Search form

21.03.2005

Drukāt

ASV tiks radīta pilsēta nedzirdīgajiem

ASV plāno izveidot pilsētu nedzirdīgiem cilvēkiem. Šis projekts jau izsaucis amerikāņu sabiedrībā sīvas debates. Nedzirdīgo pilsētas izveidošanas piekritēji apgalvo, ka tā dos simtiem nedzirdīgiem cil...

ASV plāno izveidot pilsētu nedzirdīgiem cilvēkiem. Šis projekts jau izsaucis amerikāņu sabiedrībā sīvas debates. Nedzirdīgo pilsētas izveidošanas piekritēji apgalvo, ka tā dos simtiem nedzirdīgiem cilvēkiem patiesu mājas laimi.
Projekta pretinieki uzstāj, ka tāda veida pilsēta ir geto, kas tikai atdalīs invalīdus no sabiedrības.
Apmēram 100 ģimenes, kuru ģimenes locekļi ir nedzirdīgi vai vājdzirdīgi, kā arī tie, kuri vēlas sazināties ar apkārtējiem tikai ar zīmēm, jau izteikuši vēlēšanos apmesties pilsētā, kura tiks nosaukta par Loranu – XIX gadsimta sākumā pazīstamā Nedzirdīgo institūta Francijā nedzirdīgā skolotāja Lorana Klerka vārdā.
Iniciatīvas grupa, sastāvoša no arhitektiem, celtniekiem un nākamajiem iedzīvotājiem no dažādiem Amerikas štatiem un pat citām valstīm, pirmdien sapulcēsies Dienviddakotā. Nedēļas garumā viņi izstrādās pilsētas detalizētu plānu, kur paredzēts dzīvot 2500 iedzīvotājiem.
Projekta idejiskais iedvesmotājs ir 33-gadīgais Marvins Millers – nedzirdīgs cilvēks, kurš jau ilgus gadus iznēsājis tamlīdzīgas apmetnes izveidošanas ideju. Viņa sieva un četri bērni tāpat nevar dzirdēt.
„Sabiedrība nedara pietiekoši, lai apvienotu mums līdzīgus cilvēkus. Maniem bērniem nav paraugu, kurus atdarināt: mēri, rūpnīcu īpašnieki, pastnieki, biznesmeņi - visi ir dzirdīgi cilvēki. Uzceļot pilsētu, mēs visiem parādīsim savu unikālo kultūru, mūsu unikālo sabiedrību,” saka Millers. Tomēr viņa sievasmāte un lietišķā partnere Barkvaca uzskata, ka viņu mērķis ir uzcelt pilsētu ne tikai nedzirdīgiem cilvēkiem, bet vispār – tiem, kuri saprotas ar zīmēm. Viņa saka: „Mēs sagaidām, ka viena no visdaudzskaitlīgākajām grupām mūsu pilsētā būs tie, kuru vecāki spēj dzirdēt, bet viņiem ir nedzirdīgi bērni.”
Barkvaca ir dzirdīga, bet viena no viņas divām meitām un četri no astoņiem mazbērniem dzirdēt nevar. Pēc ekspertu aprēķiniem, 90% nedzirdīgo bērnu piedzimst dzirdīgiem vecākiem.
Vēsturnieki saka, ka jau XIX gadsimta sākumā amerikāņu likumdevēji piedāvāja izveidot veselu nedzirdīgo štatu, tomēr šī iniciatīva tika noraidīta.
 
Informācija ņemta no portāla DELFI (krievu valodā) un portāla TVNET, tur varat lasit ari komentārus rakstam.

Atpakaļ

Uz augšu

Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas