Search form

23.08.2013

Drukāt

Videoziņas Nr.198


NEDZIRDĪGO ZIŅAS
 
Viesos pie alūksniešiem
 Pļaviņieši pēc pašu iniciatīvas 19. augustā devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Smiltenes biedrības Alūksnes grupu. Pļaviņu biedrības vadītājs Ainārs Osmanis pastāstīja, ka katru gadu tiek organizēts šāds pasākums, lai biedri savstarpēji tuvāk iepazīstas un paskatās, kā strādā citas biedrības. Piemēram, pagājušajā gadā Pļaviņu ļaudis viesojās Daugavpilī.
Alūksnieši viesus  uzņēma ļoti laipni. Tieši šajā dienā Alūksnes grupai apritēja 67 gadi, un Anita Ceple  visus iepazīstināja  ar grupas vēsturi, darbību, jaunajām telpām, biedriem,  fotogrāfiju albumiem. Izrādīja arī vecās telpas, kuras vēl nav pārdotas un joprojām ir LNS īpašums.
Viesiem  Alūksnē ļoti iepatikās, un viņi tur aizkavējās ilgāk nekā plānots – devās arī ekskursijā pa pilsētu, apskatīja Alūksnes pili, Glika Bībeles muzeju, uzkāpa Tempļa kalnā.
 Tālāk pļaviņiešu ceļš veda uz Gulbeni, kur izdevās par brīvu pavizināties ar šaursliežu bānīti. Programma bija tik piepildīta, ka Cesvaines pili un Madonas apkārtni nolēma  apskatīt citreiz.
Foto: Lauris Rūrāns
 
Sāciet gatavoties velokrosam!
Šogad Latvijas Nedzirdīgo čempionāts velokrosā notiks 21. septembrī pl. 11 Ikšķiles lauku teritorijā. Sacensību programmā būs šādas distances: vīriešiem 15 km, sievietēm 10 km; zēniem līdz 16 gadiem – 5 km, meitenēm līdz 16 gadiem –  3 km. Dalībniekiem obligāti jābūt ar aizsargķiverēm!
Pieteikumi jāiesniedz LNSF līdz 13. septembrim. Dalības maksa 2 Ls, bet, ja nav kluba biedrs vai bez kluba pieteikuma, tad 4 Ls. Sāciet jau laikus gatavoties!
Foto: www.lnsf.lv


 
LATVIJAS ZIŅAS
 
Pērkot alkoholu, jauniešiem jāuzrāda personas dokuments
Tāpat kā līdz šim  alkoholiskos dzērienus aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem. Taču jaunie likuma grozījumi, kuri stājas spēkā no 19. jūlija, nosaka, ka personām vecumā no 18 līdz 25 gadiem (ieskaitot), iegādājoties alkoholiskos dzērienus, ir pienākums uzrādīt personu apliecinošu dokumentu tirgotājam vienmēr, vienalga, vai pārdevējs to pieprasa vai ne.
Tātad, ja pircējs vecumā no 18 līdz 25 gadiem (ieskaitot), iegādājoties alkoholiskos dzērienus, neuzrāda personu apliecinošu dokumentu un tirgotājam ir pamatotas šaubas par pircēja vecumu, tad viņam nedrīkst pārdot alkoholiskos dzērienus. Ja pārdevējs pārdevis šos dzērienus nepilngadīgajam, tad viņam jāmaksā 200 – 250 latu naudas sods, bet juridiskajām personām sods ir no 500 līdz 1000 latiem.
Grozījumi paredz atbildību arī pašiem nepilngadīgajiem par alkoholisko dzērienu iegādāšanos – naudas sodu līdz 25 latiem, par atkārtotu pārkāpumu sods vēl lielāks.  
Foto: www.delfi.lv
 
Ko drīkst sūtīt paciņās pa pastu
Daudzi, kuri nav saņēmuši pasūtītās preces no internetveikaliem ārzemēs vai paciņas no radiniekiem, uzskata, ka tā ir pasta vaina. Taču jāņem vērā: ja pasta sūtījumā ir aizliegtas lietas, ko nedrīkst sūtīt pa pastu, tad pasts tās likumīgi izņem.
 Pasta sūtījumos aizliegts pārsūtīt narkotiskās vielas, pornogrāfiska vai erotiska rakstura materiālus, priekšmetus vai vielas, kas var nosmērēt vai sabojāt citus pasta sūtījumus vai pasta iekārtas, sprāgstošas, viegli uzliesmojošas, radioaktīvas, ātri bojājošās bioloģiskas v un infekciozas vielas, naudu, monētas, banknotes un jebkura veida vērtspapīrus (čekus), dzīvniekus.
Ja gribat uzzināt, ko drīkst un ko nedrīkst sūtīt, VAS "Latvijas Pasts" savā mājaslapā ir ievietojis Starptautisko pasta sūtījumu pieņemšanas rokasgrāmatu, kurā ir norādīta informācija par katru valsti. Ar šo sarakstu var iepazīties arī visās pasta nodaļās.
Atsevišķos gadījumos drīkst pārsūtīt naudu, monētas un banknotes, jebkura veida vērtspapīrus (čekus), dārgmetālus, dārglietas un juvelierizstrādājumus, bet tikai tādā gadījumā, ja pasta sūtījumu apdrošina.
Ar aviopastu nedrīkst sūtīt smaržas, preces ar baterijām un šķiltavas, sprāgstvielas, viegli uzliesmojošus šķidrumus, piemēram, tīrīšanas līdzekļus, sērkociņus; toksiskas (indīgas) vielas, termometrus un citas lietas.
Ir bijuši gadījumi, kad  interneta veikali par to neinformē savus klientus, bet no viņiem iekasē naudu un neatļautās preces sūta vienkāršos sūtījumos, tāpēc muitā vai pārbaudē pirms lidojuma tās var izņemt. Tad velti sūdzēties par pasta darbību, kurš it kā kaut ko nav piegādājis, jo konkrētā prece kā aizliegta izņemta vēl pirms nonākšanas Latvijā.
Pasts neatbild par pasta sūtījuma nepiegādāšanu adresātam, ja pasta sūtījumā ir aizliegti priekšmeti.
Foto: www.lvportals.lv
 
Pieaug insulta gadījumu skaits jauniešu vidū
Insultu jeb smadzeņu infarktu visbiežāk izraisa ilgstošs karstums vasarā, stress, smēķēšana, alkohola un enerģijas dzērienu pārmērīga lietošana, mazkustīgs dzīvesveids, liekais svars, paaugstināts asinsspiediens, cukura diabēts un augsts holesterīna līmenis. Insults ir ļoti bīstams: trešdaļa insulta pacientu izveseļojas, trešdaļa kļūst invalīdi uz mūžu, bet trešdaļa – nomirst. Katru gadu Latvijas slimnīcās nonāk vairāk nekā 7000 insulta slimnieku un vēl 2000 ar insulta sekām – šie rādītāji ir augstākie Eiropā! Arvien biežāk insults skar jauniešus. Ja 2011. gadā nomira 48 cilvēki vecumā no 18 līdz 44 gadiem, tad 2012. gadā bija jau 55 mirušie šajā vecuma grupā.
Insults ir pēkšņs kāda smadzeņu rajona asins apgādes pārtraukums, kam seko smadzeņu šūnu bojāeja. Insulta simptomi visbiežāk izpaužas vienā ķermeņa pusē – nejutīgums vai nespēks vienā rokā un kājā, arī sejas pusē, attēla dubultošanās, reibonis, stipras galvassāpes. Citas biežākās pazīmes, kas var liecināt par insultu ir runas vai saprašanas traucējumi, līdzsvara un koordinācijas traucējumi, kad cilvēks, piemēram,  nespēj vienlaicīgi pacelt abas rokas, tāpat bieži novērojams, ka cilvēks ar grūtībām var izbāzt mēli, tā ir savilkta, novirzīta uz vienu vai otru pusi. Ir ļoti svarīgi zināt šos simptomus, jo insulta gadījumā galvenais ir ātra rīcība. Ja parādās šādi simptomi, tad steidzami jāizsauc ātrā palīdzība. Lai varētu glābt mirstošās smadzeņu šūnas, cilvēkam medicīniskā palīdzība jāsaņem trīs stundu laikā.
Foto: www.eliesma.lv
 
 
VIDEOLOGS
 
Kongresa norise – pašu acīm
 17. un 18. augustā notika LNS 18. kongress. Tas apstiprināja iepriekšējās darbības programmas izpildi, pieņēma jauno darbības programmu uz turpmākajiem 4 gadiem un jaunus statūtus.
 Kongresā tika apstiprināti 8 jauni LNS Goda biedri. Par prezidentu ievēlēts Edgars Vorslovs, viceprezidente ir Sandra Gerenovska. Ievēlēta arī Dome 19 cilvēku sastāvā un Valde 7 cilvēku sastāvā.
Bet labāk vienreiz pašam redzēt, nekā simtreiz no citiem uzklausīt. Tāpēc skatieties paši, kā viss notika.
Video: Juris Grundulis un Zigmārs Ungurs

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas