Search form

29.01.2010

Drukāt

Masku ballē tikai draugi tiekas

Photo


Masku balle ir neaizmirstams notikums, kurš sākas no pirmā ciemiņa ierašanās. Katrs, kurš ienāk telpā, tiek sagaidīts ar ovācijām un smieklu jūru. Masku balle – tā vienmēr rada īpašu noskaņu! Šogad pirmie šādu pasākumu projekta „Klusuma pasaule” ietvaros organizēja daugavpilieši un rēzeknieši 23. janvārī.
         
Daugavpilī notika tematiskais pasākums „ Tikai draugi tiekas”. Tam par godu bija darināti daudzi fantastiski tērpi: klauni, feja, tīģeri utt. Katrai maskai bija jāparāda un jāaizstāv sevi publiski: jādejo, jānotēlo pantomīma, jāuzdod mīkla. Pasākuma dalībnieki tika iesaistīti dažādās aktivitātēs – jautrās atrakcijās, spēlēs un dejās. Pasākums noritēja jautrā gaisotnē. 
         

Arī rēzeknieši ieradās savas biedrības tematiskajā pasākumā „Masku balle”, lai kopīgi priecātos. Par to informē Mārīte Truntika no Rēzeknes: šogad bija interesantas maskas: Jautrā meitene, Simpātiskā dāma, Pavārs, Pirāts u.c. Pasākuma dalībniekus maskās novēroja un novērtēja skatītāji. Pats galvenais – viņiem bija jāiejūtas savos tēlos. Vislielākās ovācijas un aplausus izpelnījās Simpātiskā dāma un Jautrā meitene. Pēc skatītāju vērtējuma 1. vietā Jautrā meitene (I. Geduša), 2. Simpātiskā dāma (A. Vindačs), 3. Geiša (E.Geduša), tālāk Kaķīte Mince (M.Truntika), Šefpavāre (Ļ. Makuža), Pirāts (R. Baikovs).
Pēc masku parādes sekoja atraktīvas aktivitātes un dejas. Pasākuma apmeklētāji atzina, ka bija interesanti un jautri atpūsties kopā ar draugiem, biedriem, kā arī smelties idejas nākošajai reizei, kad biedrībā atkal būs šādas tikšanās.


Līdzīgi pasākumi janvārī un februārī notiek arī citās biedrībās (skat. LNS mājaslapā sadaļu – Pasākumu plāni).
 
Daži fakti par masku balles izcelsmi. Tās aizsākumi meklējami senajā Grieķijā, kur jautri un skanīgi svinēja Dionīsa svētkus. Maskarādēs ietilpa gājieni „komos” ar dziedāšanu, dejošanu, mūzikas ritmiem un atbilstoši izvēlētiem tērpiem. Visiem priekšā tika izvietots svētku kuģis – carrus navalis jeb jūras rati. Uz tiem tika izvietoti maskās tērpušies personāži. Savukārt vēl senākās kultūrās maskām bija cita nozīme – tās tika vilktas mirušajiem uz sejām, lai aizgājējs tiktu pasargāts no viņsaulē satiktajiem gariem.
Teatralizētos pasākumus ar dažādām spēlēm, inscenējumiem, izklaidēm un uguņošanu pārņēmusi visa pasaule, un, kaut arī mūsdienās plašas publiskās maskarādes nomainījušas slēgta tipa masku balles vai nelieli masku gājieni, tas tomēr parāda, ka tradīcijas saglabājušās, kaut arī mainījušas savu sākotnējo formu gandrīz līdz nepazīšanai.
 
Teksts: Ivars Kalniņš
Foto: Elvīra un Igors Čaikas, Ilona Fomina
29.01.2010

Atpakaļ

Uz augšu

Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas