Search form

08.03.2013

Drukāt

Videoziņas Nr.180


NEDZIRDĪGO ZIŅAS
 
Notiek grupu pārvēlēšanu sapulces ­
Turpinās LNS biedrību grupu sapulces. Vairākām LNS biedrībām ir biedru grupas. Pavisam ir 27 grupas, visvairāk Rīgas biedrībā – 13. Līdz šim sapulces jau notikušas 17 grupās. Grupu sapulcēs tiek pārvēlēta grupas vadība un ievēlēti delegāti uz biedrību konferencēm.
 Lielu izmaiņu nav – par grupu vadītājiem un delegātiem lielākā daļa grupās ievēlēti tie paši cilvēki, kas bija agrāk. Likvidēta Gulbenes grupa, jo tajā samazinājās biedru skaits. Vairākās grupās pirmajā kopsapulcē pietrūka kvoruma, jo pēc jaunā nolikuma jāierodas vairāk nekā pusei no grupas biedru skaita. Tāpēc kopsapulce bija jāsasauc otrreiz. Atkārtota pārvēlēšanu sapulce Vidzemes, Ziemeļu un Rīgas rajona grupām notiks svētdien, 10. martā pl. 12. Visas sapulces notiks k/c Rītausma. Smiltenes grupas sapulce notiks 9. martā pl. 12. Arī Preiļu grupai sapulce 9. martā, bet Rēzeknes grupai 23. martā.
Pēc grupu pārvēlēšanu sapulcēm aprīlī un maijā notiks biedrību atskaites/ pārvēlēšanu   konferences un delegātu izvirzīšana uz LNS kongresu 17. – 18. augustā. Visām trim LNS biedrībām Kurzemē ir citāda situācija – tur grupu nav, tāpēc tur uzreiz notiks biedrības atskaites/pārvēlēšanu kopsapulce.
Foto: Valdis Krauklis
 
Sporta ziņas
Rīgas sporta kluba „Nedzirdīgo sports” organizētajās Rīgas Nedzirdīgo meistarsacīkstēs volejbolā jauktajiem pāriem 3. martā piedalījās seši pāri. Visus konkurentus apspēlēja un pirmo vietu ieguva Tīdemaņu pāris – Anda un Raivis.
Latvijas Nedzirdīgo čempionāts basketbolā vīriešiem notiks 16. – 17. martā Rīgas 15. vidusskolas sporta hallē Visvalža ielā 9. Spēļu sākums 16. martā pl. 12, bet 17. martā – pl. 11. Iesim skatīties, būs interesanti!
Foto: www.krustpils.lv, www.sportapex.com
 
Tautas skaitīšanā Lielbritānijā reģistrējušies tikai 22 tūkstoši zīmju valodas lietotāji
2011. gadā bija pirmā tautas skaitīšana, kurā nedzirdīgie varēja norādīt zīmju valodu kā savu pirmo valodu. Līdz šim bija aprēķināts, ka Lielbritānijā britu zīmju valodu (BSL) kā savu pirmo valodu lieto no 50 līdz vairāk nekā 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Tāpēc,  februārī uzzinot tautas skaitīšanas rezultātus,    nedzirdīgo sabiedrībai bija šoks, ka tikai 22 000 iedzīvotāju uzskata sevi par BSL lietotāju,
Nedzirdīgo organizācijas apšaubījušas tautas skaitīšanas rezultātus. Britu Nedzirdīgo asociācija uzskata, ka šie skaitļi maldina sabiedrību un kļūda radusies, tautas skaitīšanā uzdodot šo jautājumu nedzirdīgajam nesaprotamā veidā.  Tādējādi nav saskaitīti desmitiem tūkstošu nedzirdīgo, kuri zīmju valodu lieto kopā ar angļu valodu.
Arī Nedzirdīgo veselības aprūpes organizācija paziņojusi : „Mēs apšaubām, vai tas parāda pilnīgu ainu. Mēs zinām mājsaimniecības, kurās dzirdīgi vecāki ierakstīja „angļu valodu” arī tad, ja viņu bērni lieto zīmju valodu.”
Foto: www.ons.gov.lv
 
ASV: Protesta akcijai „Nedzirdīgu prezidentu tagad!”   25. gadadiena 
Tieši pirms 25 gadiem – 1988. gada 6. martā Galaudeta universitātes studenti uzsāka protesta akciju, lai par Nedzirdīgo universitātes prezidentu ieceltu nedzirdīgu cilvēku.
 Protestētāji aizbarikādēja vārtus, aizdedzināja uzrakstus un sniedza intervijas presei, kurās izteica savas prasības Uzraudzības Padomei.
Studentu nemieri beidzās 1988. gada 13. martā, kad par Universitātes prezidentu tika ievēlēts nedzirdīgais Kings Džordans.
Tagad Galaudeta universitāte par godu šiem svarīgajiem notikumiem rīko paneļdiskusiju ar protesta organizatoriem. Ar skatītājiem internetā sarunāsies četri bijušie protesta līderi.
Šī diskusija notiks sestdien, 9. martā, pl. 14 pēc Vašingtonas laika, bet pēc Latvijas laika – pl. 21. Skatīties interneta tiešraidi varēs šajā adresē: http://webcast.gallaudet.edu/?id=125 .
Diskusija notiks amerikāņu zīmju valodā ar angļu subtitriem.
Foto: www.start-american-sign-language.com
 
 
LATVIJAS ZIŅAS
 
Ja tev ir gripa, – nebrauc ar auto!
Visi zinām, ka par braukšanu alkohola reibumā ir bargi sodi. Bet vai iereibušie šoferi vienīgie ir bīstami satiksmē? Britu zinātnieki izpētīja 50  gripas slimnieku autovadīšanas spējas un salīdzināja tās ar veselu cilvēku reakciju. Viņi secināja, ka smagas saaukstēšanās un gripas gadījumā autobraucēja reakcija kļūst tikpat lēna kā pēc divu litru alus izdzeršanas. Un tas nav atkarīgs no slimības smaguma pakāpes, reakcija pavājinās jau slimības sākuma stadijā. Tāpēc, ja jums ir gripa, jāiet uz gultu, nevis uz auto!
Foto: www.puaro.lv
 
Būs speciāls pabalsts ceļam uz darbu 
Marta beigās vai aprīļa sākumā bezdarbnieki varēs pieteikties mobilitātes pabalstiem jeb atbalstam darba sākšanai tādās darbavietās, kas atrodas vairāk nekā 20 kilometrus no bezdarbnieka reģistrētās dzīvesvietas.
Pabalsts tiks maksāts transporta izdevumu kompensācijai no dzīvesvietas uz darbu vai mājokļa īres izdevumu kompensācijai.  Šis pabalsts būs pieejams četrus mēnešus, un tā maksimālā summa nevarēs pārsniegt 280 latus. Atbalsta saņēmējs avansā saņems 100 latu, bet pēc pirmā darba mēneša būs jāsniedz Nodarbinātības valsts aģentūrā īres vai transporta izdevumus apliecinoši dokumenti.
 Ja bezdarbnieks saņems pirmo avansu 100 latu apmērā, tad pārējos trīs mēnešus viņam izmaksās ne vairāk kā 60 latus.
Mobilitātes pabalstam varēs pieteikties bezdarbnieki visā Latvijā, izņemot Rīgu, turklāt
tikai tie, kas vismaz sešus mēnešus bijuši reģistrēti NVA un  vismaz gadu dzīvo deklarētajā dzīvesvietā. Uz šo atbalstu  cilvēks atkārtoti varēs pretendēt ne agrāk kā 36 mēnešus pēc tam, kad būs beidzies iepriekšējais finanšu atbalsts.
Foto: www.apollo.lv
 
Par zirgu gaļu pārtikas produktos
Visu Eiropu satricinājis zirgu gaļas skandāls. Nelikumīgi tā pārdota vismaz 16 Eiropas valstīs,  bieži uzdodot to par liellopu gaļu. Tā ir pircēju krāpšana. Pirmkārt, zirgu gaļa maksā uz pusi lētāk nekā liellopu gaļa, tātad pircēji tiek apkrāpti naudas ziņā. Otrkārt, nav zināms, kāda ir zirgu gaļas kvalitāte, kas nonāk pārtikas produktos.Patiesība ir tāda, ka lopkautuvēs nonāk veci zirgi, kas vairs nav derīgi darbam, piemēram, ar lauztām kājām, kā arī veci sporta zirgi, kuri baroti ar  dažādiem stimulatoriem, un tie saglabājušies gaļā. Zirgus ārstē arī ar tādiem pretiekaisuma medikamentiem, kas bīstami cilvēkiem.
Tādas gaļas izmantošana  pārtikas produktos ir pretlikumīga. Tie ir riska faktori. Vienlaikus jāatzīst, ka pati par sevi tīra zirga gaļa ir laba un veselīga. Šokē tas, ka lopkautuves atzīst, ka visā Latvijā praktiski pieņemts zirgu gaļu noformēt kā liellopu gaļu.  Rodas jautājums: kāpēc visus šos gadus klusējis Pārtikas un veterinārais dienests?
Foto: www.kasjauns.lv
 
 
VIDEOLOGS:
Šoreiz videologā piedāvājam ieskatu LNS projekta „Attīstības vektors” aktivitātē „Apmācību praktikums Eiropas Savienības un ārvalstu finanšu līdzekļu piesaistē”. Tā sākās 16. februārī. Aktivitāte paredz 10 cilvēku grupas apmācību, kā gatavot un vadīt ES projektus.
 Apmācību vadītāja ir reizē arī projekta vadītāja Aija Sannikova. Grupā mācās Latvijas Nedzirdīgo savienības un Latvijas Nedzirdīgo jauniešu organizācijas darbinieki un biedri. Pirmo nodarbību tēma bija veltīta ES projektu 2007. – 2013. gada plānošanas periodā pieejamiem ES struktūrfondiem un iespēja­mai finanšu līdzekļu pieejamībai periodā no 2014. – 2020. gadam. Piedāvājam ieskatu nodarbību norisē.
Video: Zigmārs Ungurs

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas