Search form

29.11.2005

Drukāt

Jaunas aktivitātes


Sākušies pilotprojekti

Kā ziņojām, vasarā notika iekļaušanās pasākumu un pilotprojekta grupu brīvprātīgo apmācība ieviešanas nometnes Jūrmalā, Sabiedrības integrācijas centra mācību centrā. Četrās nometnēs tika apmācīti pie četrdesmit brīvprātīgie. Tagad viņi iegūtās zināšanas izmanto praktiski, jo sākusies trīs pilotprojektu realizācija.
 
Valmieras biedrībā
Sācies projekts „Sociālie pakalpojumi un jaunās atbalsta formas nedzirdīgo ģimenēm – priekšnoteikums veiksmīgai iekļaušanai nodarbinātībā”. Valmierieši par šo tēmu pētī, analizē un apkopo likumdošanas aktus, pēc tam apspriedīs tos diskusijās un semināros. Tiksies ar savas pilsētas un rajona sociālās palīdzības dienestu darbiniekiem, darba ekspertīzes ārstu komisijas un nodarbinātības iestāžu speciālistiem. Noskaidros sociālo darbinieku zināšanas par nedzirdīgajiem cilvēkiem, viņu uztveres un psiholoģijas īpatnībām, kā arī veiks aptaujas – par nedzirdīgajām sievietēm, kurām nepieciešams saņemt sociālos pakalpojumus, un tām nedzirdīgām sievietēm, kuras šos pakalpojumus savukārt varētu sniegt. Notiks arī divi semināri: „Nedzirdīga bezdarbniece – tas nav strupceļš” un „Nedzirdīgs sociālo pakalpojumu saņēmējs – iespējas un vajadzības”.
Visu šo pasākumu rezultātā taps ieteikumi jaunām sociālā atbalsta formām nedzirdīgiem cilvēkiem, kuras tiks pārbaudītas praksē un koriģētas, bet pēc tam ar tām iepazīstināta plašāka sabiedrība.
Pilotprojekta gala iznākumā jāizveido atbalsta tīkls ģimenēm, kurās ir nedzirdīgie, kā arī jānodrošina nedzirdīgās sociālās asistentes aprūpējamiem nedzirdīgiem cilvēkiem.
 
Rēzeknes biedrībā – informācijas tehnoloģijas (IT)
Tur jau notikušas pirmās aktivitātes pilotprojektā „IT iespēju izmantošana depresīvajos rajonos – nedzirdīgo elastīgām darba formām” (par vienu no tām skat. rakstā „Darbnīca Rēzeknē”).
Projekts virzīts uz sieviešu – bezdarbnieču apmācību darba meklēšanā, informācijas iegūšanā un projektu gatavošanā, izmantojot datorus. Notiks semināri, praktiskās nodarbības, akcija „Nāc un lieto” utt.
Pastiprināta uzmanība pievērsta datorprasmes apgūšanai sievietēm pēc 50 gadiem.
 
Jauniešu apvienībā „Efraims” profesijas izvēle un darba iespējas
Nedzirdīgo jauniešu organizācija „Efraims” realizē projektu „Reintegrācija darba tirgū – sociālās atstumtības risku samazināšana ”. Uzmanības centrā – nedzirdīgo jauniešu nodarbinātības un  profesionālās izglītības jautājumi. Uzsākta likumdošanas izpēte, organizētas tikšanās ar atbildīgo institūciju pārstāvjiem. Tiks pētīta ES valstu pieredze, profesiju aizliegumi Latvijā un to novēršanas iespējas, apzinātas jauniešu profesiju un darba izvēles problēmas. Rezultātā sagatavoti priekšlikumi jaunu atbalsta formu ieviešanai, lai veicinātu nedzirdīgo jauniešu integrāciju darba tirgū.
 
Visi pilotprojektu gala rezultāti iekļausies kopīgā priekšlikumu paketē, kas tiks nodota valdībai, likumdevējiem. Mērķis – panākt pozitīvas izmaiņas likumdošanā un valsts politikā, kas veicinātu Latvijas nedzirdīgo cilvēku nodarbinātību vispārējās konkurences apstākļos.
 
 
Darbnīca Rēzeknē
Rēzeknes biedrībā 5.novembrī projekta „Klusās rokas” pilotprojekta ietvaros notika vienas dienas darbnīca „Informācijas tehnoloģijas palīgs ikdienas un globālo jautājumu risināšanā”.
Darbnīcā piedalījās 9 nedzirdīgās sievietes no dažādiem Latvijas novadiem. Dalībnieces – dažāda vecuma sievietes ( no 25 līdz 55 gadiem) un dažāda sociālā statusa pārstāves – gan strādājošas, gan bezdarbnieces. Pirms darbnīcas notika iepazīšanās gan ar pilotprojekta darba grupas locekļiem, gan savstarpēji. Šī daļa bija neformāla un notika, malkojot rīta kafiju.
Darbnīcas pirmajā daļā dalībnieces tika iepazīstinātas ar pasākuma mērķi un plānotajām aktivitātēm visa pilotprojekta norises garumā.
Sociālo jautājumu eksperte V.Barišņikova un juriste N.Piļarska dalībnieces informēja par informācijas tehnoloģiju izmantošanas iespējām, meklējot informāciju darba likumdošanas, sociālajos u.c. jautājumos.
Pasniedzēja N.Ustinova iepazīstināja nedzirdīgās sievietes ar mūsdienu informāciju tehnoloģiju veidiem, pielietojumu, interneta resursu izmantošanas iespējām u.c..
 Pēc tam notika praktiskas apmācības. Sākotnēji pilotprojekta administratore S.Gerenovska iepazīstināja ar Rēzeknes biedrības tehnisko aprīkojumu un instruēja, kā pareizi sūtīt faksu. Notika izmēģinājuma darbs – dalībnieces faksēja dokumentus, kā arī apguva pamatiemaņas datorlietošanā, darbā ar Internet Exsplorer programmu.
Samērā sarežģīti izrādījās izveidot savu e–pastu un strādāt ar to, tomēr apmācību noslēgumā visas dalībnieces tika pie e–pasta adreses un nosūtīja pirmās vēstules. Ļoti  daudz pozitīvu emociju izraisīja pašrocīgi izveidotās un izdrukātās vizītkartes. Visas praktiskās nodarbības datormācībā vadīja pasniedzēja, bet pilotprojekta komandas dalībnieces sniedza individuālas konsultācijas. Darbnīcas noslēgumā sievietes izvērtēja apgūto un izteica priekšlikumus tālākam darbam.
Pilotprojekta administratore S.Gerenovska 
 
Statistika. Fakti. Dati. Salīdzinājumi
 
Ir izjutuši nelīdztiesību
Jūsu uzmanībai — aģentūras «Latvijas faktu» un LR Labklājības ministrijas apkopotie dati dzimumu līdztiesības jomā (2004. X).
Ierobežojumus dzimuma dēļ izjutuši — 19% Latvijas iedzīvotāju.
No tiem — 62% sievietes.
Aptaujātie izjutuši dzimumu nelīdztiesību:
darbā — 62%,
ģimenē — 30%,
sabiedriskajā sfērā — 30%.
 
Nevienādas tiesības
Latvijā sievietes nevienādās tiesības raksturo šādi fakti. Vīriešu sastāvs (salīdzinājumā ar sievietēm):
70% — no visiem darba devējiem;
75% — ministri valdībā,
79% — Saeimas deputāti,
85% — Latvijas pilsētu mēri,
90% — miljonāru sarakstā.
Savukārt sievietes (salīdzinājumā ar vīriešiem):
saņem par 15% mazāku algu,
atpūšas par 5 stundām nedēļā mazāk (brīvais laiks),
mājas darbiem velta 2 reizes vairāk laika,
piedzīvojušas vardarbību ģimenē — 25%,
izjūt pazemojumus darbavietā — 32%.
 
Dati un fakti

Latvija 11.vietā pasaulē

Dzimumu nevienlīdzība vismazāk jūtama Zviedrijā un citās Ziemeļeiropas valstīs, savukārt vislielākā nevienlīdzība pastāv tādās valstīs kā Ēģipte, Turcija un Pakistāna, tā liecina Pasaules ekonomikas foruma pētījums šajā gadā. Latvija dzimumu vienlīdzības reitingā ieņem 11.vietu pasaulē, apsteidzot gan kaimiņvalstis Lietuvu un Igauniju, gan lielāko daļu Eiropas Savienības (ES) valstu.

 
 

Pētījumā par dzimumu vienlīdzību ietvertas 58 valstis, kurās izvērtēta iespēja sievietēm saņemt vienādu samaksu par vienādu darbu, pieeja darba tirgum, sieviešu pārstāvniecība varas struktūrās, izglītības iespējas, kā arī veselība un labklājība.
Pirmās piecas vietas labāko vidū ieņēmušas Skandināvijas valstis – Zviedrija, Norvēģija, Islande, Dānija un Somija, kurās dzimumu nevienlīdzība ir vismazākā. Šīs valstis raksturo skaidri izteikta demokrātiska sabiedrība, valdības darba atklātība un caurskatāmība, kā arī stabila sociālā drošība ar atbalstu vismazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām.
Lai gan nevienai no valstīm vēl nav izdevies pilnībā likvidēt dzimumu nevienlīdzību, Ziemeļvalstis šajā jomā guvušas vislielākos panākumus un piedāvā pārējai pasaulei izmantojamu modeli. Īpaši augsti sasniegumi Ziemeļvalstīm ir veselības, labklājības un izglītības sfērās, kā arī sieviešu līdzdalībā varas struktūrās.
Pirmajā desmitniekā ierindojušās arī tādas valstis kā Jaunzēlande, Kanāda, Lielbritānija, Vācija un Austrālija
Latvijas dzimumu vienlīdzības indekss septiņu punktu sistēmā ir 4,60. Līdere Zviedrija ir saņēmusi 5,53 punktus. Lietuva ar 4,58 punktiem ieņem 12.vietu, bet Igaunija ar 4,47 punktiem - 15.vietu.
Tai pašā laikā tādas attīstītas Rietumeiropas valstis kā Luksemburga un Šveice dzimumu vienlīdzības reitingā ieņem tikai attiecīgi 26. un 34.vietu. Pētījuma autori norāda, ka Šveicei ir labi rādītāji veselības aizsardzības un labklājības jomās un salīdzinoši augsta sieviešu līdzdalība varas struktūrās, ja ņem vērā to, ka sievietes tiesības balsot nacionālajās vēlēšanās ieguva tikai 1971.gadā. Tomēr sieviešu ekonomiskās vienlīdzības jomā šī valsts tālu atpaliek no citu attīstīto valstu rādītājiem.
Salīdzinoši zemās vietās ir arī tādas attīstītas rietumvalstis kā ASV - 17.vieta un Japāna - 38.vieta. Savukārt strauji augošā Ķīna ieņēmusi 33.vietu, kas ir augstākā starp Āzijas valstīm. Krievija atrodas 31.vietā.
Vislielākā dzimumu nevienlīdzība pastāv tādās valstīs kā Ēģipte, Turcija, Pakistāna un Jordānija. Šīs valstis septiņu punktu sistēmā ir saņēmušas mazāk nekā trīs punktus.



Atpakaļ

Uz augšu

Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas