Search form

15.11.2013

Drukāt

Videoziņas Nr.210


NEDZIRDĪGO ZIŅAS
 
Notikusi LNS valdes sēde
14. novembrī LNS valdes 2. sēdē izskatīja vairākus jautājumus.
Valde nolēma 2013. gada noslēguma pasākumu organizēt 20. decembrī un pasniegt Gada balvu 5 nominācijās: „Gada cilvēks 2013”, „Gada brīvprātīgais 2013”, „Gada kultūras pašdarbnieks 2013”, „Gada pasākums/notikums 2013” un „Gada biedrība 2013”.
Kandidātus nominācijām izvirzīs reģionālās biedrības. Ja kādam biedram ir idejas, lūdzu griezties savas biedrība valdē.
Nolēma apstiprināt jaunu LNS nodaļu izveidošanu. No 2014. gada 1. janvāra būs Iepirkumu un projektu nodaļa un Informācijas nodaļa.
No 2014. gada 1. janvāra LNS īpašumi Rīgā, Jāņa sētā 5; Liepājā, Graudu ielā 43 – 68 un Alūksnē, Jāņkalna ielā 8 tiks nodoti SIA „LNS Nekustamie īpašumi” apsaimniekošanā.
Valde apstiprināja darba grupu 3 cilvēku sastāvā „LNS RB grupu/biroja nolikuma” izstrādei. Nolikums jāpārstrādā, jo LNS tagad darbojas pēc jauniem statūtiem.
Valde nolēma sasaukt LNS 1. Domes sēdi 2013. gada 27. novembrī.
Foto: Karīna Pavlova
 
Slovēnijas pieredze
ES programmas „Grundtvig” ietvaros LNS pārstāves Brigita Aldersone, Aiva Šilinska, Māra Lasmane un Guna Priede no 23. līdz 28. oktobrim bija pieredzes apmaiņas braucienā uz Slovēniju, Ļubļanu. Tur tika apmeklēti divi nedzirdīgo klubi. Viens atrodas pilsētas centrā, un to apmeklē vecāki cilvēki; otrs ārpus pilsētas  pārsvarā pulcē  jauniešus, kuri turp dodas  ar saviem auto.
 Abos klubos jeb centros pasākumi notiek trešdienā. Interesanti, ka daudzās Eiropas valstīs, piemēram, Slovēnijā, Polijā, Anglijā, masveida pasākumi notiek tieši trešdienā. Arī mūsu Rītausmā iknedēļas pasākums ir trešdienā. Vēl šajā pieredzes apmaiņas grupas dalībnieki tika iepazīstināti ar subsidētajām darbavietām nedzirdīgajiem. Tajās strādā daudzi nedzirdīgie, piemēram, arhīvā nodarbināti 9. Darba devējiem ir izdevīgi iekārtot šādas darbavietas nedzirdīgajiem, jo no valsts ir liels atbalsts.
 Interesants fakts: Slovēnijā invaliditātes pensijas ir lielākas nekā Latvijā, un tomēr arī no turienes jaunieši brauc projām uz Angliju un Īriju. Tāpēc nedzirdīgo skaits tur samazinās, tāpat arī skolēnu arvien mazāk  Ļubļanas nedzirdīgo skolā, ko brauciena dalībnieki apmeklēja. Tur ir rūpīgi izstrādāta apmācības sistēma:  viens skolotājs strādā ar trim audzēkņiem, apmācības faktiski ir individuālas un skolēnu zināšanu līmenis  augsts. Skolā atrodas arī bērnudārzs. Interesanti, ka maziem bērniem bez vecāku atļaujas nedrīkst mācīt zīmju valodu.
Foto: Māra Lasmane
 
Latvijā viesosies populārs nedzirdīgs mākslinieks
22. novembrī pl. 18 Rītausmā, Rīgā, Kandavas ielā 27 uzstāsies nedzirdīgais Robs Rojs no Austrālijas. Viņš ar priekšnesumiem jau bijis apmēram 50 valstīs. Latviju viņš ieradīsies no Lietuvas. Lietuviešu nedzirdīgie stāsta, ka viņa šovs esot ļoti interesants, un iesaka noteikti to noskatīties. Ieejas maksa ir 2 lati. Pēc šova būs tikšanās ar pašu mākslinieku un varēs viņam uzdot jautājumus.
Foto: www.lns.lv
 
Arī nedzirdīgajiem sportistiem šogad kongress
Rītausmā 23. novembrī notiks Latvijas Nedzirdīgo sporta federācijas kongress. Tajā piedalīsies sporta klubu izvirzītie 23 delegāti. Viņi vērtēs LNSF prezidenta Vara Strazdiņa atskaites ziņojumu par paveikto un pieņems jaunu darbības programmu 2013. – 2017. gadam. Notiks arī prezidenta, viceprezidenta un valdes vēlēšanas.
Foto: www.lnsf.lv
 
 
LATVIJAS ZIŅAS
 
Esi uzmanīgs tumsā uz ceļa, pa kuru ej!
Uz Latvijas ceļiem oktobrī un novembrī jau gājuši bojā 37 cilvēki. Visvairāk neredzamo gājēju (bez atstarotājiem) ir Rīgā un Pierīgas reģionā.
 Par atstarotāju nelietošanu sastādīts vairāk nekā 7000 protokolu. Par to iztrūkumu pie apģērba, pārvietojoties tumsā, var uzlikt sodu 5 – 20 Ls apmērā. Tumsai ir savi likumi: ja tos neievēro,  cilvēki uz ceļa riskē ar savu dzīvību. Iepazīsimies ar tiem!
Ja esi gājējs, iegaumē  – tava ceļa puse ir tikai kreisā, kur tu redzi autobraucēju virzienu un vajadzības gadījumā vari ielekt kaut vai grāvī. Atstarotājs ir obligāts, un tas pareizi jānovieto priekšpusē – ne jau pie cepures, ne jau pie somas padusē, bet krūšu apvidū, kur vislabāk tas autovadītājam redzams. Neceri, ka viņš redz labāk par tevi, kas notiek uz ceļa.
Ja ej tumsā, izvēlies gaišas drēbes –  vislabāk  uzvelc atstarojošo vesti, paņem līdzi lukturīti, vari lietot arī mobilo telefonu  ar iebūvētu gaismas avotu.
Ja esi braucējs, atceries – drošs ātrums ir tāds, ka tu spēj pie šķēršļa apstāties. Tuvās gaismas parāda tikai 50 m uz priekšu, tādēļ ar tām brauc lēnāk! Lieto tālās gaismas, kur tas netraucē citiem. Biežāk notīri vējstiklu no abām pusēm, spodrini gaismas lukturus, apmaini riepas! Pārbaudi  rūpīgi savu auto, pirms sāc braukt.
Oktobrī autoavārijās  cietuši  363 cilvēki. Kā redzi, paviršībai vai steigai uz tumša, neapgaismota ceļa var būt traģiskas, nelabojamas sekas.
Skaties un paturi prātā pielikumā redzamo un svētkos dāvini savējiem atstarotājus! Pielikumu skat. šeit.
Foto: www.diena.lv
 
Vēlreiz par ātrajiem kredītiem
Valdība atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas ierobežos ātro kredītu izsniegšanu ar mērķi – aizsargāt kredīta ņēmējus no pārmērīga parādu sloga. Cilvēki joprojām aizņemas bezatbildīgi un tādēļ nespēj pieaugošo parādu atmaksāt. Paredzēts noteikt aizliegumu slēgt patērētāja kreditēšanas līgumu naktī no pl. 23 līdz 7. Kredīta gada procentu likme jebkurā gadījumā nevarēs pārsniegt 100%. Tas gan neskars aizdevumus, kuri ir līdz 100 eiro lieli. Ātro kredītu firmas iebilst pret grozījumiem, jo tie apdraud viņu lielo peļņu. Par šiem grozījumiem vēl lems Saeima.
Foto: www.comparo.lv
 
 
Iesim skatīties svētku salūtu!
Pirmdien, 18. novembrī Latvijas Republika svinēs savu 95. dzimšanas dienu. Svētku kulminācija būs svētku uguņošana un Latvijas himnas kopdziedāšana pl. 21  11. Novembra krastmalā. Salūts notiks Jāņa Lūsēna mūzikas pavadījumā. Salūtu atbilstoši mūzikas noskaņai veidos  dizainers Kalvis Kalniņš ar savu komandu. Viņš centīsies jaukt kopā ne vairāk kā trīs četras krāsas, lai veidotos harmonisks priekšnesums un viena krāsa nenomāc citu.  
Pirms tam uguņošana tiek atveidota virtuāli datorā, lai redzētu, kā tā izskatīsies no dažādām Rīgas vietām. Gatavošanās pasākumam ilgst vairākas nedēļas, tajā piedalās 12– 14 cilvēki. Salūts maksās aptuveni 15 000 latu.
Tiekamies krastmalā pl. 21  un skatīsimies uguņošanu kopā!
Foto: www.liepajaskultura.lv
 
 
VIDEOLOGS
 
Šajā videologā ieskatīsimies vēl kādā projekta „Klusuma pasaule” aktivitātē, kas saucas „Motivācijas programma reintegrācijai komūnā un dzirdīgo sabiedrībā”. Šoreiz pasākums notika Rīgas biedrībā, rehabilitācijas centrā „Rītausma”. Tas bija nacionālo svētku nedēļas noskaņās, atzīmējot Lāčplēša dienu un Latvijas proklamēšanas dienu.
Video: Zigmārs Ungurs

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas