Search form

24.08.2012

Drukāt

Psihologa individuālas konsultācijas bez tulka

Photo

Sākot ar augustu, projekta „Klusuma pasaule” klientiem individuālas konsultācijas sākusi sniegt psiholoģe Sandra Freimane. Pirmo reizi nedzirdīgajiem cilvēkiem radīta iespēja izmantot pakalpojumus, ko sniedz psihologs, kurš pārvalda zīmju valodu.


Daudziem viņa ir vēl nepazīstama persona, tāpēc tālāk šeit jūsu uzmanībai  piedāvāta neliela „KS” intervija ar Sandru , lai kaut nedaudz iepazītu viņu.
 







Kā jūs sākāt strādāt ar nedzirdīgajiem klientiem? Kas jūs atveda uz LNS? Kā iemācījāties zīmju valodu?
Manā dzīvē ir sanācis tā, ka sadarbība ar Danu Kalpiņu – Geidu ir atvedusi mani uz LNS. Darbs ar nedzirdīgiem klientiem man sākās jau 2009. gadā, kad iesaistījos LNS projektā "Klusuma pasaule" kā psihologs –  eksperts. Sākumā zīmju valodas pamatus apguvu pašmācības ceļā, jo ģimenē auga bērni ar dzirdes traucējumiem, bet tad 2009. gadā
radās iespēja mācīties Jūrmalas koledžā un apgūt zīmju valodu, ko veiksmīgi arī izdarīju.
 
Kāpēc savulaik izvēlējāties studēt tieši psiholoģiju? Vai nedzirdīgie arī varētu izstudēt psiholoģiju un palīdzēt citiem?
Laikam pašas ģimene un bērni man deva iedvesmu studēt tieši psiholoģiju. Šī zinātne mani vienmēr interesējusi, tādēļ arī neatlaidīgi virzījos uz iecerēto mērķi. Lai iegūtu psiholoģijas maģistra izglītību, esmu studējusi 7 gadus.
Uzskatu, ka nedzirdīgam cilvēkam būtu ļoti grūti apgūt šo profesiju, tāpēc ka ir jāstudē ļoti daudz profesionālās literatūras, turklāt ne tikai latviešu valodā, bet arī angļu un vācu valodā. Tā kā psiholoģija Latvijā ir jauna zinātne, tad arī mācību materiāli latviešu valodā ir ierobežotā daudzumā.
 
Vai uzskatāt, ka nedzirdīgo cilvēku psiholoģija atšķiras no dzirdīgo? Kādā veidā, ar ko?
Pēc savas pieredzes, strādājot ar nedzirdīgiem cilvēkiem, esmu novērojusi atsevišķas iezīmes, kas atšķiras dzirdīgam un nedzirdīgam cilvēkam, bet to noteikti nevarētu attiecināt uz visiem. Arī nedzirdīgie cilvēki ir ļoti dažādi – ar dažādu izglītību, domāšanas veidu, pieredzi utt. Tādēļ es negribētu kādu konkrētu lietu attiecināt uz visiem.
 
Sākot ar augustu, individuāli konsultējat nedzirdīgos klientus. Ar kādām problēmām viņi pie jums visbiežāk vēršas? Vai spējat palīdzēt?
Līdzīgi kā dzirdīgie, arī nedzirdīgie cilvēki visbiežāk  pie psihologa meklē iespējamos risinājumus  attiecību problēmām  un konfliktiem ģimenē. Sarunas laikā meklējam galvenos cēloņus, kas izraisa šīs problēmas, analizējam to, kā situāciju uzlabot.
 Ir arī tādi  gadījumi, kad cilvēki vienkārši atnāk izrunāties, lai mazinātu vai dzēstu smaguma sajūtu sirdī,  sajustu atvieglojumu. Ceru, ka spēju cilvēkiem palīdzēt, uzmundrināt viņus, dot iedvesmu, lai viņi savas attiecības veidotu pēc iespējas labākas.
 
Kas pie jums visbiežāk nāk meklēt padomu?
Pie manis nāk gan vīrieši, gan sievietes, gan jauni cilvēki, gan arī veci. Šobrīd vēl  nevaru teikt, ka kādas grupas pārstāvju būtu vairāk.
 
Cik ilgi būs pieejamas šīs individuālās konsultācijas un kā pieteikties uz tām?
Individuālās konsultācijas notiks vienu gadu projekta "Klusuma pasaule" ietvaros..
Klienti laipni lūgti uz  konsultācijām, pierakstīties var pie Vitas Kamares pl. 9 – 17, Rīgā, Elvīras ielā 19, Sociālās rehabilitācijas centra I stāvā( jaunajā mājā) vai pie Brigitas Aldersones pa tel. 26446614 un e pastā: [email protected]

 

 

Teksts un foto: Zigmārs Ungurs


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas