Search form

07.12.2012

Drukāt

Videoziņas Nr.168


NEDZIRDĪGO ZIŅAS
Pagarināta pieteikšanās skaistumkonkursam
Līdz 1. decembrim skaistumkonkursam „Mis & Misters LNS 2013” pieteikušās 5 meitenes un 4 puiši.
Organizatori vēlas palielināt dalībnieku skaitu, tāpēc pagarina pieteikšanās termiņu līdz 20. decembrim.
Aicināti pieteikties neprecēti puiši 18 – 30 gadu vecumā, bet meitenes 18 – 28 gadu vecumā,  arī neprecētas un bez bērna. Pretendentiem jāpārvalda zīmju valoda.
Uzvarētājiem būs iespēja piedalīties starptautiskajā nedzirdīgo skaistumkonkursā „Miss & Mister Deaf World 2013” 6. – 16. jūlijā Prāgā, Čehijā.
Pieteikties pie Brigitas Aldersones: personiski vai e-pastā – [email protected], mob.tel. 26446614 vai Vitas Kamares: personiski vai e-pastā – [email protected].
Foto: www.lns.lv
 
Malnavas skolotāji ir sajūsmā par nedzirdīgo grupu
Šogad Malnavas koledžā mācības  Autotransporta programmā uzsākuši  nedzirdīgie un vājdzirdīgie jaunieši – Vadims Kuprijanovs, Aleksandrs Šakelis, Valērijs Tuksnesis,  Romāns Baikovs un Ģirts Paģiris.
 Koledžā nedzirdīgie  mācās pirmoreiz, un tur esošie skolēni un pedagogi pirmoreiz vēroja, kā viņiem tulko zīmju valodā. Tagad  pie tā visi jau pieraduši.
Pasniedzēji slavē puišus kā  ļoti apzinīgus,  čaklus un  zinātkārus  jauniešus , kas rāda uzvedības paraugu. Ja visi tādi būtu, tad skolotājiem būtu zelta dzīve!
Romāns koledžā vēlas iegūt 1. līmeņa augstāko izglītību, lai kļūtu par kvalificētu autoservisa speciālistu , bet pārējie četri mācās par automehāniķiem.
Foto: www.malnava.lv
 
Atbalsts darbiniekiem, kas ikdienā strādā ar nedzirdīgajiem klientiem
Projekta „Klusuma pasaule” aktivitātes “Kvalifikācijas celšanas un pieredzes apmaiņas pasākumi darbam ar personām ar dzirdes traucējumiem” ietvaros 5. decembrī Rīgā notika kārtējā supervīzija. To vadīja Kārlis Viša, piedalījās 11 dalībnieki: biedrību vadītāji – sociālie rehabilitētāji, nedzirdīgo asistenti un sociālie darbinieki. Viens no saistošākajiem tematiem šoreiz bija par profesionālo kompetenci.
Speciālistiem, kas ikdienā strādā ar klientiem, supervīzija dod lielu psiholoģisku atbalstu, dod spēju novērtēt problēmas no cita skatupunkta, apmainīties ar pieredzi un noskaidrot, kā labāk rīkoties dažādās problēmsituācijās. Šogad šī bija trešā pēdējā supervīzija.
Foto: Zigmārs Ungurs
 
Lietuvas klubs Gestas – spēcīgākais Eiropā
Rīgas sporta kluba „Nedzirdīgo sports” vīriešu basketbola komanda no 29. novembra līdz 1. decembrim Lietuvā, Kauņā piedalījās 4. Eiropas kausa izcīņā nedzirdīgo klubiem. Tajā piedalījās 11 vīriešu un 9 sieviešu klubu komandas. Mūsējie ieguva 7. vietu. Uzvaru izcīnīja Lietuvas klubs „Gestas” gan vīriešu, gan sieviešu konkurencē.
Foto: Andris Bergmanis
 
Petīcija par amerikāņu zīmju valodas atzīšanu
ASV Baltā nama mājaslapā publicēta oficiāla petīcija – publiska prasība prezidenta Obamas administrācijai par to, lai amerikāņu zīmju valodu (ASL) oficiāli atzītu kā nedzirdīgo kopienas valodu un mācību valodu skolās.
Tajā rakstīts: Vairāk nekā simt gadus ASL uzskatīta par maznozīmīgāku valodu. Tā ir radusies ASV un ir pilnvērtīga valoda, kas izdzīvojusi arī pēc mēģinājumiem to iznīcināt. Taču vēl joprojām to uzskata par svešvalodu, un tai nav izrādīta atbilstoša cieņa un aizsardzība. Vairākos štatos pieņemts likums par ASL kā svešvalodas mācīšanu skolās, bet tur tomēr nav atzīts guvums, ko ASL dotu oficiālas mācību valodas statuss.
Tomēr daudzi pētījumi pierādījuši šī statusa priekšrocības. Oficiālā – valsts līmeņa atzīšana beidzot dotu iespēju ASL justies kā mājās. Lai petīcija nonāktu līdz izskatīšanai Obamas administrācijā, tai līdz šī gada 12. decembrim jāsavāc 25 000 balsis. 6. decembrī bija savākts gandrīz 19 tūkstoš balsu.
Foto: www.cdaccess.com
 

LATVIJAS ZIŅAS
Laulāties varēs arī brīvā dabā
Saeima veica grozījumus Civillikumā par laulības noslēgšanu un šķiršanu, laulāto mantiskām attiecībām, adopciju, uzturlīdzekļiem un citām ģimenes lietām.
Dzimšanas un miršanas faktu turpmāk varēs reģistrēt jebkurā dzimtsarakstu nodaļā Latvijā neatkarīgi no dzīvesvietas vai fakta notikuma vietas.
Iesniegumus un citu dokumentus būs jāiesniedz dzimtsarakstu nodaļā neatkarīgi no tā, kur laulība notiks – dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā. Laulāties varēs  ne agrāk kā pēc viena, bet ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc dokumentu iesniegšanas. To varēs darīt arī citās piemērotās telpās vai vietās, piemēram, brīvā dabā. Patlaban likums nosaka, ka laulāt var tikai dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā.
Izmaiņas būs arī laulības šķiršanā.  Ja ģimenē ir vardarbība, tad laulību varēs šķirt, pat ja laulātie dzīvo šķirti mazāk nekā trīs gadus.
Izmaiņas stāsies spēkā 2013. gada 1. janvārī.
Foto: www.livani.lv
 
Uzmanīgi ar pasēm, kurām derīguma termiņš ir 50 gadi!
Robežsargi tieši uz robežas  spiesti atteikt izceļošanu no valsts vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem ir pase ar derīguma termiņu 50 gadi. Šogad jau bijuši 124 gadījumi, kad personas ar tādu pasi mēģināja izceļot uz Lielbritāniju, Īriju, Krieviju, Baltkrieviju u.c. valstīm, kas neietilpst Šengenas zonas valstīs.  Tas notiek tāpēc, ka šajās valstīs Latvijas  pases ar  šādu derīgumu  neatzīst.
Bet  bērniem līdz 18 gadu vecumam, kuri vieni paši izceļo uz valstīm, kas nav Šengenas zonā, jāuzrāda vecāku notariāli apliecināta piekrišana bērna patstāvīgai izceļošanai no valsts. Šogad robežsargi lieguši 84 nepilngadīgajiem jauniešiem vieniem pašiem izceļot no valsts, jo nebija noformēta šāda piekrišana.
Informācija par Šengenas zonas valstīm, bērnu ceļošanas kārtību un citiem ceļošanas jautājumiem ir pieejama Valsts robežsardzes mājas lapā www.rs.gov.lv, sadaļā  „Jautājumi un atbildes".
Foto: www.maxtours.lv
 
Par necieņu pret Latvijas simboliem – divreiz lielāks sods
No 2013. gada 1. janvāra būs bargāki sodi par necieņu pret valsts simboliem.
Par necieņas izrādīšanu Vidzemes, Latgales, Kurzemes vai Zemgales ģerbonim varēs uzlikt administratīvo sodu. No 250 līdz 500 latiem palielināts maksimālais sods par necieņas izrādīšanu Latvijas valsts karogam, ģerbonim un  himnai.
No 2013. gada 1. janvāra lielāki sodi arī par pārkāpumiem ceļu satiksmē.
Paaugstināts naudas sods par nereģistrēta transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē  būs   40 – 100 latu līdzšinējo 20 latu vietā. Tie līdz šim bieži netiek reģistrēti, lai izvairītos no sodiem par ceļu satiksmes pārkāpumiem.
Tagad sodīs arī vieglo automašīnu vadītājus, ja nebūs pietiekams riepu protektora dziļums. Par šādu pārkāpumu varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu no 10 līdz 40 latiem.
Mopēdu vadītājiem par braukšanu bez obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (OCTA) naudas sods  būs 20 – 40 lati. Citiem transportlīdzekļiem sods nemainās –  tas ir no 60 līdz 80 latiem.
Foto: www.labdien.lv , www.db.lv
 
 
VIDEOLOGS
Invalīdu dienu gaidot, Latvijas Radio1 žurnāliste Zaiga Grīnberga intervēja nedzirdīgo Intu Vanderi – Ali, kura stāsta par savu dzīvi gan Latvijā, gan Kiprā. Interviju pārraidīja Latvijas radio 1 raidījumā „Mēs kopā” 1. decembrī pl. 16.36 – 17.00.
Mūsu korespondentam izdevās šo interviju nofilmēt. Piedāvājam to noskatīties!
Video: Zigmārs Ungurs

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas