Search form

08.02.2016

Drukāt

Tikšanās ar slavenībām Mencendorfa namā

Līdz marta beigām namā izstādīta liela vaska figūru kolekcija, kurā apvienoti izcili darbi no Rietumeiropas populārākajiem Vaska muzejiem. Tātad nav vairs jābrauc uz Parīzi vai Amsterdamu un jāizmanto šī iespēja…


Tā arī nosprieda Raiņa skolas grupas vadītāja Inese Immure, izsūtot ziņu biedriem par kopīgu apmeklējumu uz šo neparasto izstādi. Atsaucās daudzi, jo, kā izrādījās, neviens vēl ko tādu – tik pārsteidzošu nebija vēl redzējis.

  Tā  bija lieliska iespēja apskatīt apbrīnojami reālistiskas vēsturisku personību un leģendāru varoņu figūras, kā arī kinofilmu, pat mitololoģisko mītu un slavenu gleznu ietekmē radītus tēlus.

Izstādes centrālais tēls ir kompozīcija, kas radīta pēc renesanses dižgara Sandro Botičelli (Sandro Botticelli, 1445-1510) gleznas “Veneras dzimšana” motīviem.  Kompozīcijas pamatā ir sengrieķu mīts par mīlestības dievietes Afrodītes piedzimšanu no jūras putām.

  Mani personiski ar gadsimtu elpu skāra  angļu dzejnieks un dramaturgs Viljams Šekspīrs (1564-1616)  greznā kostīmā,  arī tādi dižgari kā Mikelandželo un Leonardo da Vinči, franču imperators Napoleons Bonaparts, 2m garais Pēteris Lielais, spāņu sirreālisma gleznotājs  Salvadors Dalī. Vēl daudz citu ievērojamu aktieru, zinātnieku un – slavenā Mona Liza.

 

Izstādes kurators Armens Arutjunjans interesanti pastāstīja par to, kā tiek veidoti šie tēli, kas nudien izskatās kā dzīvi. Katru figūru veselu gadu veido 15 speciālisti – katrs savā jomā. Tas tiek darīts ārkārtīgi rūpīgi, ievērojot vēsturisko precizitāti, apkopojot un izmantojot informāciju no dažādiem avotiem, atlasot visraksturīgāko katrai personībai, tāpēc panākts tāds efekts pat vismazākās roku dzīsliņas, krunciņas, matu cirtas, tērpa mežģīnītes utt. līdzībā ar oriģinālu. Bet kādas acis – to grūti aprakstīt!

Mums bija daudz jautājumu, tāpēc paldies tulkam Rotai Gulbei, kas pacietīgi un lietpratīgi veica savu darbu, atklājot šīs neparastās mākslas noslēpumus.

Šī ir jau trešā izstāde Rīgā, un darbi tajā neatkārtojas. Varam ieteikt! Starp citu, pie katra vaska tēla ir apraksts, kas tas par cilvēku, ar ko slavens, ko paveicis.

Vaska figūru izstāde Mencendorfa namā  Grēcinieku ielā 18 ir atvērta katru dienu pl. 10 – 19.

 

Teksts: Ilze Kopmane
Foto: Juris Grundulis


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas