Turaidas. Tā ir lielākā grota Baltijas valstīs. Pastaigājāmies, kāpām pa kāpnēm un priecājāmies par Latvijas skaisto rudeni. Izbaudījām dzestro laiku un guvām emocijas ilgākam laikam.

 

Teksts: Anita Ceple un Ritma Egle
Foto: Andris Cvetkovs
 

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas