Search form

18.12.2012

Drukāt

Dzirdes invalīdiem Latgales reģionā pieejami daudzveidīgi pasākumi

Photo

No 2012. gada septembra projekta „Alternatīvie sociālās rehabilitācijas pasākumi nedzirdīgiem Latgales reģionā” uzsākta sociālās rehabilitācijasprogramma dzirdes invalīdiem ,,Atbalsts - 2’’ ieviešana.


Pašlaik atbalsta saņemšanai Rēzeknes reģionālajā biedrībā Raiņa ielā 5a, Rēzeknē ir pieteikušies 40 dzirdes invalīdi, kā arī noslēgti līgumi ar 2 dzirdes invalīdiem, kuriem noteikts nepieciešamais atbalsts mājas apstākļos, bet 4 klienti vēl gatavo nepieciešamos dokumentus. Programmas ieviešanai piesaistīti speciālisti un sagatavota vajadzīgā materiāli tehniskā bāze – iznomāta datortehnika, mēbeles, sadzīves tehnika, iepirkti darba materiāli, sporta inventārs  un higiēnas preces un citas vajadzīgās lietas. 
  
Programmas moduļa „IT un informācijas iegūšana” ietvaros visi projekta klienti tiks iesaistīti datorprasmju apguvē un pilnveidē. Pašlaik darbu uzsākušas trīs apmācību grupas (15 klienti). Balstoties uz jau esošo zināšanu bāzi, ko vairāki klienti ieguvuši projekta „Klusuma pasaule” ietvaros, dzirdes invalīdi apgūst nākamo IT izmantošanas pakāpi – mācās izmantot dzīvē noderīgas lietas: Excel programmas palīdzību veikt aprēķinus, kārtot datus u.c. pamatprasmes, patstāvīgi veidot prezentācijas, atrast, analizēt un apkopot informāciju, veikt datu grafisko apstrādi. Tas prasa pacietību un nopietnu attieksmi, jo sarežģīta satura apguve nekad nav viegla. Taču ir klienti, kuriem šī ir pirmā pieredze darbā ar datoru, tāpēc nodarbību vadītāja un moduļa vadītāja daudz laika velta metodisko materiālu pielāgošanai klientu individuālam spējām un prasmēm. 
  
Datorprasmju nostiprināšana un praktiskais pielietojums plānots jau projekta ietvaros – projektā dzirdes invalīdi izveidos rokasgrāmatu, kas viņiem palīdzēs ikdienā. Rokasgrāmatas saturu gatavos paši nedzirdīgie. Plānots, ka šis izdevums nebūs enciklopēdisks, bet gan saturēs tieši konkrētai mērķgrupai svarīgu, apkopojošu informāciju par dažādiem jautājumiem. Rokasgrāmatas tehnisko izveidi veiks profesionāļu komanda – karjeras plānošanas speciālists, datorspeciālists, sociālais darbinieks, psihologs u.c.
 
Moduļa „Izglītība, kultūra, sociālā joma” ietvaros plānoti semināri, vizītes un ekskursijas, deju un diskusiju kluba nodarbības, speciālistu individuālās konsultācijas, kultūras un radošā nometne. Jau uzsākta vairāku šo pasākumu ieviešana. 
  
Lielu popularitāti iemantojušas radošo prasmju attīstības nodarbības „Telpai un dvēselei”. Šajās nodarbībās pedagoģes Ivetas Garjānes vadībā izgatavoti dažādi dekori, kas priecē sirdi aukstos ziemas vakaros. No ikvienam pieejamiem dabas materiāliem – koku lapām, čiekuriem, zariem, akmentiņiem, kastaņiem, zīlēm un dekoratīviem materiāliem – lentām, pērlēm, stieplēm  utt. tiek veidoti krāšņi galda un sienas dekori.  Jāatzīmē, ka šajās nodarbībās labprāt piedalās arī stiprā dzimuma pārstāvji.
 
 
Ieskats nodarbību „Telpai un dvēselei” norisē 
 

Nodarbību dalībnieku izveidotie dekori
 
Deju nodarbību moto ir „Deja – veids, kā ķermenim satikt savu dvēseli”. Jāsaka, ka nedzirdīgo deju kolektīva izveide, tā nodarbības Rēzeknē ir jauna un netradicionāla brīvā laika pavadīšanas iespēja, tāpēc, kā viss jaunais, sākas lēni un panākumi nav strauji, taču nodarbību vadītāja, pieredzējusī pedagoģe Vineta Āboliņa uzskata, ka jau pavasarī kolektīvs varēs priecēt citus dalībniekus ar skaistu priekšnesumu. Bez tradicionāliem uzdevumiem iemācīties deju soļus notiek arī stājas nostiprināšanas vingrinājumi un tautas deju attīstības vēstures apguve, veidojas  pozitīva saskarsme, attīstās telpas un ķermeņa izjūta.
 

Deju kolektīva nodarbības – iesildīšanās un soļu apguve
 
Diskusiju kluba dalībniekus rosina domāt. Viņi mācāsizteikt savu viedokli, rast jaunas idejas. Šajās nodarbībās runā gan par kultūras un sporta aktualitātēm, gan nodarbinātības jautājumiem. Nodarbību vadītāja Alīda Silauniece uzskata, ka tikai tad, ja cilvēks zina savas stiprās puses un trūkumus, viņam iespējams, izprast, kas jādara, lai sasniegtu iecerēto. Notiek diskusijas par nodarbinātības iespējām nedzirdīgiem, darba tirgū pastāvošām prasībām, iespējām izglītoties. Dalībnieki izsaka dažādus viedokļus, mācās ieklausīties sarunbiedros, būt tolerantiem.
 
Diskusiju kluba nodarbību tematika tuva moduļa „Darba tirgus un nodarbinātība” saturam, to padziļinot un rodot atbildes uz jautājumu „Kā pareizi rīkoties un ko darīt?” noteiktos gadījumos. Moduļa mērķis ir paplašināt dzirdes invalīdu zināšanas par darba tiesiskiem jautājumiem, vecuma pensijas jautājumiem, sagatavošanos darba attiecību uzsākšanai un izbeigšanai, uzņēmējdarbības formām un problēmām dzirdes invalīdu nodarbinātībā.
 
Speciālista konsultācijas uzņēmējdarbības jomā vada nodarbinātības speciāliste, uzņēmējdarbības maģistre Jekaterina Dedova. Lekciju dalībnieki rod atbildes un  padomu, kā rīkoties, ierodoties NVA. Noskaidro, kur atrodas un ar ko nodarbojas Uzņēmumu reģistrs, kas par noteikto jautājumu rakstīts Darba likumā, kas ir uzņēmējdarbības riski un kā tos noteikt konkrētajā situācijā. Juridiskos jautājumus lekciju nodarbības izskaidros pieredzējusi juriste Jeļena Stepule.
 
Diskusiju laikā
 
Speciālista konsultācijas uzņēmējdarbības jomā
 
Profesionālo iemaņu nodošanas studijā „Skaties – es to protu” ikviens var iemācīties ko dzīvei derīgu. Studijas svarīgākā doma – neturi sveci zem pūra, bet dalies ar idejām! Šajā studijā var iemācīties, kā nevajadzīgas lietas var pārtapt jaunās lietās, kā pagatavot lētus ēdienus un konservus mājas apstākļos un citas noderīgas lietas. Alda Silauniece, kura vada šīs nodarbības, stāsta dalībniekiem, ko prot pati, un rosina dalīties ar prasmēm citus.
 
Studijas „Skaties – es to protu” nodarbībās tiek gatavots pīrāgs
 
Dalībnieku gatavots cienasts kafijas pauzei
 
Mērķgrupas dalībnieku komunikāciju prasmes un motivācija veikt sabiedriski lietderīgu darbu tiek attīstītas studijā „Kopā”. Pirmā studijas nodarbība notika praktikuma veidā, kur žurnāliste Renāte Lazdiņa dalījās pieredzē un stāstīja par žurnālista profesiju. Studijas dalībnieki Ināras Ustinovas vadībā  mācīsies izteikties domu un dalīsies pārdzīvojumos, intervēs kopienas cilvēkus, aprakstīs redzēto un popularizēs dzirdes invalīdu pieredzi dažādās jomās.
 
Bet tad, kad domas neraisās, projekta dalībnieki var iesaistīties  pasākumos „Aktīvā atpūta un veselība”, kur dalībniekiem pieejams novuss, dažādas galda spēles, velotrenažieri un spēka trenažieri, notiek nūjošana un aerobikas nodarbības. Ieteikumus vingrinājumu izvēlei sniedz speciālists sporta un fitnesa jomā Igors Saperins, bet plašo nodarbību klāstu vada Jolanta Rudzīte, kura ieguvusi bakalaura grādu fizioterapijā. Slodze nodarbībās klientiem ir dažāda – tiek nostiprināti muskuļi, ceļot hanteles (0.5 kg), trenēts līdzsvars izmantojot aerostepus, dejotas līnijdejas. Katram piemeklēta tāda slodze, lai to darītu ar prieku. Nodarbību noslēgumā dalībnieki izmanto projekta ietvaros izveidotās telpas individuālai higiēnai, kā arī nepieciešamos piederumus – dvieļus, ziepes, šampūnu un citu atbalstu.
 
Spēles laikā
 
Trenažieris sakopts, un nākamais dalībnieks var sākt nodarbības
 
Decembra mēnesī uzsākts arī ēdināšanas atbalsts dalībniekiem, kuri projektā dienā pavada ne mazāk kā 8 stundas (šādu noteikumu izvirza no finansējuma devējs). Ēdināšana notiek restorānā 10 minūšu gājienā no nodarbību vietas, un šo pakalpojumu sniedz SIA „Ēdināšana”, bet kafijas pauzes pēc klientu vēlmēm tiek organizētas arī biedrībā. Lai saņemtu ēdināšanu, klientam projektā ir jāsaņem talons un tas jāiesniedz oficiantam restorānā.
 
Projekta klienti, kuri braucienam uz nodarbību, izmanto sabiedrisko transportu, var pretendēt uz tā izdevumu kompensāciju (no deklarētās dzīvesvietas līdz Rēzeknei un atpakaļ), ja dienā saņemto pakalpojumu skaits ir ne mazāk kā 8 stundas (ieskaitot ēdināšanu). Maksimāli pieļaujamais atbalsts ir līdz 5 lati dienā. Klientiem, kuri vēlas segt ceļa izdevumus, ir jāiesniedz iesniegums (norādot bankas kontu) un transporta biļetes. Pieteikums izdevumiem tiek pieņemts līdz katra nākamā mēneša 6. datumam.
 
Šajā aukstajā laikā mēs varam sasildīt cits citu ar labām domām un darbiem! Nāciet, piedalieties, un mums kopā izdosies!
 
Projekts tiek 100% finansēts no Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzekļiem. Kopējās projekta ieviešanas izmaksas ir 96 622,26 LVL no kurām attiecināmās izmaksas ir 96 622,26 LVL (100%), tsk. šķērsfinansējums (ERAF līdzekļi) veido 4100,00 LVL. 
 
 
Teksts: Aija Sannikova, projekta vadītāja

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas