Search form

30.09.2009

Drukāt

Videoziņas Nr.8


Nedzirdīgo ziņas
 
Sestdien valmierieši atzīmēja Rudens Māru. Vārīja lielo podu ar Māras klimpām. Rudens Māra gan ir 8. septembrī, bet svinēšanai izvēlējās 26. septembri – Miķeļa dienas sestdienu, kad  noslēdzas seno latviešu gadskārtas "Rudens laiks" no Mārām līdz Miķeļiem.
Pasākumā piedalījās gandrīz 50 cilvēki. Vairāki jaunieši iemācījās gatavot klimpas un atklāja, ka patiesībā klimpu zupu izvārīt ir  vienkārši.
Valmieriešiem jau gandrīz par tradīciju kļuvis ārā uz paštaisītas plīts vārīt lielo zupas podu, jo tad katrs dalībnieks var būt klāt visā procesā, nevis tikai pie galda noklausīties "lekciju" un pēc tam paēst gatavu ēdienu. Katram ir savs darbiņš – citi malku gādā, citi kurina plīti, citi nes ūdeni. Tādā veidā, kopīgi darbojoties, tiek stiprināta vietējā nedzirdīgo kopiena.

Vēl pagājušajā nedēļā daudzās reģionālajās biedrībās turpinājās Nedzirdīgo dienas atzīmēšana ar dažādiem pasākumiem. 26. septembrī „Rītausmā” pasākumu organizēja Rīgas biedrība kopā ar Latvijas Nedzirdīgo jauniešu organizāciju. Šo pasākumu var raksturot ar vislabākajiem vārdiem: plaša programma, interesanti priekšnesumi, daudz skatītāju, jautras spēles, balle līdz rītam.

Tukumā 23 vietējie biedri Nedzirdīgo dienu atzīmēja kafejnīcā, kur Māra Lasmane vispirms pastāstīja Nedzirdīgo dienas vēsturi, pēc tam bija dažādas interesantas spēles.

Jelgavā pasākums notika Pieaugušo Izglītības centrā. Piedalījās 50 apmeklētāji, arī jaunieši no Rīgas Nedzirdīgo bērnu skolas un Valmieras vājdzirdīgo skolas, kuri dzīvo Jelgavā. Viņi bija ieinteresēti par LNS darbību, vietējo biedrību, nedzirdīgo kultūru un vēsturi. Tā bija ļoti laba iespēja viņus iepazīstināt ar LNS.

Ļoti neparasti Nedzirdīgo dienu atzīmēja Pļaviņu biedrības biedri. Viņi bija noorganizējuši gan svinīgo pasākumu, gan peintbola spēli atpūtas bāzē „Mežezers”. Tas bija ļoti patīkams svētku pārsteigums vietējiem biedriem.
 
Notikumi Latvijā
 
Nedzirdīgie var zaudēt svarīgu atbalsta punktu cīņai par savām tiesībām, jo valdība apsver Tiesībsarga biroja un citu valsts institūciju likvidāciju. Pagaidām konkrēti lēmumi nav pieņemti.
 
Pašlaik tiek veidots nākamā, 2010. gada budžets un notiek kārtējā izdevumu samazināšana daudzās svarīgās jomās. Diemžēl visvairāk samazina finansējumu tieši sociālajai aizsardzībai – tai būs par 162 miljoniem  latu mazāk nekā šajā gadā. Tomēr valdības vadītājs Dombrovskis uzsvēra, ka pensijas un skolotāju algas netiks samazinātas.
Viens no krīzes plusiem ir tas, ka pirmo reizi notiek konkrēta valsts funkciju un institūciju lietderības izvērtēšana.

Ne viss šajās reformās ir slikts. No 1. oktobra trūcīgajām personām, kuras laika periodā no 1.oktobra līdz 31.decembrim būs samaksājušas 12,5 latus par kompensējamajiem medikamentiem vai medicīnas ierīcēm, pārējos izdevumus segs valsts. 2010.gadā visi izdevumi par kompensējamajiem medikamentiem tiks apmaksāti, ja trūcīgā persona būs samaksājusi par tiem 50 latus gada laikā.
Trūcīgajiem pacientiem no oktobra vairs nebūs jāmaksā pacientu iemaksas. Nebūs jāmaksā arī 15 latu līdzmaksājums par vienā ārstēšanās reizē veiktajām ķirurģiskajām operācijām. 
Trūcīgie pacienti bez maksas pirms vai pēc ārstēšanās varēs uzturēties ārstniecības iestāžu izveidotajās izmitināšanas vietās.
Un vēl – Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas pacientiem ar onkoloģiskām slimībām papildus pacienta iemaksai vairs nebūs jāmaksā līdzmaksājums 30 latu apmērā par veiktajām ķirurģiskām operācijām vienā ārstēšanās reizē. Maksa par ārsta konsultāciju ir no 15 latiem. Par 10 % samazinātas arī maksas operāciju cenas.
 
Toties valdība nolēmusi valsts nodevas par notāra pakalpojumiem paaugstināt par 150 %.
Paredzēts, ka no valsts nodevas maksāšanas atbrīvotas fiziskās personas – par dokumentiem uzturlīdzekļu piedziņas, valsts pabalstu un pensiju piešķiršanas un saņemšanas, aizbildniecības, adopcijas un paternitātes lietās; pensionāri, kā arī 1. un 2. grupas invalīdi – par dokumentiem krimināllietās, politiski represētās personas – par dokumentiem reabilitācijas lietās.
 
Visu Latviju šokējuši Valsts Kontroles secinājumi par Parex bankas pārņemšanu. Valdība rīkojusies nevis valsts, bet gan Parex bankas akcionāru interesēs, ar aizdomīgu bezdarbību laikā, kad Parex banku pārņēma valsts un vairāk nekā 1 miljards latu aizplūda uz ārzemēm. Pat tad, kad valdība jau bija ieguldījusi bankā valsts naudu, tā neierobežoja finansu aizplūšanu no bankas 403 miljonu latu apmērā no tās naudas, ko valsts ieguldīja bankā.
Veicot  noguldījumus "Parex", Valsts Kasei nācās veikt funkcijas, ko likums tai neparedz. Valsts kasei nauda būtu jāaprūpē, gūstot no tā valstij vislielāko labumu. Noguldot naudu riskantā bankā, Valsts kase izpildīja finanšu ministra rīkojumus, kas īsti likumīgi nebija.
Un visbeidzot - 2008.gada beigās aizņemoties 409 miljonus no Starptautiskā Valūtas fonda (SVF), tika pārkāpts likums par 2008.gada valsts budžetu. Tas paredz, ka valsts ārējais parāds nedrīkst pārsniegt 1,68 miljardus, taču tika pārsniegts par 960 miljoniem latu.
 
Pasaules ziņas

Kamēr Latvija meklē, kur pazudusi valsts nauda, Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) pieņēmusi visas pasaules drošībai svarīgu rezolūciju par kodolieroču neizplatīšanu.
Rezolūcija aicina apturēt kodolieroču izplatīšanu, veicināt kodolatbruņošanos un samazināt "kodolterorisma" draudus. Tajā ietverts arī aizliegums veikt kodolizmēģinājumus.
Tāpat rezolūcijā izteikts aicinājums parakstīt Kodolieroču neizplatīšanas līgumu tām valstīm, kuras to vēl nav izdarījušas.
 
Pasaulei ne mazāk bīstama par kodolieročiem ir AIDS izplatīšanās. Arī šajā ziņā priecīga vēsts: pirmo reizi izstrādāta vakcīna, kura samazinājusi iespēju inficēties ar AIDS.
Izmēģinājumos vakcīna samazināja inficēšanās risku gandrīz par vienu trešdaļu. Lietojot šo vakcīnu, ir par 31,2% lielāka iespēja izsargāties no AIDS.

Liekas, ka Igaunijā viss ir mierīgi, tomēr Lauksaimnieku centrālā savienība tur noorganizēja protesta akciju pret lielveikalu tīklu piena iepirkumu politiku, un lēnie igauņi ātri vien saradās pie Tallinas tirdzniecības centra "Rocca Al Mare" ar kūtsmēsliem kā ciemakukuli. Lauksaimnieki tirdzniecības centra stāvvietā bez maksas cilvēkiem izdalīja pustonnu svaiga piena.
Protesta akcija visvairāk bija vērsta pret lielveikalu "Prisma"
Lauksaimnieki brīdināja, ka šī protesta akcija nebūs pēdējā. Akcijas mērķis ir pievērst uzmanību tam, ka piena cenas iekšzemes lielveikalu tīklos ir pārāk zemas – litrs piena "Prisma" veikalos patlaban maksā 3,7 kronas (0,16 latus), bet reāli tā cenai vajadzētu būt 7,5 kronām (0,33 latiem).
"Prisma" ir Somijas veikalu ķēde, kas kopš 2006.gada darbojas arī Latvijā.
 
30.09.2009

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas