Search form

22.05.2017

Drukāt

Vēsturiskais ceļš uz simtgadi – vīzija - projekts

Photo


Mana Latvija, dadzītis mazs,
Ieķēries pasaules svārkos,
Rieksts, ko visstiprākais zobs
Pūlas, bet nespēj pārkost.
Tālu saredzams kuģa masts,
Vēja piepūsta bura:
Mana Latvija, gaismas stars,
Zibens elkonī turas.
/Arvīds Skalbe/

LNS laikā no 2017. gada maija līdz 2018. gada aprīlim realizēs Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” finansētu projektu “Vēsturiskais ceļš uz simtgadi” (10.04.2017. līgums Nr. 2017-1-STP).

Projekta mērķis ir ar radošiem līdzekļiem un aktīvu sabiedrības līdzdalību paplašināt nedzirdīgo cilvēku zināšanas un izpratni par Latvijas valstiskuma būtību, tās vēsturi, tajā skaitā atklājot izcilu personību lomu nācijas un valsts veidošanās procesā.

Lai gan valsts līmenī gatavošanās Latvijas simtgadei ir kultūras un politikas aktualitāte gan šogad, gan nākamajā gadā, tomēr nedzirdīgie cilvēki Latvijā un tautieši ārzemēs, kuri sazinās zīmju valodā, saņem maz informācijas, jo īpaši vēsturiskas. Tāpēc projektā tiks izveidoti 9 videosižeti latviešu zīmju valodā (ar titriem) par Latvijas vēsturi, veicot atskatu uz tābrīža notikumiem laikā no 1918. gada līdz 2018. gadam un pievēršot uzmanību tieši personību lomai nācijas un valsts veidošanās procesā.

Lai izveidotu videosižetus, projektā tiks uzsākta sadarbība ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju par pieeju muzeja materiāliem, fotogrāfijām, kas tiks izmantotas, lai stāstījumu latviešu zīmju valodā padarītu interesantāku un uzskatāmāku. Tāpat projektā tiks iesaistīts profesionāls vēsturnieks, kurš palīdzēs izprast valsts vēstures līkločus un sniegs konsultācijas projekta darba grupai vēsturisko materiālu atlasē un galveno notikumu apskata veidošanā.

Videosižetu sagatavošanas procesā tiks iekļauta plaša nedzirdīgo cilvēku grupa – 56 cilvēki vājdzirdīgie un nedzirdīgie cilvēki, kuri gan pētīs Latvijas vēstures materiālus, gan kā videomodeļi sniegs informāciju citiem. Projekta videosižetu sagatavošanas grupu vadīs Karīna Pavlova - LNS projektu koordinatore, bet komandā strādās seši zīmju valodas tulki - konsultanti, tekstu redaktors, videooperators u.c. darbinieki.

Mēs esam pārliecināti, ka projekts stiprinās nedzirdīgo cilvēku, kā Latvijas sabiedrības daļas, piederību savai valstij un sniegs zināšanas un arī iespēju būt tiešiem tās jaunākās vēstures dalībniekiem. Nozīmīgi ir arī tas, ka sagatavotie videosižeti tiks izvietoti ne tikai LNS mājaslapā, bet tie tiks nodoti arī Latvijas Nacionālo vēstures muzejam, un kļūs par tā ekspozīcijas daļu, ko varēs izmantot plašs apmeklētāju loks. Tāpēc vislielākais izaicinājums šajā projektā ir apvienot latviešu zīmju valodas pielietojumu ar citām vizuālām un audio iespējām, kas papildinātu vai paskaidrotu aplūkoto valsts attīstības laika posmu, līdz ar to padarot videosižetus interesantus arī citiem cilvēkiem.

Raksts ir sagatavots ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu finansētās mērķprogrammas “Latvijai – 100” ietvaros.

 

Aija Sannikova, projekta vadītāja

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas