Search form

20.12.2017

Drukāt

Būtisks mūsdienu nedzirdīgo sabiedrības sasniegums: Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) paziņo par Starptautiskās zīmju valodu dienas apstiprināšanu

Photo

ANO Ģenerālā asambleja ar savu lēmumu par Starptautisko zīmju valodu dienu oficiāli noteikusi 23. septembri . Ņujorkā, ASV, 2017. gada 19. decembrī šo rezolūciju vienprātīgi atbalstīja un pieņēma 97 dalībvalstis.


Šo rezolūciju sākotnēji rosināja  Antigvas un Barbudas valstu pastāvīgie pārstāvji Apvienoto Nāciju Organizācijā. Šo valstu vēstnieks ANO Waltons Websons atzina:

 "Šī rezolūcija ir svarīgs pagrieziena punkts starptautiskā līmenī, darbojoties ar mērķi – neatstāt nevienu aiz muguras. Zīmju valodu starptautiskā diena ir būtisks solis visu sabiedrības kopienu atzīšanā un ANO Konvencijaspar personu ar invaliditāti tiesībām 21. pantā izvirzīto vispārējās integrācijas mērķu sasniegšanā .”

23. septembra datuma izvēle saistīta ar Pasaules nedzirdīgo federācijas (WFD) izveidi 1951. gadā, kad kā  viens no galvenajiem jaunās organizācijas mērķiem tika izvirzīta zīmju valodas un nedzirdīgo kultūras saglabāšana, kas ir   priekšnoteikums nedzirdīgo c cilvēktiesību nodrošināšanai.

Pirmā Starptautiskā zīmju valodu diena pirmoreiz  tiks oficiāli svinēta 2018. gada 23. Septembrī  kā daļa no Starptautiskās nedzirdīgo nedēļas.

Pasaules nedzirdīgo federācijas prezidents Kolins Allens: "Šajā rezolūcijā ir atzīta zīmju valodas un pakalpojumu nozīme, lai zīmju valoda būtu pieejama nedzirdīgajiem jau pēc iespējas agrākā dzīvē. Tā arī uzsver principu – "neko par mums bez mums" attiecībā uz sadarbību ar nedzirdīgo kopienām."

Nedzirdīgo starptautisko nedēļu  WFD pirmo reizi aicināja atzīmēt 1958. gada septembrī, un kopš tā laika tā ir kļuvusi par nedzirdīgo vienotības un saskaņotas globālās kustības paraugu, lai visā mūsdienu sabiedrībā palielinātu izpratni par jautājumiem, ar kuriem nedzirdīgie cilvēki saskaras ikdienā.

Pieņemtā ANO rezolūcija   palielina izpratni par ANO darbību, lai novērstu esošās nepilnības nedzirdīgo cilvēktiesību aizsardzībā un ar kopīgi sasniegtu šo nozīmīgo pagrieziena punktu globālajai nedzirdīgo kopienai.

Saīsināts tulkojums. Pilns teksts angļu valodā: https://wfdeaf.org/news/un-23-sept-as-international-day-of-sign-languages/ 

 

Sagatavoja: LNS Informācijas nodaļa


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas