Search form

21.10.2005

Drukāt

Izlaidums Nr.3


«Kopā mēs varam...»
 
 
Ilze Kopmane
25.septembrī Rīgā, Kongresu namā atkal kopā pulcējās nedzirdīgie ļaudis no visas Latvijas, atzīmējot Pasaules nedzirdīgo dienu. Šoreiz pasākums «Mēs — sa-biedrības daļa» risinājās tāda paša nosaukuma ES finansētā projekta ietvaros.
Pamatā tam — daudzu gadu gaitā attīstīts scenārijs ar visas nedzirdīgo kopienas pulcināšanu vienviet Rīgā uz vienojošu pasākumu. Arī šoreiz koncertprogrammā piedalījās pie 200 pašdarbniekiem no visiem Latvijas reģioniem, kuru sniegumu vēroja ap tūkstoš skatītāju.
Jāsaka, ka veiksmīga ideja ir reizi gadā koncerta pirmajā daļā dot iespēju skatītājiem vērot jaunās paaudzes sniegumu, kā melodeklamē, dejo, iejūtas pasaku varoņu un citu tēlu lomās topošie talanti no bērnudārza un skolām. Katru gadu vērojama arvien radošāka pieeja, plašāks fantāzijas lidojums, krāsaināki tērpi un interesantāks vizuālais noformējums. Prieks bija vērot gan rīdzinieku, gan arī citu pilsētu bērnu un jauniešu darbošanos skatuvē. Temperamentīgi dejoja Rīgas 51.vidusskolas jaunieši. Saturiski pārdomāts un interesanti risināts bija teatralizētais vēstījums «Valmieras skolai 130». Mazie no 218. bērnudārza labi iejutās pasaku valstībā (uzvedums «Omes pasakas»). Alsviķieši (Apmācību centrs) šoreiz akcentēja humoru un ar «ekstremālo gulbīšu deju» raisīja smaidus skatītājos. Jaunie daugavpilieši no logopēdiskās internātskolas bija noskaņoti liriskāk savā melodeklamācijā, toties asprātīgajā ainiņā «Diriģents» prata iesaistīt arī skatītājus, kas vienmēr raisa jautrību publikā.
Koncerta otrā daļa bija veidota uz tradicionāli nostiprināta un attīstīta pamata bāzes. Mijās melodeklamācijas ar dejām un pantomīmas ainām, ko sniedza visu biedrību pašdarbnieki (izņemot Ventspils biedrību).
Jau pats sākums bija gaišs un iedvesmojošs ar Rēzeknes dziesmu «Smaidīsim». Gaumīgs humors, raits tautiskās dejas solis un izteiksmīgi teksti — tā ir liepājnieku kvalitāte. Arī daugavpilieši kārtējo reizi nospīdēja ar tērpiem, gan izdomu. Viņu stiprā puse — modernās dejas (līniju u.c.). «Rītausma» šoreiz atvēlēja vairāk laika un vietas biedrību pašdarbniekiem, bet paši prezentējās ar vienu jauniešu estrādes deju.
Lai neviens nejūtas aizvainots — visi priekšnesumi bija labā kvalitātē, bet šeit gribētos īpaši pieminēt divus, kas bija vairāk atbilstīgi visa sarīkojuma integrācijas idejai, nedzirdīgo un dzirdīgo sabiedrības tuvināšanai.
Viens no tiem — grupas «Alias» melodeklamācija, izpildot angļu valodā dziesmu The war is Not Over, kuru, kā zināms, daļēji zīmju valodā demonstrēja arī Latvijas dziedātāji Eirovīzijā Valters un Kaža. Tātad arī šeit vērojama dzirdīgo — nedzirdīgo pasaules tuvināšanās.
Otrs — valmieriešu draiskais uzvedums «Dziedāju, dancoju» kopā ar savas pilsētas dzirdīgo deju kopu «Pastalnieki». Tur patiešām bija īsta kopdziedāšana un kopdejošana, un tā jau arī ir patiesā integrācijas būtība. Zālē cilvēkiem acīs bija asaras, tik saviļņojošs bija šis iznāciens — KOPĀ, kas apliecināja mākslu kā pārliecinošu veidu, kas vieno dažādus cilvēkus. Var teikt, tā bija koncerta nagla. Pie sevis nodomāju: cik labi, ka neviens vairs neskaita, cik katrā kolektīvā «slikti, vāji vai labi dzirdošo», paldies Dievam, uzvarējusi ideja — visi kopā.
Koncerta noslēgumā LNS apvienotais koris, protams, izpildīja Latvijas nedzirdīgo himnu «Še, kur līgo priežu meži».
LNS viceprezidente M.Piterniece, kura vadīja visus koncerta sagatavošanas darbus un norisi, atzīmēja, ka šoreiz programma tapa ar citiem darbiem saspringtā laikā un viņa ir ļoti pateicīga visiem dalībniekiem par lielo atsaucību, pašaizliedzību un atdevi, lai pasākums izdotos. Paldies arī Hansabankai un fondam «Klusums», kas gādāja par jauno pašdarbnieku apdāvināšanu.
Pasākuma laikā apmeklētāji varēja noskatīties kinofilmas, iepazīties ar Zīmju valodas centra izdotajām grāmatām, saņemt «Kopsolī»  laikraksta numurus un iegādāties jaunākās grāmatas.
Pēc koncerta vēl ilgi mūsu ļaudis tērzēja gan kafejnīcā un foajē, gan kongresa nama ārpusē. Diena bija jauka, saulaina un silta, kā radīta šādai tikšanās reizei.
 

Atpakaļ

Uz augšu

Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas