Search form

09.12.2009

Drukāt

Videoziņas Nr.18


Nedzirdīgo ziņas

Amerikas Savienotajās Valstīs televīzijas režisors Sems Saimons 2003. gadā izveidoja savā vārdā nosauktu fondu. Šim fondam ir divi humāni mērķi vienlaikus: glābt suņus no dzīvnieku patversmēm un apmācīt, lai tie kļūtu par nedzirdīgo pavadoņiem. Apmēram 30 % no izglābtajiem suņiem kļūst par sertificētiem nedzirdīgo pavadoņsuņiem. Viņu galvenais uzdevums ir brīdināt saimnieku par to, ka zvana vai klauvē pie durvīm.
Nedzirdīgo pavadoņsuņi ir visāda veida un izmēra atšķirībā no neredzīgo suņiem. Neredzīgo suņi visbiežāk ir labradori, vācu aitu suņi vai zeltainie retrīveri.
Maikla Saimona fondā strādā 3 suņu treneri un vienlaicīgi tiek apmācīti ne vairāk par 10 suņiem. Uz šiem nedzirdīgo pavadoņsuņiem ir liels pieprasījums, rindā jāgaida no 6 līdz 18 mēnešiem.
Nedzirdīgā Anna Profita no šī fonda ieguva mazu unikālu sunīti – 4 gadus vecu čivavu. Kad čivava dzird klauvējienus pie durvīm, viņa piesteidzas pie savas saimnieces un uzliek ķepas uz saimnieces ceļgaliem. Pēc tam ved viņu uz durvīm. Tādā veidā dzīvokļa saimniece saprot, ka kāds ir atnācis un klauvē pie durvīm.
Foto: hearingdogsfordeafpeople.com

 
Latvijas ziņas

Sākot no nākamā gada, valsts uzturlīdzekļu naudu izmaksās tikai par Latvijā dzīvojošiem bērniem.
Likuma grozījumi paredz, ka vecākam, kurš iesniedzis prasību par uzturlīdzekļu piešķiršanu, kā arī bērnam ir jādzīvo Latvijā. Tas nozīmē, ka valsts no nākamā gada nemaksās uzturlīdzekļus, ja iesniedzējs vai bērns ir izbraucis uz pastāvīgu dzīvi ārvalstīs.
Uzturlīdzekļu apjoms ir samazināts, un no 1. janvāra bērniem no piedzimšanas brīža līdz septiņu gadu vecumam tas būs 30 lati. Bērniem no septiņu gadu vecuma līdz 18 gadu vecumam – 35 lati.
Par pastāvīgu dzīvošanu ārvalstīs tiek uzskatīts laiks, kad cilvēks Latvijā gada laikā uzturas mazāk nekā pusgadu.
Foto: www.la.lv
 
Rīgas dome nolēma turpmāk vairs neizmaksāt 50 latu pabalstu tiem bērniem, kuriem trūkst vietas pilsētas bērnudārzos.
No 1. janvāra Rīgas dome maksās jaunu pabalstu trūcīgām ģimenēm, kurās aug bērni no 1,5 līdz 6 gadu vecumam: 1 reizi mēnesī šīm ģimenēm tiks izmaksāti 50 lati par katru bērnu.
Bet jau šogad Rīgas pašvaldība plāno sākt un jaunajā gadā turpināt vēl viena jauna pabalsta izmaksāšanu: vienreizēju pabalstu 30 latu apmērā pārtikas iegādei saņems trūcīgās un mazturīgās ģimenes ar bērniem un trūcīgie pensionāri un invalīdi.
Pabalsts jaundzimušajiem 2010. gadā tiks saglabāts pilnā apmērā: arī nākamgad 100 latus saņems ikviena jaundzimušā rīdzinieka vecāki, ja viņi savu pamata dzīvesvietu būs deklarējuši Rīgā ne vēlāk kā 12 mēnešus pirms bērna dzimšanas.
Foto: www.delfi.lv, www.nra.lv, www.riga.lv

Saeima pagājušajā otrdienā ārkārtas sēdē pēc vairāk nekā 12 stundu ilga darba apstiprināja nākamā gada valsts budžetu.
Paredzēts, ka nākamā gada ieņēmumi valsts budžetā būs 3,78 miljardi latu, izdevumi - 4,34 miljardi latu.
Budžets ir pieņemts ar 600 miljonu latu deficītu, kas ir 8,5% no iekšzemes kopprodukta. Finanšu ministrs Einars Repše budžetu nosauca par "ekonomiskās krīzes apstākļos labāko iespējamo kompromisa budžetu".
Šajā budžetā nav paredzēta pensiju samazināšana, pievienotās vērtības nodokļa un sociālā nodokļa celšana, kā arī Latvijas valūtas devalvācija.
Premjers Valdis Dombrovskis teica, ka šis "krīzes budžets" ļauj valstij turpināt saņemt starptautisko aizdevumu.
Valsts parāds nākamā gada beigās būs apmēram 7,5 miljardi latu.

Protestējot pret finansējuma samazinājumu augstākajai izglītībai un zinātnei, budžeta pieņemšanas dienā aptuveni pieci tūkstoši studentu devās gājienā no Ministru kabineta uz Vecrīgu.
Pie Saeimas ēkas studenti novietoja sēru vainagu, pieprasot izglītības un zinātnes ministres Tatjanas Koķes demisiju un Saeimas atkāpšanos.
Ar budžetu neapmierināti ir gan studenti, gan arodbiedrības, gan darba devēji – uzņēmumi.
Pie Ministru Kabineta vēl līdz šim laikam ir uzslietas protestētāju teltis. Pirmais protestētājs valmierietis Gints badastreiku pieteica jau 30. novembrī. Viņam rodas arvien jauni sekotāji, un tagad pretī Ministru kabinetam jau uzslietas 9 teltis.
Foto: Juris Grundulis

Rīgas pilsētai piederošajos mežos šogad nedrīkst cirst eglītes svētkiem.
Tomēr valsts mežos arī šajos Ziemassvētkos katram iedzīvotājam atļauts nocirst vienu eglīti. Taču nedrīkst postīt jaunaudzes un cirst pārāk lielas egles. Cirst var apmēram līdz 3 metriem garas eglītes. Eglītes atļauts zāģēt uz stigām, grāvmalās, zem elektrolīnijām.
Atšķirt valsts mežus no Rīgas mežiem var pēc informatīvajām norādēm, bet, ja tādu nav, jāvaicā Latvijas Valsts mežu  mežsaimniecībās vai Valsts meža dienesta mežniecībās.
Foto: www.delfi.lv


Ārzemju ziņas
 
Ir stājies spēkā Lisabonas līgums, ko jau dēvē par jaunu Eiropas Savienības konstitūciju. Šis līgums nosaka ES darbības pamatprincipus. Tas paredz jaunas pilnvaras parlamentam, iespēju izstāties no savienības un arī jaunus amatus ES vadībā.
Lisabonas līgumā pirmo reizi skaidri formulēta iespēja dalībvalstij izstāties no ES.
Lisabonas līgumā noteikts, ka Eiropas Savienība un tās dalībvalstis rīkojas vienoti, ja kādai dalībvalstij uzbrūk teroristi vai tajā notiek dabas vai cilvēku izraisīta katastrofa. Līgumā uzsvērta arī vienotība enerģētikas jomā.

Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā sākusies ilgi gaidītā klimata konference. Tas ir nozīmīgs notikums visai pasaulei, jo valstu vadītājiem būs jāvienojas par zemeslodes iedzīvotāju nākotni. Viņiem būs jāpieņem jauns izplūdes gāzu ierobežošanas līgums, kas 2012. gadā stāsies līdzšinējā Kioto protokola vietā.
Ja valstu vadītāji nespēs vienoties un noteikt vajadzīgos ierobežojumus atmosfēras piesārņošanai, tad visā pasaulē cilvēkus aizvien vairāk apdraudēs dažādas dabas katastrofas. Piemēram, notiks arvien spēcīgākas un biežākas viesuļvētras, celsies ūdens līmenis visās pasaules jūrās un applūdinās zemākas vietas. Āzijas un Āfrikas valstīs iespējams liels karstums, līdz ar to arī sausums. Ļoti biedējoša ir iespēja, ka varētu apstāties siltā Golfa straume, kas silda Eiropu. Tādā gadījumā visā Eiropā iestāsies leduslaikmets.
Foto: www.tvnet.lv  

09.12.2009

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas