Search form

18.02.2021

Drukāt

Datu nesēju nodoklis un cilvēki ar dzirdes traucējumiem

Photo

Šodien, 18. februārī Valsts sekretāru sanāksmē skatīs grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos, kuri nosaka kārtību datu nesēju atlīdzības noteikšanu iekārtām un datu nesējiem (piemēram, USD zibatmiņa), ja šos datu nesējus var izmantot ierakstiem un kopēšanai.

Grozījumi paredz mainīt to datu nesēju sarakstu, uz kuriem attiecas datu nesēju atlīdzība. Plānots iekļaut sarakstā viedtālruņus, bet izslēgt no saraksta CD un DVD matricas.

Tieši viedtālruņu iekļaušana sarakstā radīja neapmierinātību sabiedrībā. Nesen sociālos tīklos kāds uzņēmējs paziņoja, ka mēģinājums paņemt naudu no visas sabiedrības par to, ka cilvēkam kabatā ir telefons vai datorā cietais disks nav pareizi un nav jēdzīgi. Un ka vēl nejēdzīgāk ir likt maksāt šo nodokli nedzirdīgajiem, kuri mūziku nedzird.

“Piekrītam, ka diemžēl nedzirdīgi iedzīvotāji nevar pilnībā izmantot visas ierīču piedāvātās iespējas, taču lielu daļu no tām – var, piemēram, bilžu un teksta kopēšanu, video pārsūtīšanu. Ņemot vērā minēto, šajā gadījumā nebūtu pamatoti paredzēt atsevišķu izņēmumu no noteiktās kārtības personām ar dzirdes traucējumiem un nedzirdīgām personām,” Latvijas Nedzirdīgo savienībai norādīja Kultūras ministrijas Autortiesību nodaļas vecākā juristkonsultante Linda Zommere.

L. Zommere uzsvēra, ka šis regulējums neattiecas tikai uz mūzikas kopēšanu. “Tas attiecas arī uz filmām, grāmatām un vizuāliem darbiem (gleznām, fotogrāfijām, zīmējumiem), piemēram, filmu iekopēšanu no datora telefonā, grāmatas teksta vai gleznas nofotografēšanu un glabāšanu telefonā, kā arī šādas kopijas nosūtīšanu tuvam draugam vai radiniekam.


Šo atlīdzību maksā kopēšanas iekārtu un tukšo nesēju (piemēram, USB zibatmiņu) ievedēji. MK noteikumi nosaka šādu iekārtu un nesēju sarakstu, kā arī maksājamās atlīdzības apmēru.  Šobrīd atlīdzība tiek maksāta par visiem personālajiem datoriem, USB zibatmiņām, CD un DVD diskiem. Grozījumi paredz šajā sarakstā iekļaut viedtālruņus un datoru cietos diskus, bet svītrot CD un DVD. Atlīdzība ir neliela un jāmaksā vienreiz (kad iekārta vai nesējs tiek nopirkts).

Sagatavojot grozījumus, esam izpētījuši citu Eiropas Savienības valstu pieredzi un mūsu regulējums būtiski neatšķiras no tā, kas noteikts citās valstīs, tai skaitā arī kaimiņvalstīs - Lietuvā un Igaunijā,“ atzīmēja Linda Zommere

Jaunais  nodoklis būs jāmaksā tikai preces iegādes brīdī.

Vairāk informācijas šeit: https://www.km.gov.lv/lv/jaunums/autori-datu-neseju-atlidziba-nav-jauzluko-ka-tikai-muzikas-lejupielade

 

Sagatavoja: Inese Immure, Elizabete Pumpura


Atpakaļ

Uz augšu

Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas