Search form

21.10.2011

Drukāt

Par implantiem: Ne visi nedzirdīgie vēlas tikt „salaboti”

Photo

Kohleārie implanti palīdz daudziem, taču operācija prasa lielas pārmaiņas – nevajadzētu nosodīt tos, kas no tās atsakās, tāpat arī tos, kuri izlemj implantus ievietot, cerot uzlabot savu dzirdesspēju.


Ir pāris standarta lietas, kuras nedzirdīgam cilvēkam parasti jāveic vizītē pie audiologa, piemēram, dzirdes pārbaude, ausu piepildīšana ar siltu plastilīnu, lai noņemtu ausu ieliktņu atlējumu dzirdes aparātam, un vieglu rājienu, ka ieliktņi jātīra biežāk.

Tomēr ir reizes, kad gadās satikties ar cilvēkiem, kuriem ir maza izpratne par nedzirdību kā tādu. Diezgan grūti ir atrast audiologu, kurš zinātu zīmju valodu. Šad un tad gadās situācijas, kad nākas atteikties no implanta piedāvājuma.
 
Piemērs no dzīves
Lūk, kāda situācija gadījusies nedzirdīgajai aktrisei Emīlijai Hovletai. Pēc Emīlijas atteikuma ieoperēt implantu audiologs nav licies mierā, mēģinādams skaidrot, ka viņai šī operācija ir vitāli nepieciešama, jo tas atturētu viņu no „iekrišanas”  nedzirdīgo sabiedrībā.  Emīlija viņam izstāstījusi, ka filmējusies pāris īsfilmās, iepazīstot nedzirdīgus draugus un  apgūstot zīmju valodu.
„Šobrīd  sevi  jau identificēju kā nedzirdīgo. Es neapmeklēju nedzirdīgo skolu, neuzaugu nedzirdīgo ģimenē vai ar nedzirdīgiem vienaudžiem, bet šobrīd es esmu nedzirdīga, un es neesmu pārliecināta, ka vēlos to mainīt.
 Audiologam teicu, ka mani apbēdina viņa uzskats par to, ka nedzirdīgam cilvēkam ir kādas nepilnības ( saucot to par „saplīsušu vai sabojājušos”). Beigās viņš vēl atļāvās izteikt piezīmi: ja turpināšu apgūt zīmju valodu, tad kādā brīdī attapšos, pazaudējusi visus draugus un ģimenes locekļus, man balss pazudīšot un lasīt no lūpām vai zīmes es nekad neapgūšot tādā līmenī kā citi nedzirdīgie, kuri  izauguši nedzirdīgo vidē.”
 
 Emīliju mulsinājis tas, ka nav skaidrs, kāds gan būtu ieguvums no implanta, ja viņas dzirdes problēmas nav saistītas ar pašām ausīm, bet gan smadzeņu darbību – to,  kā tiek saņemta informācija.
„Kad vaicāju kāds gan man būs ieguvums no tā, ārste atbildēja, ka sekas nav prognozējamas. Iespējams, ka dzirde uzlabosies, taču tikpat iespējams, ka nekas nemainīsies vai pat kļūs vēl sliktāk. Vēl iespējams: varēšu dzirdēt, bet nevarēšu pietiekami labi saklausīt runu. Pie tam sekoja vēl piebilde, lai es neļaujot nedzirdīgajiem ietekmēt manu lēmumu.”
 
Šis nav kategorisks implantu noliegums
 Aizvien vairāk nedzirdīgo tos lieto, un tie kļūst aizvien pieņemamāki nedzirdīgo sabiedrībā. Kāds nedzirdīgs tēvs izlēma par labu implantiem, jo vēlējās sadzirdēt savus bērnus raudam, kā arī cerēja laiku pa laikam izmantot telefonu. Kāds cits mīl mūziku, tāpēc, zaudēdams pēdējās dzirdes atliekas, izlemj lietot implantu. Abos gadījumos šie cilvēki bija ieguvēji, izdarot savu izvēli, un šobrīd dzīvo laimīgi. Tomēr tas nenozīmē, ka šāda izvēle ir vienīgā un obligātā. Tas ir katra nedzirdīgā paša pārdomāts lēmums.
 
Nav iespējams precīzi prognozēt, kā cilvēks adaptēsies  „jaunās dzirdes” situācijā. 2007. gadā  kāda pazīstama Amerikas kinorežisora uzņemtā filma „Hear now” (Dzirdi tagad) stāsta par to, kā viņa vecāki, visu mūžu būdami nedzirdīgi, dzīves nogalē sāk lietot implantus. Filma parāda, cik ļoti atšķirīgas var būt reakcijas, – tēvam implanti neradīja nekādas problēmas, pat palīdzēja, taču māte nespēja sadzīvot ar skaņām, kuras nekad mūžā nebija dzirdējusi. Ir arī cilvēki, kuri pārdzīvo līdzīgu cīņu ar savām jaunajām izjūtām, nomainot analogos dzirdes aparātus pret digitālajiem.
 
Neraugoties uz to, ka ar implantiem ir arī pozitīvi piemēri, tie tomēr no cilvēka prasa piemērošanos un pārmaiņas. Ir operācija, atveseļošanās periods, pielāgošanās, kurā cilvēkam jāmācās uztvert skaņas. Dažiem tas ir pirmo reizi dzīvē, citiem pirms pāris gadiem aizmirsta lieta. Lēmums, vai to darīt vai nē, ir ļoti personisks,  un nevienu nedzirdīgo nevajadzētu nosodīt par viņa lēmumu, vienalga, vai tas ir par vai pret.
 
 
Pēc interneta materiāliem sagatavojusi: Laura Reisele

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas