Search form

16.10.2018

Drukāt

Senā skaistā pilsēta – Ludza

14. jūlijā 19 ekskursijas dalībnieki ar tulku Maigu piedalījās ekskursijā uz Ludzu. Ludza ir sena Latgales pilsēta gleznainā apvidū, ar brīnišķīgu vecpilsētu, kas celta starp ezeriem, ar pili pilsētas viducī, baznīcu kalna galā un brīnišķīgiem koka un ķieģeļu vienstāvu un divstāvu būvētiem namiem.


Vispirms  klausījāmies gida stāstu par baznīcas vēsturi no14.gs. līdz pat mūsdienām. Ludzas pirmā katoļu baznīca tika celta kopā ar Ludzas pili , kas bijusi pils sastāvdaļa, bet tā nodegusi Livonijas kara laikā. Ludzas baznīca piecas reizes atdzimusi no pelniem, Ludzas Romas katoļu baznīca  celta jauktā stilā: romāņu un gotikas; tas ir veltījums Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanai.

Kādreiz ap pareizticīgo baznīcu pletās skaists dārzs un vecā tirgus laukums bruģi mina daudzi tūkstoši ļaužu no Ludzas apriņķa vairāk nekā 12 gadatirgos gadā.

Tālāk  gājām uz Karņicku kapelu, kas celta 1738.gadā un ir koka celtne ar konusveida jumtu un krustu virs tās, tai ir īpatnējas formas logi un no ārpuses aizverami slēģi.

Vēl skatījām Ludzas viduslaiku cietoksni,  saglabājušās pilsdrupas no 14. gadsimta – divas sienas no torņa un pils ārsienu.

Interesants bija senlatgaļu tērpā ģērbtā gida stāstījums   par seno baltu cilšu dzīvi, amatniecības rašanos un attīstības vēsturi, senajiem ētikas un darba likumiem, tradīcijām, arī arodu demonstrējumus, pēc tam pasniedza mums latgaļu ēdienu: rupjmaizi ar medu un ievārījumu, zaļo tēju.

Mēs iegājām Ludzas Lielajā sinagogā, kas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un vecākā sinagoga Baltijas valstīs, celta ap 1800. gadu,   izmantota kā dievnams līdz 20.gs. 80.gadiem un  saglabājusi koka pamatkonstrukcijas, Lūgšanu telpu, uzejas kāpnes uz 2. stāvu un visus galvenos iekārtas priekšmetus vai to daļas, kas ir unikāli ebreju kultūras paraugi no18. – 19.gs.

Ekskursijas maršruta beigās notika izbrauciens ar koka plostu pa Mazo Ludzas ezeru, vērojot pilsētas panorāmu. Mēs bijām gandarīti par interesantiem apskates objektiem.

 

 

Ekskursijas organizatore, teksta un foto autore – LNS RB Ziemeļu grupas priekšsēdētāja Karmena Verika Ikauniece


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas