Search form

29.11.2013

Drukāt

Videoziņas Nr.212


NEDZIRDĪGO ZIŅAS
 
Svarīgākie LNS Domes lēmumi
27. novembrī notika Rītausmā LNS Domes sēde, kurā no 19 domniekiem piedalījās 17. Svarīgākos lēmumus pastāstīsim tagad, bet plašāka informācija būs laikraksta Kopsolī decembra numurā.
Dome apstiprināja biedru naudu 2014. gadam – 5 eiro. Ja biedru nauda nebūs samaksāta līdz 30. septembrim, papildus vēl jāmaksā soda nauda 1 eiro, bet, ja vēl vēlāk, – tad soda nauda 2 eiro. LNS Goda biedriem, 1. grupas invalīdiem un tiem, kuri uz 1. janvāri sasnieguši 70 gadu vecumu, biedru nauda nav jāmaksā. Iestāšanās nauda LNS būs 1 eiro, bet atkārtotas iestāšanās gadījumā jāmaksā 2 eiro. LNS biedru apliecība maksās 2 eiro.
Dome nolēma pārdot LNS īpašumā esošo ēku Smiltenē, Gaujas ielā 28.   
Par LNS revidentu Dome apstiprināja SIA „Auditorfirma „Grāmatvedis”” zvērināto revidentu Jāni Mežielu. LNS Dome arī apstiprināja arī LNS 2013. gada budžeta grozījumus.
Foto: Juris Grundulis
 
Daugavpils biedrībā mācās hopaku
Daugavpils biedrībā 22. novembrī notika kārtējais nacionālais vakars projekta „Klusuma pasaule” ietvaros. Šoreiz tas bija veltīts ukraiņu tautas tradīcijām un paradumiem. Piedalījās 25 klienti. Viņiem vajadzēja atbildēt uz dažādiem jautājumiem par ukraiņu tautas paražām. Bija arī radošā darbnīca, kurā varēja no lentām izgatavot ukraiņu meiteņu vainadziņus.
 Ņinas Ostrenko vadībā klātesošie gatavoja ukraiņu ēdienu – vareņikus ar kartupeļu pildījumu. Bet cits dalībnieks – Florijs Tihons klātesošajiem mācīja ukraiņu deju – hopaks.
 Interesanti, ka mēs pie mājām parasti stādām liepas, ozolus, bet ukraiņi – irbenājus. Paldies – djakuju nobeigumā teica visi vakara dalībnieki.
Foto: Igors Čaika
 
Sporta federācijai pārvēlēta vadība
Latvijas Nedzirdīgo sporta federācijas kongresā, kas notika 23. novembrī, risinājās interesanti notikumi.  Delegāti noklausījās un apsprieda LNSF prezidenta Vara Strazdiņa atskaites ziņojumu par valdes veikumu iepriekšējos 4 gados. Pēc tam savu ziņojumu sniedza revīzijas komisijas pārstāvis Ainārs Osmanis.
Delegāti pieņēma jauno darbības programmu 2013. – 2017. gadam.
Sekoja LNSF prezidenta vēlēšanas. Divi izvirzītie kandidāti Varis Strazdiņš un Iveta Kraze savas kandidatūras atsauca, palika tikai viens kandidāts –  Andris Bergmanis. Taču aizklātās vēlēšanās viņu neievēlēja un vajadzēja rīkot vēlēšanu otro kārtu. Šoreiz Varis Strazdiņš tomēr piekrita kandidēt, un ar 16 balsīm par (pret 4) viņu arī ievēlēja. Par viceprezidentu ievēlēja Raiti Ozolu.
Jaunajā valdē apstiprināja Ivetu Krazi, Guntaru Beisonu un Guntu Vazdiķi. Par revidenti ievēlēja Ingūnu Kramu. Veiksmi jaunajai vadībai darbā!
Foto: www.lnsf.lv
 
 
LATVIJAS ZIŅAS
 
3. decembris – Starptautiskā invalīdu diena
Atzīmējot ANO izsludināto starptautisko dienu Cilvēkiem ar invaliditāti, 3. decembrī Saeimas Sarkanajā zālē no pl. 13 līdz 16 notiks gadskārtējā diskusija "Saeima cilvēkiem ar invaliditāti". LNS tajā pārstāvēs prezidents Edgars Vorslovs.
Šī gada diskusija veltīta pirmajam Latvijas Republikas ziņojumam par Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām īstenošanu.
ANO Ģenerālā Asambleja 2006. gadā pieņēma rezolūciju, ar kuru akceptēja Vispārējo konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām. Latvija šo konvenciju ratificēja 2010.gada 1. martā, un tā mūsu valstī stājās spēkā 2010. gada 31. martā. Šogad Latvijai ir jāsniedz pirmais ziņojums par progresu, ko dalībvalsts ir panākusi divu gadu laikā pēc konvencijas spēkā stāšanās.
Diskusija būs skatāma arī tiešsaistē Saeimas interneta mājaslapā www.saeima.lv, un tā būs nodrošināta ar surdotulkojumu.
Foto: www.easyget.lv
 
Kas jāzina par AIDS
1.decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena. Cilvēcei jau vairāk nekā 20 gadus pazīstams vīruss HIV, kas izraisa saslimšanu ar AIDS. Šajā laikā visā pasaulē inficējušies gandrīz 40 miljoni cilvēku.
 Ar HIV Latvijā šogad jau saslimuši 290 cilvēki, 100 cilvēkiem konstatēts AIDS. Līdz novembrim reģistrēti 18 nāves gadījumi HIV stadijā un 72 nāves gadījumi AIDS stadijā. HIV infekcija vairāk izplatīta vīriešu vidū
Tā ir hroniska, lēni progresējoša infekcija, kuras gala stadijā attīstās AIDS.
Kā ar to var inficēties? Tas var notikt dzimumakta laikā, ja partneris ir vīrusa nēsātājs.
Ar HIV var inficēties arī no inficētām asinīm, asiņu preparātiem, donoru audiem un citiem bioloģiskajiem šķidrumiem, ja tie satur inficēta cilvēka asinis.
Bērns var inficēties ar HIV no mātes grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā.
Narkomāni bieži inficējas no šļircēm, kuras lieto kopīgi ar inficētu cilvēku.
Bet inficēties nevar šādos gadījumos: sarokojoties, skūpstoties, klepojot, lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus, piemēram, telefonu, datoru, dvieli, lietojot kopīgu uzturu un traukus, apmeklējot kopīgas tualetes, dušas, peldoties baseinā, braucot sabiedriskajā transportā.
Ja HIV reiz iekļuvis cilvēka organismā, tas tur saglabājas visu mūžu.
Vienu divas nedēļas pēc HIV iekļūšanas organismā apmēram pusei inficēto personu parādās simptomi līdzīgi gripai. Paaugstinās ķermeņa temperatūra, ir drudzis, sauss klepus un citi simptomi, kas dažu dienu laikā pāriet.
Pēc tam cilvēks var justies un izskatīties vesels pat 6 – 12 un vairāk gadus, bet viņa organismā turpina vairoties HIV vīrusi. HIV tests ir vienīgā iespēja uzzināt, vai cilvēks ir inficējies ar HIV. To drīkst veikt tikai ar izmeklējamās personas piekrišanu. Bezmaksas un anonīmus testus uz HIV var veikt šajā mājaslapā minētajās adresēs: http://www.apvienibahiv.lv/kur-testeties-uz-hiv
Foto: www.lvportals.lv
 
 
VIDEOLOGS
22. novembrī „Rītausmā” uzstājās ceļojošais mākslinieks Robs Rojs no Austrālijas. Viņš rādīja savu šovu „Nedzirdīgā vīrieša gājiens”, kur teātra un stāstu veidā parādīja paša piedzīvoto –  savas domas  par citām tautām, cilvēkiem un nedzirdīgajiem. Robs priecēja un smīdināja gandrīz 200 cilvēku. Pēc pasākuma mākslinieks labprāt atbildēja daudziem skatītāju jautājumiem.
Video: Inese Immure

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas