Search form

01.02.2013

Drukāt

Videoziņas Nr.175


NEDZIRDĪGO ZIŅAS
 
30. janvārī SIVA Koledžā programmas „Surdotulks” studentes sekmīgi aizstāvēja savu kvalifikācijas darbu
Studentu darba tēmas bija aktuālas: pētīta surdotulka darba specifika izglītības iestādēs un reliģisku pasākumu tulkošanā, pievērsta uzmanība tulka darbam ar krievu zīmju valodas lietotājiem, tulka lomai nedzirdīgo cilvēku iesaistē valsts un pašvaldību institūciju aktivitātēs un nedzirdīgu vecāku nozīmei dzirdīgu bērnu profesijas Surdotulks izvēlē.
Valsts noslēguma pārbaudījuma komisijas darbā piedalījās arīLNS prezidents A. Pavlins un LNS viceprezidente S. Gerenovska.
Visas sešas studentes – Diāna Josta, Kristīne Rumpe, Ieva Strode, Anete Arāja, Rota Gulbe un Agnese Vilcāne jau strādā SIA Rehabilitācijas centrs par tulku. Diplomu viņas saņems –šodien, 1. februārī.Apsveicam!
Foto: www.lns.lv
 
Sociālajiem asistentiem daudz darba
Projekta „Klusuma pasaule” ietvaros 5 sociālie asistenti pagājušā gadā beidza mācības un ieguva profesionālo kvalifikāciju kā nedzirdīgo asistenti. Maijā viņi uzsāka pakalpojumu sniegšanu visā Latvijā. Jau maija mēnesī viņi 66 klientiem sniedza 110 pakalpojumus. No tā laika pieprasījums pēc viņu pakalpojumiem ir pieaudzis, piemēram, 2012. gada trešajā ceturksnī tika sniegti 515 pakalpojumi, bet ceturtajā ceturksnī viņi sniedza 486 pakalpojumus. Nedzirdīgo vidū asistentu pakalpojumi kļuvuši populāri.
Visvairāk asistentus aicina palīdzēt saziņā ar ārstiem, slimnīcās, poliklīnikās, veselības centros. Ārsti ir sajūsmā, ka viņiem smalki izskaidrot pacienta un sūdzības un viņiem ir daudz vieglāk noteikt diagnozi un palīdzēt nedzirdīgajam. Ir daudz un ļoti dažādas problēmas, kurās asistentus aicina palīdzēt, piemēram, pabalstu kārtošana, dzīvokļa apsaimniekošana, dažādu līgumu slēgšana, jautājumi pašvaldībā, Nodarbinātības valsts aģentūrā, Valsts ieņēmumu dienestā, bankās, LMT, Lattelecom un citur. Asistenti palīdz arī iekārtoties darbā un tiek aicināti palīdzēt atrisināt konfliktus darbavietās.
Foto: Valdis Krauklis
 
Boulinga un zemledus makšķerēšanas rezultāti
Rīgas Nedzirdīgo meistarsacīkstēs boulingā 24. janvārī 5 sieviešu konkurencē uzvarēja Līga Liniņa. Vīriešu bija vairāk – 9 dalībnieki. Pirmo vietu ieguva Vladimirs Lagunovs,
Rīgas Nedzirdīgo meistarsacīkstēs zemledus makšķerēšanā, kas notika 26. janvārī Lielupē, uzvaru izcīnīja Jānis Kopmanis ar loma kopējo svaru 1,760 kg. Piedalījās 10 dalībnieki.
Foto: Andris Bergmanis un Juris Grundulis
 
Apvienotie Arābu emirāti: uzsākta akcija nedzirdīgo autovadītāju atbalstam
Vienā no Apvienoto Arābu Emirātiem – Dubaijā Satiksmes un ceļu aģentūra sadarbībā ar Sociālo lietu un Izglītības ministrijām uzsākusi akciju ar mērķi pievērst satiksmes dalībnieku uzmanību nedzirdīgajiem autovadītājiem
Akcijas ietvaros izdos brošūru, lai izglītotu autovadītājus par saskarsmi ar nedzirdīgiem cilvēkiem. Lai brīdinātu par automašīnām, kuras vada nedzirdīgi šoferi, izveidos speciālu zīmi. Tā informēs, ka šoferis ir nedzirdīgs. Šo zīmi nedzirdīgie šoferi varēs ievietot savā automašīnā tā, lai citi ceļu satiksmes dalībnieki redzētu – automašīnu vada cilvēks, kas nedzird, tātad nespēj reaģēt uz skaņu signāliem.
Pasākuma pamatdoma ir pārliecināt sabiedrību, ka nedzirdīgie šoferi, izmantojot vizuālo uztveri (redzi), var vadīt automašīnu tāpat kā visi citi, kuri dzird.
Foto: www.emaratalyoum.com
 
 
LATVIJAS ZIŅAS
 
Kā samaksāt lielos rēķinus par apkuri?
Šoziem ļoti daudzi, arī nedzirdīgie, saņem milzīgus rēķinus par apkuri. Kādas ir iespējas saņemt pabalstus, lai tos apmaksātu?
Ja iedzīvotāji nespēj samaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus, daudzas  pašvaldības trūcīgākajiem piešķir dzīvokļa pabalstus komunālo izdevumu segšanai. Latvijas lielākajās pilsētās dzīvokļa pabalstu saņēmēju skaits svārstās no viena līdz pat vairākiem desmitiem tūkstošiem.
Tā kā Rīgā dzīvo lielais vairums nedzirdīgo, tad sīkāk pastāstīsim par Rīgu. Rīgā tiesības saņemt dzīvokļa pabalstu ir ģimenei vai atsevišķi dzīvojošai personai, kas deklarējusies Rīgā un kuras ienākumi viena cilvēka ģimenē nepārsniedz 250 latu, bet ģimenē, kurā ir divi vai vairāk cilvēki, ienākumi nepārsniedz 200 latu uz katru cilvēku.
Šo pabalstu iespējams saņemt no pirmās dienas, kad persona deklarējusies Rīgā. Ja invalīdiem un pensionāriem pēc rēķinu apmaksas (komunālie pakalpojumi, elektrība, gāze, fiksētais telefons, īpašuma nodoklis) paliek mazāk nekā 90 latu dzīvošanai, tad var doties uz sociālo dienestu, kur darbinieks izvērtēs pabalsta saņemšanas iespējas. Ja paredzams, ka nespēsiet samaksāt, var doties arī pie sava namu pārvaldnieka un vienoties par apmaksas termiņu, neskaitot soda naudu.
Citās pašvaldībās viss atkarīgs no tā, cik tās ir bagātas vai nabagas. Katrā ziņā noteikti vajag painteresēties par iespēju saņemt dzīvokļa pabalstu komunālo izdevumu segšanai.
Foto: www.apollo.lv
 
No 1. marta varēs iesniegt deklarācijas
Arī šogad var iesniegt VID gada ienākumu deklarāciju, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem.
Attaisnotie izdevumi ir par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu, zobu ārstēšanu, veselības un dzīvības apdrošināšanu.
Par attaisnotajiem izdevumiem tiek uzskatītas arī ziedojumi un dāvinājumi budžeta iestādēm un sabiedriskā labuma organizācijām.
Pārmaksāto nodokli atmaksā arī tiem, kuri nav nostrādājuši pilnu gadu, piemēram, gadā strādājuši tikai dažus mēnešus.
Attaisnotie izdevumi ir arī izglītības izdevumi par augstākās izglītības un visu pakāpju profesionālās izglītības iegūšanu, par profesionālās sagatavotības līmeņa paaugstināšanu.
Deklarācijai jāpievieno dokumenti, kas apliecina gada laikā saņemtos ienākumus un no tiem ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Ja deklarācijā iekļausiet izdevumus par kvalifikācijas paaugstināšanu (kursiem), nepieciešama darba devēja izziņa par kvalifikācijas paaugstināšanas (kursu) nepieciešamību darbam. Ja deklarācijā iekļausiet arī veiktos dzīvības apdrošināšanas prēmiju maksājumus, jāpievieno Apdrošināšanas sabiedrības izziņa.
Gada ienākumu deklarācijas var iesniegt no 2013. gada 1. marta visa 2013. gada laikā. Deklarācijas var iesniegt arī par beidzamajiem 3 gadiem, ja saglabājušies maksājumu dokumenti.
Attaisnoto izdevumu atmaksu par 2012. gadu nevar saņemt tie iedzīvotāji, kuri 2012. gada laikā nav maksājuši iedzīvotāju ienākuma nodokli, kā arī personas, kuras 2012. gadā bija mikrouzņēmumu darbinieki, saimnieciskās darbības veicēji.
Pārmaksāto nodokli VID pārskaita uz norādīto bankas kontu trīs mēnešu laikā.
Foto: www.lvportals.lv
 
Pieaug cukurslimnieku skaits
 Arvien vairāk cilvēku, to skaitā arī nedzirdīgie, saslimst ar cukura diabētu jeb vienkārši cukurslimību. To nevar pilnībā izārstēt. Šo slimību izraisa aizkuņģa dziedzera hormona insulīna trūkums un vielmaiņas traucējumi. Slimības pazīmes ir nespēks, stipras slāpes un liels urīna daudzums, liela ēstgriba, tomēr cilvēka svars samazinās.
Cukurslimībai ir divas galvenās formas. Ar 1. tipa diabētu visbiežāk saslimst bērni un pieaugušie vecumā līdz 40 gadiem. Aizkuņģa dziedzeris neražo insulīnu pietiekošā daudzumā, tāpēc insulīnu jāievada ar injekcijām. Vienīgā izdzīvošanas iespēja ir regulāras insulīna injekcijas.
Ar 2. tipa diabētu visbiežāk saslimst pēc 40 gadu vecuma. Tomēr pēdējos gados dramatiski pieaug gan jauniešu, gan arī bērnu saslimstība ar 2. tipa diabētu, kuru līdz šim uzskatīja tikai par gados vecāku cilvēku slimību. Tas notiek tāpēc, ka gados jaunu cilvēku dzīvesveids kļuvis pārāk mazkustīgs. Insulīna ražošana aizkuņģa dziedzerī ir traucēta, insulīna ir par maz. Otrā tipa diabētu ārstē ar veselīgu uzturu, fiziskajām aktivitātēm, ar medikamentiem, kas pazemina cukura līmeni asinīs. Reizēm vajadzīgas arī insulīna injekcijas.
Saslimšanu ar cukurslimību veicina liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, stress, vecums pēc 40 gadiem. Vismaz 50 % cilvēku, kuriem jau ir cukura diabēts, vēl nemaz par to nezina. Lai slimību laikus atklātu, ir regulāri jāpārbauda savs cukura līmenis asinīs!
Foto: www.doctus.lv

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas