Search form

04.10.2013

Drukāt

Videoziņas Nr.204


NEDZIRDĪGO ZIŅA
 
Jauns žurnāls Vācijas nedzirdīgajiem
Vācijā dizaina un komunikācijas studenti izveidojuši jaunu žurnālu ar nosaukumu Deaf Magazin (tulkojumā – Nedzirdīgo žurnāls), vēsta Austrijas nedzirdīgo ziņu portāls. Žurnāla drukātā versija sasaistīta ar elektronisko: to varēs atvērt ar viedtālruni, un uzreiz varēs redzēt informāciju zīmju valodā videoveidā, ar subtitriem.
Šī ideja attīstīta trīs gadus. Žurnāls regulāri rakstīs par dažādām tēmām: notikumiem nedzirdīgo kultūrā, vides pieejamību, dažādiem pasākumiem un  jaunumiem, sniegs personiskus stāstus, ceļojumu aprakstus u.c. Tā saturs būs pieejams arī dzirdīgajiem.
Svešvārdi tekstā būs īpaši atzīmēti, un būs pieejama videovārdnīca ar to tulkojumu zīmju valodā. Tādējādi tiks apvienota gan drukātā, gan digitālā informācija. Interneta versijas galvenā redaktore būs nedzirdīgā Jūlija Probsta – viņa atbalsta šo projektu tāpēc, ka tas vieno divas pasaules: dzirdīgie varēs mācīties zīmju valodu, bet nedzirdīgie – apgūt jaunus vārdus.
Projekts saņēmis prestižo Red Dot dizaina balvu un izvirzīts Vācijas Dizaina balvai 2014.
Video: http://deafmagazine.de/
Foto: www.gebaerdenwelt.tv
 
 
LATVIJAS ZIŅAS
 
No 1.oktobra visām cenām ir jābūt latos un eiro
No 1.oktobra cenas precēm un pakalpojumiem jānorāda gan latos, gan eiro. Tas vajadzīgs tāpēc, lai iedzīvotāji varētu salīdzināt cenas un ātrāk pierast pie jaunās valūtas.
Aprēķinot cenas, komersanti drīkst izmantot tikai Eiropas Savienības Padomes noteikto fiksēto valūtas kursu: 1 EUR = 0,702804 LVL. Cenu atspoguļošana abās valūtās turpināsies līdz 2014. gada 30. jūnijam.
Ja jūs redzat, ka kaut kur cenas tiek uzrādītas nepareizi vai ir paaugstinātas, tad varat konsultēties ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC), zvanot uz tā  konsultatīvo tālruni 65452554 vai arī sūtot e-pastu uz [email protected].
Foto: www.db.lv
 
Ar e-taloniem var braukt arī vilcienos
No 1. oktobra ar e-talonu vilcienā var braukt visi, kuriem piešķirtas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā. Ja personai ir zilas krāsas personalizētais e-talons un pienākas atlaides braukšanai Rīgas pilsētas autobusos, trolejbusos un tramvajos, tad turpmāk ar šo pašu talonu var braukt vilcienā Rīgas robežās.  Iekāpjot vilcienā, pasažieriem jādodas pie vilciena konduktora un savs  talons jāreģistrē aparātā, kas būs pie konduktora. Šī ir vienīgā atšķirība no pilsētas transporta – ja, piemēram, autobusos, e -talonu reģistrēšanas ierīces atrodas piestiprinātas vienā vietā, tad vilcienos šīs ierīces būs pie konduktora. Ar e - talonu var norēķināties par braukšanu vilcienā Rīgas pilsētas robežās – līdz stacijām Babīte, Baloži, Dārziņi, Jugla un Vecāķi. Ja vēlaties turpināt ceļu līdz pieturai, kura ir ārpus Rīgas pilsētas teritorijas, piemēram, līdz Majoriem, jums pie konduktora jāiegādājas biļete turpmākajam braucienam bez papildu piemaksas.
Šeit ir saraksts, kam un kādas atlaides pienākas, izmantojot e – talonu:
http://www.pv.lv/images/userfiles/articlescontent/atlaiu_saraksts_e_talonam.pdf
Foto: www.pv.lv
 
E – taloni izraisa trauksmi
Mūsu biedri ir pieredzējuši vairākus gadījumus, ka, ejot ārā no Rimi veikala, iedarbojas trauksmes signāls, it kā slepus kāds kaut ko mēģinātu iznest no veikala. Protams, apsargi uzreiz aiztur, un situācija ir ļoti nepatīkama, turklāt nedzirdīgais var arī nedzirdēt trauksmes signālu un tad apsargi viņam skries pakaļ, pievēršot visu cilvēku uzmanību. Galvenais, ka aizturēšana ir nepamatota. Izrādās, ka vainīgi ir Rīgas e - taloni. Ja cilvēkam ir vairāki e - taloni kopā, tad tie spēj iedarbināt Rimi  trauksmes signālu. Ja
tie nav noglabāti vienviet, bet  atsevišķi, piemēram, katrs savā kabatā vai arī kabatā un somā, – tad trauksmes signāls neiedarbosies. Vēl Rimi iesaka šos talonus glabāt folijā (sudraba papīrā) vai arī metāliskos vāciņos  – tas aizturēs signālu un trauksmes nebūs. Rīdzinieki, esiet uzmanīgi ar e - taloniem Rimi veikalos!
Foto: www.delfi.lv
 
Ne viss ir labs, ko ēdam
Daudzi no mums lielveikalos pērk dažādus salātus. Bet vai kāds skatās uz iepakojumā norādīto salātu sastāvu? Piemēram,  uz gaļas salātu iepakojuma uzskaitītas pamata sastāvdaļas, kam  seko garš E vielu saraksts.
 Visvairāk E vielu ir krabju salātos. Pārsteigums ir tas, ka šajos salātos E vielu daudzums dažādos lielveikalos ir pilnīgi atšķirīgs. 
Gaļas un krabju salātiem pievienotas šādas E vielas:  konservanti, antioksidanti, vielas, kas palīdz produktu ilgāk saglabāt svaigu , nodrošina produktu labu izskatu utt. To vidū  sastopama arī E viela 120, kas var izraisīt ļaundabīgos audzējus, kā arī E407 – viela, kas veicina  kuņģa un zarnu trakta slimības. Tādas bieži ir majonēzes sastāvā, ko pievieno gandrīz visiem salātiem.
Bieži vien veikalu salātiem pievieno arī ļoti daudz sāls, kas var kaitēt veselībai pat vairāk nekā E vielas.
Uztura speciālisti brīdina arī par lielu E vielu daudzumu desās. Daudz labāk pirkt gaļu, nekā desas, kas ir pilnas ar  veselībai kaitīgām ķīmiskām vielām.
Foto: www.irlaiks.lv
 
 
VIDEOLOGS
27. septembrī  Rītausmā tika atzīmēta Pasaules Nedzirdīgo diena projektā „Klusuma pasaule” akcijas  „Klusuma pasaules klusuma diena” ietvaros.  
Uz Nedzirdīgo dienas svinēšanu  Rītausmā no visas Latvijas ieradās ļoti daudz mūsu biedru,  arī grupa pašdarbnieku no Lietuvas,  arī privātvizītē Latvijā ieradušies viesi no Ukrainas un Krievijas.
Videologā varat noskatīties visus Nedzirdīgo dienas notikumus – gan Boccia spēli, dažādas galda spēles, pavāru konkursu un tā dalībnieku apbalvošanu. Varēsiet redzēt arī fragmentus no koncerta.
Četri no tiem bija bērnu uzvedumi, bet seši – lietuviešu priekšnesumi. Pirmo reizi Nedzirdīgo dienā uzrunu teica jaunais LNS prezidents Edgars Vorslovs. Skatīsimies!
Video: Zigmārs Ungurs un Juris Grundulis

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas