Search form

14.10.2009

Drukāt

Videoziņas Nr.10


Nedzirdīgo ziņas
No nākošā gada 1. janvāra valsts ir uzticējusi LNS veikt valsts pienākumus sociālās rehabilitācijas jomā. Tas nozīmē, ka LNS būs vienīgā organizācija, kas nodrošinās dzirdes invalīdus ar valsts apmaksātajiem tehniskajiem palīglīdzekļiem un sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem.
Tā ir milzīga atbildība, jo LNS vadība kļūs par valsts amatpersonām un pienākumu izpildes nodrošināšanai būs arī tiesīga izdot administratīvos aktus. 
Tomēr ir daudz neskaidru jautājumu par LNS jauno statusu, tāpēc pagājušajā nedēļā LNS vadība tikās ar Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju.
Foto: www.lns.lv

Tagad LNS dienaskārtībā ir arī Invaliditātes likumprojekts, ko tuvākajā laika Saeima plāno pieņemt galīgajā lasījumā.  LNS ir iesniegusi vairākus priekšlikumus. Ja Saeima apstiprinās jauno Invaliditātes likumu, tad no 2011.g. valsts KATRAM nedzirdīgajam apmaksās 10 st. mēnesī "saziņai ar citam fiziskam un juridiskam personām" un 360 stundas gadā profesionālās izglītības ieguvei.
Foto: www.lns.lv

Sekosim šiem notikumiem arī turpmāk.
 
Latvijas ziņas
 
Valdība apstiprināja jaunās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta maksas pakalpojumu cenas, tāpēc pieaugs maksa par  "ātrās" palīdzības pakalpojumiem.
‘’Ātrie’’ katru izsaukumu vērtē pēc stingriem kritērijiem, lai noteiktu, vai izsaukums ir pamatots – ja pacienta stāvoklis ir bīstams viņa veselībai un dzīvībai. Par šādiem izsaukumiem pacientam joprojām nebūs jāmaksā.
Ja  izsaukums nav veselībai vai dzīvībai kritisks, pacientam ir iespēja telefoniski konsultēties ar dežurējošo ātrās palīdzības ārstu un saņemt ieteikumus, kā rīkoties.
Ja tomēr pacients vēlas brigādes ierašanos, tad pacientu informēs, ka tas ir maksas pakalpojums.
Foto: www.la.lv

Pirms nedēļas ziņojām, ka bērniem būs jāsāk iet skolā no 6 gadu vecuma, bet tagad valdība paziņo, ka šis likumprojekts ir apturēts sakarā ar sabiedrības protestiem. Tomēr valdība no šī nodoma nav atteikusies, un agrāk vai vēlāk tas atkal tiks virzīts uz Saeimu.
Tomēr Saeimā atkal tiks virzīts jautājums par nekustamā īpašuma nodokļa ieviešanu dzīvojamai platībai. Jaunais nodoklis paredzēs noteiktu maksu, piemēram, 10 latus gadā nelielu mājokļu īpašniekiem, kā arī augošu likmi lielāku dzīvojamo platību īpašniekiem.
Saeima vienreiz jau noraidīja valdības iesniegtos grozījumus, kas paredzēja ieviest jaunu mājokļa nodokli, nosakot 0,2% maksu no kadastra vērtības gadā.
Baņķieris Ģirts Rungainis kritizē valdības rīcību, palielināt nodokļus, bet nepietiekami samazinot izdevumus valsts pārvaldē. Rungainis ir aprēķinājis, ka valsts pārvaldē joprojām nepamatoti tiek iztērēti 200 – 300 miljoni latu, jo pārvaldes birokrātiskā sistēma pretojas izdevumu samazināšanai.
Foto: www.db.lv
 
Satraukta ir arī Saeimas Eiropas lietu komisija, bet cita iemesla dēļ, -  par lēno Eiropas Savienības fondu līdzekļu apguvi. Komisija aicināja valdību darīt visu, lai līdz 2013.gadam ES fondu paredzētos 3,18 miljardus latu apgūtu jau nākamajā gadā.
Šobrīd apgūti tikai 6,2 procenti jeb 197,8 miljoni latu no 2007.-2013.gada periodā pieejamā kopējā 3,18 miljardu latu lielā finansējuma. Komisija uzskata, ka ekonomiskās krīzes laikā šis 3,2 miljardi latu lielais Eiropas fondu finansējums ir milzīgi līdzekļi un tos noteikti jāizmanto.
No savas puses varam piebilst, ka Latvijas Nedzirdīgo savienība var lepoties, ka ir viena no šīs naudas apguvējām.
Tomēr varam priecāties, ka vismaz jaunā Invaliditātes likuma ieviešanā tiks izmantota ES nauda. Konkrēti -  Labklājības Ministrija piesaistīs Eiropas Sociālā fonda (ESF) un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļus.
 
Diemžēl pasliktinās situācija nodarbinātībā. Oktobra sākumā reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā ir sasniedzis 13,3% un kā bezdarbnieki ir reģistrēti 148 612 cilvēki.
Šobrīd bezdarba līmenis pieaug straujāk, nekā tas notika vasarā. Uz vienu brīvu darba vietu pretendē 78 bezdarbnieki.
Visaugstākais reģistrētā bezdarba līmenis oktobra sākumā reģistrēts Rēzeknes, Ludzas un Krāslavas novadā.
 
Ārzemju ziņas
Šogad Nobela miera prēmiju piešķīra ASV prezidentam Barakam Obamam,  par "izciliem diplomātiskajiem centieniem" cīņā pret kodolieroču izplatību un par miera noregulējumu Tuvajos austrumos.
Nobela miera prēmijas laureātu izvēlas piecu cilvēku komiteja, uzvarētājs saņem arī 1,4 miljonu dolāru (aptuveni 700 000 latu) naudas balvu. Obamam balva tiks pasniegta oficiālajā ceremonijā Oslo 10.decembrī.
Obama pavadījis Baltajā namā aptuveni gadu, un šajā laikā pievērsies plašam jautājumu lokam – no terorisma un ekonomikas glābšanas līdz kariem Irākā un Afganistānā.
 
Nākamajā gadā, lai kompensētu budžeta deficītu, arī Lietuvai nāksies vēl aizņemties naudu un vienlaikus samazināt algas valsts pārvaldē.
Lietuvas valdība nākamajā gadā grib samazināt algas valsts pārvaldē aptuveni par 10%.
Lietuvas veselības aizsardzības ministrs teica, ka finansējumu veselības aprūpei vajag samazināt par 300-700 miljoniem litu.
Foto: www.db.lv
 
Polijas prezidents Kačinskis sestdien parakstījis Eiropas Savienības Lisabonas līgumu.
Viņš uzsvēra, ka ES joprojām ir neatkarīgu nacionālu valstu savienība, un tai arī turpmāk jābūt atvērtai pret jauniem dalībniekiem Balkānos un Gruziju.
Tagad Čehijas prezidents Klauss palicis par pēdējo ES dalībvalsts vadītāju, kurš vēl nav parakstījis šo līgumu..
 
ASV veica eksperimentu ar Mēness virsmas spridzināšanu, lai uzzinātu, vai tur ir ūdens.
Raķete ar ātrumu 9000 kilometri stundā ietriecās Mēness virsmā gandrīz četru metru dziļumā, saceļot 10 km augstu sprādziena mākoni.
Satelīts nofotografēja triecienā radīto putekļu mākoni un zinātnieki varēs noteikt tā sastāvu un vai tur ir ūdens.
 
14.10.2009.

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas