Search form

16.11.2012

Drukāt

Videoziņas Nr.165


LATVIJAS ZIŅAS
 
Arī LNS iesaistījusies GRUNDTVIG programmā
LNS jau kopš 1. augusta iesaistījusies ES Mūžizglītības programmas „Grundtvig” Lietuvas projektā. Pirmais projekta partnervalstu organizāciju seminārs notika no 7. – 10. novembrim Lietuvā. No LNS tajā piedalījās LNS Rehabilitācijas Centra Sociālās rehabilitācijas nodaļas vadītāja Brigita Aldersone. Šis seminārs faktiski bija, lai iesaistītās organizācijas iepazītos un apmainītos ar informāciju, pieredzi. Projektā galvenā ir
Lietuvas Sociālās Iniciatīvas asociācija, kā partneri piedalās LNS, Nīderlandes Nodarbinātības aģentūra, Turcijas Neformālās Izglītības centrs Izmirā, Itālijas organizācija „Eurogens.It” un no Slovēnijas nedzirdīgo skola un Nedzirdīgo pedagogu asociācija.
Projekta būtība: visas iesaistītās organizācijas apmeklē un iepazīstas ar šo organizāciju darbību, pieredzi un veido iniciatīvas turpmākai sadarbībai. Galvenās jomas – radošā pašizpausme jauniešiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem, nodarbinātības problēmas un kā lietderīgi pavadīt brīvo laiku. Slovēniju un Turciju interesēja latviešu nedzirdīgo kultūra un pasākumi, kādus organizējam saviem cilvēkiem. Slovēnija, piemēram, ļoti ieinteresējās par mūsu šoviem un viņiem ir iecere veidot kaut ko līdzīgu starptautiskā līmenī. Nākamā visu projekta partneru tikšanās notiks 2013. gada aprīlī Turcijā. Projekts beigsies 2014. gada 31. jūlijā.
Foto: www.viaa.gov.lv
 
Seminārs Eiropas nedzirdīgo sporta vadītājiem
Latvijas Nedzirdīgo sporta federācijas izpilddirektore Iveta Kraze no astotā līdz vienpadsmitajam novembrim piedalījās EDSO (Eiropas nedzirdīgo sporta organizāciju) sporta vadītāju seminārā Turcijā. Par to īsumā viņa pastāstīs pati. Skatieties video.
Foto: www.lnsf.lv, video: Zigmārs Ungurs
 
No 1. janvāra surdotulka pakalpojums līdz 120 stundām gadā
Jaunākā informācija no Saeimas: 15. novembrī pieņemti grozījumi Invaliditātes likumā. Vairāki no tiem attiecas uz surdotulka pakalpojuma saņemšanu saskarsmei ar citām personām. 
Svarīgākais grozījums, ko LNS izdevies panākt: no 2013. gada 1. janvāra katram nedzirdīgajam cilvēkam būs tiesības saņemt surdotulka pakalpojumu līdz 120 stundām gadā, nevis līdz 10 stundām mēnesī, kā bija noteikts iepriekš. Tas nozīmē, ka kādā mēnesī neizmantotās surdotulkojuma stundas nebūs zaudētas un, ja vajadzīgs, tās varēs papildus saņemt arī citā mēnesī.
Uzmanību! Pakalpojuma apjoms katram individuāli būs atkarīgs no valsts budžeta piešķirtā finansējuma un klientu skaita, kas šos pakalpojumus izmantos.
 Sākotnēji plānots, ka 2013. gadā pakalpojumu varēs saņemt 1100 nedzirdīgie.
Kārtība, kādā varēs pieteikt un saņemt tulka pakalpojumu, būs noteikta MK noteikumos. Šobrīd tos gatavo.
Par šī jautājuma risinājumu ziņosim arī turpmāk. Uzmanīgi sekojiet informācijai LNS mājaslapā, savās biedrībās un avīzē Kopsolī.
Foto: Laura Gaile
 
Veidojas lielas rindas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nodaļās
Šogad plānots apmainīt 191 000 pasu, bet nākamgad daudz vairāk –  578 000, jo tik daudzām pasēm beidzas termiņš. PMLP nākamgad plāno pieņemt darbā 90 cilvēkus un darbalaiku nodaļās pagarināt no pl. 8 līdz 20.
Jau tagad veidojas rindas. Latvijas reģionos cilvēki iepriekš var pierakstīties uz tuvākajām dienām. Taču Rīgas nodaļās, ja iepriekš pierakstās, tad jāgaida apmēram 2 nedēļas. Bez iepriekšēja pieraksta dzīvajā rindā reizēm jāgaida vairākas stundas. Nedzirdīgajiem ērtāk ir pierakstīties iepriekš. To var izdarīt gan ar tulka palīdzību piezvanot, gan arī paši, sūtot  epastu. Adreses un telefona numurus var atrast PMLP mājas lapā: http://www.pmlp.gov.lv/lv/kontakti/
Reizē ar pasi PMLP izsniedz arī personas apliecību jeb elektroniskās identifikācijas karti (ID karte). Pases maiņa izmaksā 20 latus. Ja reizē ar pasi pasūta ID karti, tad par pasi jāmaksā 15 un par personas apliecību 10 lati. Pensionāriem un jauniešiem līdz 20 gadiem ir atlaide.
Tātad izdevīgāk pasūtīt uzreiz gan pasi, gan ID karti. Ar šo karti savu personību var apliecināt tāpat kā ar pasi,  tikai nevar piedalīties vēlēšanās, tam vajadzīga pase. Ar ID karti var ceļot pa Eiropas Savienību.
Foto: www.bauskasdzive.lv
 
Izmeklēšanā SIVĀ iesaistās KNAB
Sociālās integrācijas valsts aģentūrā (SIVA) sāktas disciplinārlietas pret vēl astoņām amatpersonām, tai skaitā pret SIVA direktores vietnieci Ingrīdu Misūnu, kura šobrīd pilda arī direktores pienākumus atstādinātās vadītājas Regīnas Simsones vietā. Izmeklēšana pret Misūnu sākta par to, ka par invalīdu apmācībai paredzēto naudu pagājušajā gadā komandējumā uz Grieķijā nosūtīts vecākais automehāniķis Arnis Simsons, viņš ir direktores Regīnas Simsones vīrs. Tieši Misūna parakstījusi rīkojumu par Simsona komandējumu
Pārējās septiņas disciplinārlietas sāktas par skaidras naudas čeku anulēšanu divu gadu laikā kopumā par 382 tūkstošiem latu. Pārbaudes sāktas pret SIVA Rehabilitācijas pakalpojumu nodaļas vadītāju, pieciem administratoriem, kā arī Klientu apkalpošanas nodaļas vadītāju.
Izmeklēšanu par interešu konfliktu uzsācis arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) – par to, ka SIVĀ strādā ne tikai direktores vīrs, bet vadošā amatā arī vīrabrālis.
Foto: www.e-jurmala.lv
 
 
VIDEOLOGS:
 Kvalifikācijas celšanas kursi par atkarības tēmu
Projekta „Klusuma pasaule” ietvaros 7. novembrī sociālajiem rehabilitētajiem un asistentiem  notika kvalifikācijas celšanas kursi par tēmu „Sadarbības veidošana ar atkarīgām personām un viņu ģimenes locekļiem”. Atkarīgas personas nozīmē tos, kuri atkarīgi, piemēram, no alkohola, narkotikām, interneta vai azartspēlēm. Skatāmies video.
Foto: Valdis Krauklis, video: Zigmārs Ungurs 
 
 
Klāt 18. novembris, Latvijas valsts 94. dzimšanas diena. Pasaulē ir simtiem tautu, kurām nav savas valsts. Bet mums ir! Valdības un politiķi nāk un iet, bet mēs paliekam! Īstie zemes saimnieki esam mēs. Un mums arī vajag rīkoties kā saimniekiem, nevis bēgt projām, kad mūsu zemei klājas grūti. Latvija bija, ir un būs! Šogad 14. novembrī Latvijas Valsts prezidenta institūcijai aprit 90 gadu jubileja, jo 1922. gada 14. novembrī 1. Latvijas Republikas Saeima par pirmo Latvijas Valsts prezidentu ievēlēja Jāni Čaksti.
Foto: www.latvijas20gadsimts.lv
 
Atgādinām, ka Latvijas TV 18. novembrī sagatavojusi divas mākslas filmas ar subtitriem: plkst. 10.10 – „Pie bagātās kundzes” un plkst. 16.25 – „Vienīgā fotogrāfija”. Ar surdotulkojumu 18. novembrī pārraidīs dievkalpojumu no Doma baznīcas plkst. 8.55, bet ar subtitriem – Valsts prezidenta A. Bērziņa uzrunu pie Brīvības pieminekļa plkst. 19. 55.
Foto: www.ltv1.lv
 
Atgādinām, ka 18.novembrī pasažieri sabiedrisko transportu Rīgā varēs izmantot bez maksas.
Foto: www.ltvzinas.lv
 
 
Priecīgus svētkus!

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas