Search form

10.06.2013

Drukāt

Latvijas Radio 1 programmā „Labrīt”: Jolanta Znotiņa galvenajā lomā Dailes teātrī (10.06)

Photo

Raidījumā stāstīts par kādu rupju un vardarbīgu Dailes teātra izrādi „Sabojātie”, kurā atklāts Rietumu sabiedrības morālo vērtību zudums un dzīves ēnas puses. Šī izrāde īpaša ar to, ka tajā piedalās profesionāla nedzirdīga aktrise Jolanta Znotiņa.


Žurnāliste Baiba Kušķe: Dailes teātrī turpinās radošā cikla „Brīvā skatuve” meklējumi, kas piedāvā ieraudzīt Dailes teātra aktierus neparastās situācijās. Izrādes darbība notiek pasaules dārgākajā hotelī, kurā izklaidējas slavens kriminālžurnālists. Ārēji viss ir ļoti skaisti, bet iekšēji cilvēka dvēselē valda  sabrukums.
 
Pārdomās dalās lugas režisors Viesturs Roziņš: Pašas šausmīgākās lietas slēpjas cilvēciņos ar uzvalkiem. Kaut vai tas gadījums mūsu pašu kinoteātrī „Forum Cinema”, kad jurists ar augstāko izglītību nošāva cilvēku. Patiesībā viss šausmīgais vienmēr slēpjas aiz kaut kā skaista. Pasaules kārtība ir sabojājusi mīlestību.
 
Žurnāliste: Luga skarbi runā par seksu un vardarbību,  tās ietekmi uz cilvēka dvēseli. Lugas varoņi ļoti alkst pēc mīlestības, bet paši neprot to ņemt, ne arī dot  otram.
 
12. jūnijā būs izrādes „Sabojātie” pirmizrāde. Tajā kopā ar Dailes teātra aktieriem Daini Grūbi un Gintu Andžānu piedalās vājdzirdīgā aktrise Jolanta Znotiņa. Tādējādi uzvedums papildināts ar tekstu zīmju valodā, un ar to Jolanta izrādi padara īpašu. Līdzās vārdiem nozīmīga ir kustība un zīmes. Kā atzīst aktieri, dažkārt tieši tā var pateikt daudz vairāk nekā ar vārdiem.
 
Aktieris: Tas, ka mums līdzdarbojas Jolanta,  piedod šai izrādei to dzīvīgumu, ko nevarētu panākt ar aktrisi, kura tikai mēģinātu tēlot nedzirdīgu, – tas noteikti būtu daudz grūtāk. Tādēļ ļoti vērtīgi bija lugā iesaistīt tieši Jolantu.
 
Žurnāliste: Jolanta Znotiņa ir profesionāla nedzirdīgā aktrise, izglītību ieguvusi Čehijā – Eiropā vienīgajā augstskolā, kur pasniedz aktiermeistarību nedzirdīgiem cilvēkiem. Režisors jau pirms ilgāka laika bija iecerējis ar viņu sadarboties.
 
Režisors: Man sen gribējās Latvijā parādīt kaut ko tādu, kas šeit nav bijis. Tad man rokās nonāca šis materiāls, kur centrā ir Jolantas tēlotā Keita –  jauna, dzīves traumēta sieviete, kas  stostās, nespēj izteikt savas sajūtas vārdos.   Ir taču tā, ka arī mūsu sabiedrībā nedzirdīgos uzskata savā ziņā par atpalikušiem, mazvērtīgākiem. Un, lūk, šeit ir autores protests un sāpju kliedziens pret šādu attieksmi, kas cilvēku savā būtībā pazemo un iznīcina.
 
Atgādinām, ka Ineses Immures interviju ar Jolantu Znotiņu varat izlasīt: http://www.lns.lv/lat/nedzirdigie_masu_medijos/?doc=10249
 
 
Sagatavoja: Informācijas centrs
Foto: www.dailesteatris.lv

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas