Search form

30.09.2010

Drukāt

Videoziņas Nr.58

Speciāls videoziņu izlaidums par 10. Saeimas vēlēšanām
Šo sestdien, 2. oktobrī, Latvijā notiks 10. Saeimas vēlēšanas. Kāpēc jāpiedalās vēlēšanās? Tas ir katra LR pilsoņa pienākums. Piedaloties vēlēšanās, mēs varam veidot mūsu nākotni un mainīt savu dzīvi.
 
Tiesības piedalīties Saeimas vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecumu. Var piedalīties arī tie, kuriem tieši vēlēšanu dienā paliek 18 gadi. Daudzi jautā, kāpēc Saeimas vēlēšanās nevar nobalsot iepriekš, bet to var pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās.
 
Tāpēc, ka Latvijas Satversmē ir rakstīts, ka Saeimas vēlēšanas notiek vienu dienu – oktobra pirmajā sestdienā. Tāpēc arī iepriekš balsot nav iespējams.
 
Šajās Saeimas vēlēšanās balsot varēs no pl. 7 līdz 20..
Neaizmirstiet paņemt līdzi pasi!
Neaizmirstiet paņemt līdzi brilles – tie, kam tās vajadzīgas.
Vēlreiz par to, kāpēc jābalso.
 
Varbūt domājat, ja vairākums cilvēku neaizies uz vēlēšanām, tad tās atzīs par nenotikušām? Nē, tā nav! Vēlēšanas būs notikušas, vienalga cik cilvēku tajās piedalīsies, kaut vai tikai viens cilvēks katrā vēlēšanu iecirknī.
 
Varbūt daži nolēmuši nepiedalīties vēlēšanās, tādā veidā protestējot pret valdošajiem politiķiem? Veltīgi! Jūsu nepiedalīšanās vēlēšanās nāk par labu tieši lielajām partijām, tātad tiem politiķiem, kuri visu laiku bijuši pie varas!
 
Tas pats būtu balsot ar tukšu aploksni – tas nāks par labu tieši tām partijām, kas ir pie varas!
Varbūt jums ļoti nepatīk kāda partija un jūs esat nolēmuši ņemt viņu sarakstu, izsvītrot visus kandidātus un tādu  ielikt aploksnē? Tā būs kļūda, jo vienalga būsiet nobalsojuši par šo partiju!
 
Šajās vēlēšanās pirmo reizi katrs deputāta kandidāts drīkst būt tikai viena vēlēšanu apgabala sarakstā. Tāpēc, piemēram, Dombrovskis kandidē tikai Vidzemes apgabala sarakstā, tas nozīmē, ka Rīgā par viņu nobalsot nevarēs. Bet   jūs varat balsot par Dombrovska partijas sarakstu Rīgā un tādā veidā būsiet nobalsojuši arī par viņu.
 
Var vēlēt jebkurā vēlēšanu iecirknī pēc izvēles. Latvijā pavisam ir 949 vēlēšanu iecirkņi, kuros varēs balsot visus vēlēšanu iecirkņus gan Latvijā, gan ārzemēs, to adreses un darba laikus var apskatīties šeit: http://web.cvk.lv/pub/public/29610.html
Vēlēšanu iecirkņu adreses īpaši svarīgas ir ārzemēs dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem, kuri vēlas balsot. Tās var uzzināt šeit: http://www.cvk.lv/upload_pic/Sa10/arzemju_iecirknu_darba_laiki.htm
 
Kad būsiet ieradies vēlēšanu iecirknī, ko darīt tālāk?
Ø Ierodoties vēlēšanu iecirknī, uzrādiet Latvijas pilsoņa pasi! Vēlēšanu iecirkņa komisijas darbinieks ierakstīs jūsu vārdu, uzvārdu un personas kodu balsotāju sarakstā, iespiedīs pasē spiedogu par dalību 10.Saeimas vēlēšanās un izsniegs balsošanas dokumentus – vienu vēlēšanu aploksni un komplektu ar 13 vēlēšanu zīmēm.
Ø Par vēlēšanu zīmju un vēlēšanu aploksnes saņemšanu parakstieties vēlētāju sarakstā!
Ø Pārbaudiet, vai ir izsniegtas visas attiecīgajā vēlēšanu apgabalā pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes. Pārbaudiet, vai uz vēlēšanu aploksnes ir attiecīgā vēlēšanu iecirkņa zīmogs!
Ø Balsojot jāievēro balsošanas aizklātums, tāpēc savu izvēli izdariet vēlēšanu kabīnē vai nodalījumā!
Ø No visām vēlēšanu zīmēm izvēlieties tikai vienu – tā kandidātu saraksta vēlēšanu zīmi, par kuru vēlaties balsot.
Ø Vēlēšanu zīmē drīkst izdarīt šādas atzīmes:
·         ar “+” atzīmēt tos kandidātus, kuru ievēlēšanu īpaši atbalstāt,
·         izsvītrot to kandidātu vārdus un uzvārdus, kuru ievēlēšanu neatbalstāt.
·         Vēlēšanu zīmi drīkst atstāt arī negrozītu – bez atzīmēm.
Ø Tad vēlēšanu zīmi ievietojiet vēlēšanu aploksnē, aploksni aizlīmējiet un iemetiet vēlēšanu kastē!
Ø Atlikušās vēlēšanu zīmes varat atstāt turpat uz vietas vai ņemt līdzi uz mājām.
 
Ja vēlēšanu zīmi gadījies sabojāt
Ja vēlēšanu zīmi vēl neesat ievietojis aploksnē un aploksni aizlīmējis, jums ir tiesības lūgt izsniegt jaunu vēlēšanu zīmju komplektu.
 
Ja esat sabojājis vēlēšanu aploksni
Ja vēlēšanu aploksne ir sabojāta, pirms tā ir aizlīmēta, jums ir tiesības saņemt jaunu vēlēšanu aploksni. Sabojātā vēlēšanu aploksne jāatdod vēlēšanu komisijas pārstāvim un par jaunas vēlēšanu aploksnes saņemšanu atkārtoti jāparakstās balsotāju sarakstā.
 
Ja vēlētājs fizisku trūkumu dēļ nespēj parakstīties balsotāju sarakstā vai izdarīt atzīmes vēlēšanu zīmē
Šajā gadījumā vēlētāja klātbūtnē pēc viņa norādījumiem atzīmes vēlēšanu zīmē izdara vai balsotāju sarakstā parakstās vēlētāja ģimenes loceklis vai kāda cita persona, kurai vēlētājs uzticas. Par to balsotāju sarakstā izdarāma attiecīga atzīme. Vēlētāja uzticības persona nedrīkst būt attiecīgās vēlēšanu komisijas loceklis.

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas