Search form

19.03.2013

Drukāt

Atzīmē britu zīmju valodas atzīšanas 10. gadadienu

Photo

Pirms 10 gadiem, 2003. gada 18. martā, Lielbritānijas valdība pirmoreiz atzina britu zīmju valodu (BSL) kā oficiālo valsts valodu, ziņo nedzirdīgo organizācijas „Signature” mājaslapa. Tā toreiz bija visu partiju politiķu vēlme, ko BSL lietotāji apsveica un nosauca par lielu soli uz priekšu. 2007. gada 30. martā valdība parakstīja ANO konvenciju cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kas nosaka plašākas tiesības un vairāk uzlabojumu BSL lietotājiem.


 

Lielbritānijas parlamenta Apakšpalātā (the House of Commons) 18. martā notika pieņemšana par godu BSL Aliansei, kuru veido nedzirdīgo organizācijas: „Signature”, Britu Nedzirdīgo asociācija (BDA) un Karaliskā Nedzirdīgo asociācija. Šis notikums iezīmēs 10. Gadadienu, kopš atzīta BSL, un pārmaiņas, kuras notikušas šajā laikā. Tas arī palīdzēs celt sabiedrības informētību par BSL. Lai arī ir veikti vairāki uzlabojumi, tomēr daudzas barjeras joprojām liedz BSL lietotājiem piedalīties un līdzvērtīgi iesaistīties sabiedrībā.
 
Pasākumu vadīja sers Malkolms Brūss, nedzirdībai veltītās parlamentārās grupas vadītājs, kuram pašam ir nedzirdīga meita. Pieņemšanu apmeklēja un uz jautājumiem atbildēja ministre cilvēkiem ar īpašām vajadzībām Estere Makveja.
 
Deivids Bakstons, BDA vadītājs, izsludinājis, ka šodien pl. 20.30 (pēc Latvijas laika) notiks šai dienai veltīts seminārs „BSL atzīšana – ceļš uz priekšu”, vēsta nedzirdīgo blogs „Limping Chicken”. Tas tiks pārraidīts tiešraidē internetā BDA mājaslapā http://www.bda.org.uk/News/112
 
Lielu atbalstu BSL lietotāju tiesībām parāda sociālā tīkla Facebook grupa „BSL Act group”, kura veic kampaņu ar mērķi, lai parlamentā tiktu pieņemts „BSL likums” – likums, kas palielina un dod BSL tiesisku aizsardzību. Lai arī tā atzīta par oficiālu valodu, tomēr tai netiek sniegts tāds pats tiesiskais atbalsts, kā, piemēram, velsiešu valodai. Šī grupa dažu nedēļu laikā jau apvienojusi 11000 biedru. Tāpēc viens no aspektiem, par ko tiks runāts šodienas seminārā, būs par to, kā šis atbalsts „BSL likumam” var tikt īstenots reālās izmaiņās.
Seminārs notiks Nedzirdības atzīšanas un valodu centrā, kas atrodas Universitātes koledžā Londonā.
 
Seminārā piedalīsies ievērojami nedzirdīgo cilvēku tiesību pārstāvji, kā briti Deivids Bakstons, nedzirdīgo pētnieks un kampaņu organizētājs Roberts Adams, Bristoles universitātes nedzirdīgo pētnieks Padijs Lads un holandiete Martje de Meldera, kas ir nedzirdīgo pētniece no Jiveskiles universitātes Somijā.
 
P.S. Lasītājus aicinām iepazīties ar jauno BSL vārdnīcu internetā http://www.british-sign.co.uk/british-sign-language/dictionary-2/
Lai arī tā vēl tiek izstrādāta, esat aicināti tajā ielūkoties.
 
 
Sagatavoja: laikraksts „Kopsolī”

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas