Search form

20.04.2011

Drukāt

ESF projekta „Klusuma pasaule’’ aktivitāte 2.11 „IT tehnoloģijas – dzirdes invalīdu sociālajai rehabilitācijai „@-pasaule” ir pieprasīta

Photo

ESF projekta ,,Klusuma pasaule’’ aktivitāte 2.11 „IT tehnoloģijas – dzirdes invalīdu sociālajai rehabilitācijai „@-pasaule” uzsākta 2009. gada vasarā. Tās mērķis ir sniegt zināšanas un veidot prasmes dzirdes invalīdiem informāciju tehnoloģiju lietošanā – galvenokārt veidojot mūsdienīgas datorlietošanas prasmes. Aktivitātes ietvaros jāsniedz atbalsts 310 klientiem Latvijā.
Apmācības datorlietošanā jau notikušas Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Smiltenē un Daugavpilī, bet turpinās Rīgā un Rēzeknē. Līdz 2011. gada aprīlim pamatzināšanas datorlietošanā ieguva 191 nedzirdīgais. Aktivitāte ir pieprasīta, un nedzirdīgie cilvēki labprāt apmeklētu apmācības otrreiz, protams, veidojot prasmes augstākā pakāpē.
 
Lai apmācības notiktu veiksmīgi, tās vadītājam jāpārzina ne tikai datorprogrammu iespējas, bet jāzina zīmju valoda un jābūt zināšanām, prasmei un pieredzei nedzirdīgo cilvēku,  pieaugušo adaptētā mācību organizēšanā. Šādas prasmes ir visiem mācību vadītājiem – Aivai Šilinskai (Smiltene), Ivetai Krazei (Rīga), Elvīrai Čaikai (Daugavpils), Inesei Gedušai (Rēzekne), Ivetai Lācei - Miezītei (Valmiera), Inai Rutkovskai (Ventspils), Aldim Ādamsonam (Liepāja). Esmu pateicīga viņiem par labi un radoši veikto darbu!  
 
Projektā nodrošināti visi nepieciešamie apstākļi – telpas, izdales materiāli, datortehnika un prezentācijas tehnika, lai nodarbības notiktu kvalitatīvi. Aktivitāšu vadītāji strādā diferencēti, ņemot vērā nedzirdīgo vēlmes katrā grupā. Ievērojot to uztveres īpatnības, gatavo arī vingrinājumus darbam grupā un mājās. 
 
Atsauksmes par aktivitātes norisi labas. Esmu runājusi ar daudziem aktivitātes dalībniekiem, un to vēlme galvenokārt ir mācības turpināt. Cilvēki uzskata, ka iesācējam, jo īpaši tad, ja viņam nav mājās datora, apmācība projektā ir unikāla iespēja apgūt pamatprasmes. Tomēr bieži dzirdēts viedoklis, ka apmācības varētu būt vismaz divreiz garākas (pašreiz – 42 stundas), jo nedzirdīgiem cilvēkiem, īpaši pirmspensijas vecumā, ātri iegaumēt dzirdēto ir problemātiski un grūtības sagādā dažāda veida mācību vingrinājumu izpilde, piemēram, tabulu veidošana un tekstu noformēšana tajās. Ļoti lielu atsaucību guvušas nodarbības, kurās māca nedzirdīgos sazināties elektroniski, un nodarbības, kurās aplūkotas iespējas veikt maksājumus, izmantojot internetbanku, visa veida darbs ar interneta resursiem.
 
Aicinu arī turpmāk klientus būt aktīviem, čakli apmeklēt nodarbības un par savām vēlmēm vai ierosinājumiem informēt nodarbību vadītāju. Mēs strādājam, lai jums palīdzētu!
 
Turpinājumā interviju apkopojums ar datornodarbību vadītājām un foto ieskats apmācību norisē 2011. gadā Rīgas un Rēzeknes grupās. 
 
Iveta Kraze – apmācību vadītāja Rīgā: „Apmācības datormācībā Rīgā sākās 2009. gada septembrī. Kopumā esmu paveikusi darbu jau 12 grupās. Rīgā mācās cilvēki ne tikai no Rīgas, bet arī Jelgavas, Liepājas, Aizkraukles un citām apdzīvotām vietām. Daži no klientiem strādā pilnu darba dienu, tāpēc mācīties var tikai vakaros vai brīvdienās. Ņemu vērā dažādas vēlmes.
 
Citreiz ir tā, ka klients sāk mācības, bet nevar pabeigt  (saslimis, aizbrauc uz ārzemēm u.c. iemesli). Ar katru runāju, meklēju risinājumu, kā palīdzēt, lai sniegtu pilnvērtīgu pakalpojumu.
 
No šī gada 12. aprīļa uzsāktas mācības jaunā – 13. grupā. Tās notiek otrdienās un ceturtdienās, jo klientiem šis laiks bija pieņemamāks. Dažreiz ir tā, ka atrast kompromisa variantu grūti, tad piedāvāju klientiem apmācību vēlāk, piemēram, vasarā.  
 
Uzskatu, ka ir vairākas problēmas, kas kavē prasmju veidošanos, piemēram, klientam mājas ir dators, bet programmas vecas. Šādos gadījumos stāstu, ko var darīt, kā nopirkt jaunākas programmas un tamlīdzīgi. Nedzirdīgajiem klientiem palīdzu atrisināt arī praktiskus tehniskos jautājumus, jo datorfirmas nepārzina nedzirdīgo vajadzības.
 
Veidojot turpmākās apmācības nākamam zināšanu līmenim, kursā būtu jāiekļauj gan darbs ar prezentāciju sagatavošanu, gan darbs ar attēliem, jāmāca, piemēram, apsveikumu sagatavošana u.c. dzīvē noderīgas lietas.”
 
Inese Geduša  – apmācību vadītāja Rēzeknē: ,,Datorapmācības Rēzeknē tika uzsāktas 2010. gadā novembrī Nedzirdīgo biedrības telpās .  Kopumā no aktivitātes sākuma pabeigta apmācība 3 grupās (15 dalībnieki) un šī gada aprīlī uzsākta apmācība 4. grupā vēl 5 cilvēkiem. Tās mērķis ir veicināt dzirdes invalīdu un smagi vājdzirdīgos cilvēku integrāciju sabiedrības dzīvē. Mācību programma satur tematus par datora uzbūvi, jaunākām informācijas tehnoloģijām, veido izpratni pamatjēdzienu lietošanā, attīsta pamatprasmes darbam Windows vidē (ar teksta redaktoru MS Word) u.c. Mūsu klienti īpaši iecienījuši nodarbības, kurās mācās lietot interneta resursus un veidot elektronisko saraksti.
 
Katra grupa mācās 42 stundas. Jāņem vērā, ka galvenokārt risinās individuāls darbs. Dalībnieku apmācībā izmantoju verbālās un praktiskās darba metodes, grupu un individuālā darba metodes, vizuāli skaidrojošās metodes, bet izpratnes un prasmju apguves diagnosticēšanai – praktiskos darbus un nelielus testus. Nereti uz nodarbību nākas sagatavot kādam klientam speciāli veidotus uzdevumus, jo mācību vielas apguves temps un līmenis ir dažāds.
  
Datorapmācības ir nodrošinātas ar datortehniku, prezentācijas un biroja tehniku. Apmācību dalībnieki biedrības telpās var brīvi lietot internetu,  ārpus mācību laika sagatavot patstāvīgos darbus, gatavojoties nodarbībām. Šajā ziņā strādāt ir viegli.
 
Prasme strādāt ar datorprogrammām ir ne tikai mūsdienu prasība, bet nedzirdīgam cilvēkam tā ir iespēja būt elastīgam komunikācijā. Šo atziņu cenšos dažādos veidos pierādīt praktiskajā darbā ar klientiem. Lai visiem veicas!”
 
Nodarbības Rēzeknē
Nodarbības Rēzeknē
Nodarbības Rēzeknē

Nodarbības Rīgā
 
Nodarbības Rīgā

Nodarbības Rīgā
 
Teksts: Aija Sannikova, aktivitātes „IT tehnoloģijas - dzirdes invalīdu sociālajai rehabilitācijai „@-pasaule”vadītāja; t.29333028; e-pasts: [email protected]
Foto: Iveta Kraze un Inese Geduša

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas