Search form

14.10.2011

Drukāt

ASV: piecus gadus darbojas nedzirdīgo kinokompānija

Photo

Amerikas Savienotajās Valstīs pirms pieciem gadiem nodibinātā nedzirdīgo kinokompānija „ASL Films” veido pilnmetrāžas filmas amerikāņu zīmju valodā. Kopš darbības uzsākšanas kinostudijas kontā ir jau vairākas aktierfilmas. Starp tām var minēt filmu „Leģendu par kalnu cilvēku”, drāmu „Džeralds”, mīlas stāstu „Neaizmirsti mani” un pat šausmu filmu „Melnās smiltis”.


Kinokompānijas dibinātāju vidū ir arī populārā nedzirdīgā amerikāņu aktrise, režisore un lugu autore Mindija Mūra. 

Filmās visas sarunas un dialogi notiek tikai zīmju valodā un netiek izmantota nekāda skaņa vai mūzika. Tātad filmas paredzētas tieši nedzirdīgajiem skatītājiem. Viskrievijas Nedzirdīgo biedrības žurnāls (VES) raksta par vienu no „ASL Films” uzņemtajām kinolentēm – tā ir Wrong game (latviski tulkojot „Negodīgā spēle”).

Filmas sižets ir nedaudz līdzīgs Latvijā demonstrētajām filmām „Desmit mazi nēģerēni” vai „Džumandži” – tās ir par spēli, kuru uzsākot nevar tik viegli pabeigt. Filmas notikumi sākas nesenā pagātnē. Reiz, pirms gadiem, desmit  pusaudži  uzsākuši spēli ar pudeli. Sasēdušies aplī, jaunieši pēc kārtas iegriež pudeli – tam, uz kuru norāda pudeles kakliņš, jāizpilda pudeles iegriezēja vēlēšanās. Viena no neapdomīgām vēlēšanām, kuru izsaka zēns vārdā Treviss, kaut arī domāta kā joks, beidzas ar meitenes nāvi.

Daudzus gadus vēlāk nu jau pieaugušais Treviss atgūst samaņu ar sasietām rokām un maisu uz galvas. Kad Trevisam ar lielām pūlēm izdodas atbrīvoties no saitēm, viņš saprot, ka iesprostots kādas mājas pagrabā kopā ar 9 citiem cilvēkiem. Ieslodzītie mēģina izlauzties, bet tikai ar laiku saprot, ka kļuvuši par nesaprotamas  un  nāvējoši bīstamas spēles dalībniekiem.

Galvenās lomas tēlo Normans Veiss, kā arī plaši pazīstamie ASV nedzirdīgie aktieri Mindija Mūra un Bernards Bregs. Tomēr, kā atzīmē kritiķis, viņiem nav izdevies radīt vienotu aktieru ansambli,  tā ir pārāk gara (2.5 st.) arī personāžu raksturi nav līdz galam noslīpēti. Tāpat sižeta laikā daudzas konfliktsituācijas atkārtojas, līdz ar to filmas darbība tiek bremzēta, nedaudz pietrūkst trillerim tik raksturīgās spriedzes. Daļēji to var izskaidrot ar zīmju valodas izmantošanu. Vēl viena problēma – kā vienlaikus parādīt gan runātāju zīmes, gan sarunas biedru reakciju. Acīmredzot amerikāņu režisors uzskatījis, ka nedzirdīgie nespēs vienlaikus izsekot gan tekstam, gan darbībai.

Jāatzīmē, ka Wrong Game ir viena no pirmajām „ASL Films” uzņemtajām kinofilmām. Viens no jaunākajiem kinostudijas darbiem – drāma „Džeralds” – ieguvusi Pasaules nedzirdīgo kinofestivāla galveno balvu Grand Prix.

Kinokompānijas mājaslapas adrese internetā ir: www.aslfilms.com .

Tajā sniegta informācija par kompānijas darbu un filmām, tās dibinātājiem, kā arī var pasūtīt vairāku filmu DVD. Tos var iegādāties arī kino mīļotāji, kas nedzīvo ASV.


Pēc VES un interneta materiāliem sagatavoja: Pēteris Vilisters

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas