Search form

06.09.2018

Drukāt

Latgales ceļojums izdevās

10. augustā mēs, 16 ceļotāji – biedri, draugi, bērni, agrā rītā devāmies divu dienu braucienā uz Latgales skaistākām vietām. Plānojām apskatīt vairākas interesantas vietas.


Pirmās dienas rītā lieliskā noskaņojumā skatījām pirmo apskates objektu – Gaigalavas bāku, kas atrodas Latvijas lielākajā ezerā – Lubānā. Ūdenstūrisma attīstības centra “Bāka” smaidošā un zinošā gide visu izrādīja un stāstīja par vēsturi, putniem Lubāna mitrājā un putnu vērošanu ar binokļiem. Mēs uzkāpām augstajā bākā un vērojām dabu no skatu laukuma. Izmēģinājām braukšanu ar elektrisko velosipēdu – tiešām jauki! Brīnišķīga atpūtas vieta!

Pēc bākas apskates tālāk braucām uz varavīksnes krāsās zaigojošo stikla muzeju Līvānos. Iepazināmies ar Līvānu stikla fabrikas vēsturi, sākot ar 1887. gadu, uzzinājām par stikla trauku ražošanu un aplūkojām vairākus tūkstošus Līvānu stikla fabrikā ražotus stikla izstrādājumus. Stikla pūšanas darbnīcā izjutām karstās stikla masas pārvērtību brīnumu. Pieredzējušais stikla meistars Aleksandrs Logvins ar 30 gadu darba pieredzi ir vienīgais tur strādājošais stikla pūtējs. Ar baudu un apbrīnu noskatījāmies viņa darbā!

Tālāk devāmies uz Sventes muižu un militāras kara tehnikas muzeju, kas iekārtots bijušajā grāfu Plāteru-Zībergu Jaunsventes muižas saimniecības ēkā. Ekspozīcija ir unikāla ar to, ka kolekcijā esošie objekti atrasti bijušajos kauju laukos. Nedaudzie labi saglabājušies tanki ir vienīgie šāda veida eksponāti Eiropā.

Pirmās dienas apskates objektu nobeigumā bija iespēja apmeklēt Daugavpils RB, vēlējāmies apskatīt izremontētās telpas. Mūsu ciemakukulis – kliņģeris no Alūksnes laipnajai namamātei. Pasēdējām pie tējas/kafijas galda, parunājāmies, lai uzzinātu ko vairāk par Daugavpils biedrību. Pēc ciemošanās braucām uz Lietuvas pierobežu, kur mums bija paredzēta nakšņošana. Pirms iekārtošanās naktsmītnē našķojāmies ar īstajiem Lietuvas tradicionālajiem cepelīniem. Vienreizīgi garšo!

Lietuvas pierobežas pilsēta Zarasai ir maza, bet skaista pilsēta. Pievakarē, saulei rietot, gājām pastaigā gar ezeru un peldējāmies. Pabijām 17 metrus augstā panorāmas ratā virs Zarasai ezera, no kura paveras lielisks skats, krāsaina strūklaka! Super!

 

Otrās dienas apskates objekts – Daugavpils skrošu rūpnīca. Tur mūs sagaidīja jauka gide. Bija iespēja apskatīt vēsturisko ekspozīciju, skrošu liešanas cehu, 37 m augsto torni, zem kura atrodas 19 m dziļā dzesēšanas aka. Varējām noskatīties filmu par svina kausēšanas un liešanas procesu, patronu ražošanu. Pēc rūpnīcas apskates ikvienam bija iespēja izmēģināt saražoto produkciju rūpnīcas šautuvē. Sajutāmies kā mednieki, daudziem iepatikās šaut.

Nākamais objekts – Šmakovkas muzejs – īstais latgaliešu „šņabītis”. Jauns puisis – gids sacīja, ka pirmo reizi strādā ar nedzirdīgo grupu un jūtas brīnišķīgi. Latvijā lielākais Šmakovkas muzejs, kas piedāvā mūsdienīgu un atraktīvu, izzinošu stāstu par šo Latgales stipro dzērienu. Mums piedāvāja arī šmakovkas degustāciju. Kā saka – uz veselību! Jāsaka, stiprs gan!

Tālāk devāmies uz mini Latgales Zoo. Zoodārzs ir neliels, bet pavisam noteikti apskates vērts – tā ekspozīcijā un laboratorijās mīt vairāk nekā 75 dažādu sugu tropu dzīvnieku, putni, pērtiķi, rāpuļi un zivis. Zoodārzs darbojas arī kā patversme eksotiskajiem dzīvniekiem. Ar prieku vērojām dzīvniekus!

Nākamā pietura – uzkāpām Vasargelišķu skatu tornī, kur no 24 m augstuma var aplūkot gleznaino Daugavas loku ainavas. Pa kreisi visā krāšņumā redzams Rozališķu loks. Savukārt pa labi paveras skats, kas bija attēlots uz 10 latu naudaszīmes. No upes krastiem paveras plaši un apbrīnojami dabas skati.

Pēdējais brauciena apmeklējums – Dinaburgas taka un pils Daugavas loku dabas parkā. Šobrīd pilskalnā var apskatīt viduslaiku pilsdrupas, no kurām maz kas ir palicis pāri. Turpat arī pils makets un pilskalna pakājē bijusī senās apmetnes vieta. Patīkami staigāt pa pilskalnu – tiltiņi, gravas, avoti, stāvas kalnu nogāzes, šauras taciņas, īsts viduslaiku gars un krāšņa daba. Lai gan viegli tas nebija!

Mūsu ekskursijas plāns tika izpildīts par 100 %, un varējām doties uz mājām. Tik daudz nostaigājuši, daudz ko redzējuši, saguruši, bet apmierināti. Pa ceļam uz mājām sākās lietusgāzes, bet mums palaimējās, ka mūsu divas dienas bija saulainas un jaukas.

 

Anita Ceple un Ritma Egle
Foto: Anita Ceple, Airita Krasnā
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas