Search form

13.12.2013

Drukāt

Videoziņas Nr.214


NEDZIRDĪGO ZIŅAS
 
Mūsējie uzstājas dažādu pilsētu sarīkojumos
2. decembrī Rīgas RB Jelgavas grupas biedri piedalījās savas pilsētas pasākumā „Ar sauli sirdī”, kas notika Jelgavas Sporta hallē par godu Starptautiskajai invalīdu dienai.
Jelgavas grupas deju kolektīvs «Mītava» klātesošos priecēja ar ukraiņu un latviešu tautas dejām, ko publika uzņēma ar ovācijām, pats Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš sparīgi aplaudēja!
Šāds pasākums notika jau 4. gadu pēc kārtas.
Starptautiskajai Invalīdu dienai veltīts pasākums 7. decembrī notika arī Tukumā. Tas bija īpašs ar to, ka visa priekšnesumu programma tika uzticēta tikai nedzirdīgajiem! Nedzirdīgie no Tukuma un Jelgavas grupas un no „Rītausmas” uzstājās ar 8 priekšnesumiem. Tukuma novada domes priekšsēdētājs Juris Šulcs bija tik sajūsmināts, ka aicināja Tukumā rīkot nākamo LNS pašdarbības festivālu.
3. decembrī arī Rēzeknē notika  Invalīdu dienai veltīts pasākums “Prieks dot zvaigznei spožumu”. Tajā piedalījās arī Rēzeknes Nedzirdīgo biedrības pašdarbnieki ar pantomīmu „Tirgus rekets. Rēzeknieši piedalījās arī invalīdu organizāciju biedru radošo darbu izstādē.   
Visa pasākuma gaitā surdotulks Inese Geduša tulkoja dziesmas, dzeju un lugas zīmju valodā, kas aizrāva nedzirdīgos skatītājus tā, ka viņi dziedāja līdzi zīmju valodā.
Foto: Anita Grahoļska un Inese Geduša
 
Pensionāriem piedāvās datorapmācību
Latvijas Nedzirdīgo savienība ir uzsākusi vēl viena projekta – „Ejot līdzi laikmetam!” –realizāciju.
Projekts paredz datorapmācību veikt nedzirdīgiem pensionāriem ar un bez priekšzināšanām .
Apmācības kurss būs 40 stundas, notiks divas reizes nedēļā.
Datorapmācības programma tiks īstenota 9 mēnešus – no 2014. februāra līdz oktobra beigām Pensionāru centrā, Elvīras ielā 19. Ceļa izdevumi netiks apmaksāti.
Pieteikties pie Diānas Zālamanes–Leites vai Artas Birznieces–Siliņas Pensionāru centrā, Elvīras ielā 19 katru darba dienu no pl. 9 līdz 17.
Pensionāri aicināti pierakstīties savlaicīgi, jo ir tikai 100 vietas.
Foto: www.ventspils24.lv
 
ASV dzirdīgiem bērniem māca zīmju valodu
Pašlaik ASV vecāki arvien biežāk maziem dzirdīgiem bērniem māca zīmju valodu.
Arī amerikāņu aktrise Hollija Medisone paziņojusi, ka savai astoņus mēnešus vecajai meitiņai  māca nedzirdīgo zīmju valodu. Pašlaik 33 gadus vecās aktrises dzīvē pats svarīgākais ir mazās meitiņas audzināšana.
 Meitiņa vēl pat neprot runāt, bet ģimene  pārliecināta, ka zīmju valodas apgūšana uzlabos meitiņas komunikācijas spējas.
 Hollija informējusi presi par savu plānu meitas agrīnai attīstībai. „Viņai ir tikai divi zobi, bet viņa jau mācās zīmju valodu,” skaidro Hollija. Viņa uzskata, ka arī dzirdīgi bērni gūst labumu no zīmju valodas mācīšanās. Pārsteidz tas, ka bērni spēj apgūt zīmes, pirms tie iemācās runāt (mutiski).
Zīmju valodas nodarbības jau  devušas pirmos rezultātus un uzlabojušas mazās meitenes komunikācijas spējas. Hollija  ar lepnumu stāsta, ka meitiņa jau prot pateikt vairākus vārdiņus – „ēst”, „piens”, „lūdzu”, „Reinbova”. Aktrise stāsta, ka viņas dzīve pēc tam, kad  aizgāja no filmēšanās, ir pilnībā mainījusies. Tas noticis tāpēc, ka viņa satikusi savu mūža mīlestību, tagadējo dzīvesbiedru.
Foto: www.dailymail.co.uk
 
 
LATVIJAS ZIŅAS
 
Bīstams datorvīruss!
Tiem, kas lieto e pastu,  jāuzmanās, jo parādījies bīstams datorvīruss, kas paslēpts e pasta vēstulēs. Šīs vēstules it kā sūtītas no Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) vai no Lattelecom, taču tās ir viltotas. VID brīdina, ka elektroniskā pasta vēstules ar tādiem nosaukumiem kā „sudziba nodoklu dienestam”, „Informacija par sudzibu” u.tml. it kā no VID darbiniekiem @vid.gov.lv  ar pievienotu failu ir viltotas. Ja e-pasta pielikumu atvērs, dators inficēsies ar vīrusu.
Vīruss paredzēts paroļu zagšanai – tas fiksē visu, kas tiek rakstīts uz klaviatūras, un nosūta to ļaundariem. Tas pārtver arī internetbanku maksājumus un novirza tos uz krāpnieka  kontu.
Inficēšanās riskam  pakļauti datori, kuri izmanto „Windows” operētājsistēmu. Viena no diezgan drošām inficēšanās pazīmēm ir pēkšņas problēmas ar latviešu burtu ievadīšanu. Tad jāpārtrauc darbs ar datoru un jāmeklē datorspeciālista palīdzība. Datoru var lietot  tikai pēc pārliecināšanās, ka vīruss iztīrīts.
Foto: www.apollo.lv
 
Vai jūs zināt savas pacienta tiesības?
Kopš Pacientu tiesību likuma spēkā stāšanās pagājuši jau vairāk nekā trīs gadi, tomēr sabiedrībā  nav izpratnes par to, kādas  tiesības šis likums nodrošina. Likums nosaka, ka ārstam  jāinformē jūs par jūsu slimību un vispārējo stāvokli. Viņam jāpastāsta, ar kādām metodēm un kādiem medikamentiem viņš grib jūs ārstēt, kāda ir
iedarbība, pozitīvā ietekme un riski. Jā, arī riski, jo gandrīz visiem tādi ir.
 Ārstam par to visu  ir jāinformē un jāprasa jūsu piekrišanu šim ārstēšanās plānam. Jums ir tiesības piekrist un arī nepiekrist. Atcerieties, ka tikai pēc jūsu informēšanas un saņemot jūsu piekrišanu, ārsts drīkst sākt jūsu ārstēšanu.
Ļoti bieži ārsti pārkāpj šo likumu, īpaši pret nedzirdīgajiem pacientiem. Bet, ja  zināsiet savas tiesības,  varēsiet tās aizstāvēt un pieprasīt ārstam informāciju!
Foto: www.lvportals.lv
 
Kā rīkoties, ja kāds svešs deklarējies jūsu mājoklī?
Kārojot pēc lētākām braukšanas biļetēm Rīgas sabiedriskajā transportā, daudziem rodas doma piedeklarēties galvaspilsētā. Deklarēt dzīvesvietu viegli iespējams pat internetā, un pirmajā mirklī nepatiesās ziņas ierēdņiem  grūti atšifrēt. Cilvēks var deklarēties adresē, kurā nedzīvo, bet tā viņš pārkāpj likumu.
 Kā atklāt, ka jūsu īpašumā deklarējušās nepiederošas un pat nepazīstamas personas?
To var ļoti vienkārši: rajona izpilddirekcijai  jānosūta dzīvokļa īpašniekam rakstisks paziņojums par to, ka viņa dzīvoklī deklarējusies tāda un tāda persona. Taču gadās, ka paziņojumi pazūd vai aizkavējas ceļā. Tad dzīvokļa saimnieks par deklarētajiem uzzina tikai pēc pieaugušajiem komunālajiem rēķiniem.
Mājokļa īpašnieki paši var pārbaudīt savā īpašumā deklarētos cilvēkus. To var izdarīt arī elektroniski portālā www.latvija.lv. Ja rodas šaubas, ka īpašumā deklarējušās nepiederošas un tur nedzīvojošas personas, tad jādodas uz pašvaldību un jāraksta iesniegums anulēt šo deklarāciju. Katrā pašvaldībā ir atbildīgā persona par deklarēšanos.
Foto: www.latvijasradio.lv
 
 
VIDEOLOGS
Decembrī notiek pēdējās projekta „Klusuma pasaule” aktivitātes. Līdz ar to lielais projekts, kas ilga četrus gadus, būs beidzies. Kā šo laiku vērtē projekta vadība? Skatīsimies projekta vadītāja Arnolda Pavlina un grāmatvedes Ilzes Roķes komentārus.
Video: Zigmārs Ungurs


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas