Search form

16.08.2019

Drukāt

Gleznainā brīvā dabā Baltkrievijā

18. Starptautiskais mākslas plenērs “R+Я” notika Baltkrievijā Nakvasī, kas atrodas Minskas apgabalā Dzeržinskas rajonā, no Minskas apm. 60 km. Tajā piedalījās 4 valstu mākslinieki – Krievija, Baltkrievija, Ukraina un Latvija. No Latvijas piedalījās Santa un Roberts Kesenfeldi.


Pirmajā dienā iepazīšanās un uzreiz izveidojās radoša atmosfēra. Krievijas Nedzirdīgo mākslinieku asociācijas prezidents A. Mikljajevs noorganizējis un izveidojis albumu “Viss par plenēriem “R+Я””. Tajā daudz interesantu fotogrāfiju ar aprakstiem un agrāko plenēru dalībnieku darbu reprodukcijas, sākot no 2000. gada. Visi mākslinieki šo izdevumu saņēma kā dāvanu.

Plenērā viss bija rūpīgi pārdomāts. Bija plāns radošam darbam, lai varētu brīvā iedvesmojošā gaisotnē radīt jaunus mākslas darbus. Ne tikai uz vietas gleznojām, bet arī izbraucām uz citām interesantām, gleznainām vēsturiskām vietām – uz Sulu, kurā ir pirmais Baltkrievijas interaktīvais vēstures parks un muzejs, kas ar tādu pašu nosaukumu atrodas Sulas ezera krastā. Bijām arī uz Rubeževičiem, kur pašā interesantākajā vietā bija maza baznīca, kuras fasāde apgleznota ar freskām par Jēzus Kristus dzīves gājumu.

Plenērā katrs mākslinieks uzgleznoja vairākus mākslas darbus. Labākie darbi tika izstādīti divās atklāšanas dienās – Nakvasī un Dzeržinskā. Īpaša bija pēdējā izstāde, kas notika 3. jūlijā Baltkrievijas Neatkarības dienā pilsētas centra parkā. Tā piesaistīja daudzu skatītāju uzmanību. Šo izstādi apmeklēja pats Dzeržinskas izpildkomitejas priekšsēdētājs Nikolajs Artjuškevičs, pasniedzot diplomus plenēra dalībniekiem.

Pēdējā dienā ekskursija Minskā, bijām uz Baltkrievijas nedzirdīgo biedrību un tikāmies ar priekšsēdētāja vietnieci, kura pati ir māksliniece. Pēc tam devāmies uz nedzirdīgo kultūras namu, apskatījām nedzirdīgo mākslinieku darbu izstādi.

Tad mūs aizveda uz Lielā tēvijas kara muzeju, kuru nesen atklāja ar pilnīgi jaunu modernu noformējumu. Tajā ir materiāli par Otro pasaules karu. Apstaigājām visus stāvus un bijām pašā augšā kupola Uzvaras zelta zāle, kur godināti karā kritušie. Un visbeidzot iegriezāmies Baltkrievijas nacionālajā mākslas muzejā, kur apskatījām mākslas darbus no senatnes līdz mūsdienām.

Pagājušā gada rudenī muzejā pirmo reizi ar saviem mākslas darbiem piedalījās trīs jaunie baltkrievu nedzirdīgie mākslinieki. Viņi studē Baltkrievijas Valsts mākslas akadēmijā, pagājušajā gadā viens to pabeidza. Pašā vakarā ar brīnišķīgo aizvadīto un piedzīvoto paliekošā atmiņā braucām mājup.

Mazliet par vēsturi. Arī pie mums kādreiz bija Starptautiskā mākslas diena un izstāde Rītausmā – 1991. gada augustā tieši puča laikā bija sabraukuši 17 mākslinieki no četrām valstīm. Par šo notikumu var palasīt Kopsolī 1991. septembra Nr.17 (536).

Mums joprojām ir vieta izstādei Rītausmā un nedzirdīgo mākslinieku kopa “CERĪBA”, kurā darbojas 15 biedri. Ir jauna vadība, esam piedalījušies vairākās izstādēs. Varētu sākt domāt par ieceri sarīkot starptautisku nedzirdīgo mākslinieku izstādi. LNS vadībai ir lieliska komanda, tāpēc mums ir cerība, ka iespējams noorganizēt izstādi tieši Rīgā.

 

Roberts Kesenfelds
Foto: Santa Kesenfelde
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas