Search form

27.05.2016

Drukāt

Rīgā koncertēja nedzirdīgā perkusioniste Evelīna Glennija (video)

26. maijā Rīgā simfoniskās mūzikas cienītāji varēja baudīt “Sinfonietta Riga” 10 gadu jubilejas koncertu ar pasaulslavenās perkusionistes Evelīnas Glennijas (50) līdzdalību. Par to Latvijas masu medijos parādījās pietiekami daudz informācijas, tostarp arī raksti par viņas sasniegumiem perkusijas mākslas žanrā, taču nevienā no tiem nebija minēts, ka šī mūziķe ir pilnīgi nedzirdīga.


Organizatori paskaidroja, ka viņi par to netika informēti un tam nav nekādas nozīmes. Koncertu apmeklēja arī daži mūsu biedri. Stāsta Baiba Bicēna:

“Uzzinājuši, ka Lielajā ģildē festivāla “Sinfonietta Riga” sezonas noslēguma koncertā maijā uzstāsies leģendārā perkusioniste, trīskārtējā mūzikas balvas Grammy ieguvēja Evelīna Glennija (Evelyn Glennie), mēs, Rīgas RB grupas “Tilts” biedri – es, Māra Ruva un Jānis Zandovskis – nekavējoties nopirkām biļetes, un mūs nenobaidīja pat samērā augstā cena.

Internetā pieejamā informācija liecina, ka 1965. gadā dzimusī Evelīna Glennija mācījās spēlēt klavieres, taču 12 gadu vecumā pilnībā zaudēja ārējo dzirdi. Kad tas noticis,  viņas ķermenis adaptējies un pārkārtojies tādējādi, ka atklājušās citas uztveršanas iespējas. Viņas mūzikas skolotājs pievērsis Evelīnas uzmanību instrumentu un ķermeņa vibrācijām.  Un talantīgā jaunā mūziķe secināja: skaņu var sajust!

Mūziku pamest Evelīna nevēlējās, tāpēc izdarīja ļoti veiksmīgu izvēli, pievēršoties tieši sitaminstrumentu (perkusiju) spēlei:  ar panākumiem  absolvēja Karalisko mūzikas akadēmiju, un jau drīz  kļuva par vienu no izcilākajām perkusionistēm pasaulē.  Ar lielu centību un mūzikas mīlestību nedzirdīgajai jaunietei  tas lieliski izdevās!

Festivālā “Sinfonietta Riga” Evelīna izpildīja vienu no slavenākajiem saviem skaņdarbiem - Džeimsa Makmilana episko opusu sitaminstrumentiem un orķestrim "Veni, veni, Emmanuel".  Šis skaņdarbs ir gandrīz pusstundu garš.

Evelīnas priekšnesumi bija ļoti atraktīvi  un būtu baudāmi mums gan no skaņas, gan no vizuālā viedokļa arī tad, ja mēs ar saviem dzirdes aparātiem dzirdētu krietni sliktāk.

Slavenā perkusioniste piedalījās arī Londonas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā.

Evelīnas kolekcijā ir vairāki tūkstoši neparastu sitaminstrumentu, jo skaņas viņa izdabū no visa kā: pat no glāzēm un uzgriežņu atslēgām."

Kā Evelīna dzird? Kā viņa spēlē? Par to viņa stāsta vairākos videoklipos, kas ievietoti Youtube.

Un te ir viens no pirmajiem opusa “Veni, Veni, Emmanuel” ierakstiem (1992.gadā)

Par izcilo mūziķi vēl skatiet šeit.

 

Sagatavoja: Ilze Kopmane


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas