Search form

15.10.2012

Drukāt

Kompleksās sociālās rehabilitācijas programma noslēgusies

Photo

LNS projekta „Klusuma pasaule” ietvaros divas aktivitātes „Sociālās rehabilitācijas programmas realizācijā” – nedzirdīgajiem un nedzirdīgajiem ar garīgās attīstības traucējumiem pēc trīs gadu darbības šoruden noslēdzās. Šos pakalpojumus sniedza Sociālās integrācijas valsts aģentūra (SIVA), un tos izmantoja 250 projekta klienti.


Kopš 2009. gada 20. oktobra katru mēnesi šīs programmas izmantoja 20 grupas dzirdes invalīdu (kopā 160) un 15 grupas klientu ar garīgās attīstības traucējumiem (kopā 90). Viņi apmeklēja dažādas nodarbības: attīstīja datorzināšanas, izzināja ķermeņa valodu un psiholoģiju, pilnveidoja zīmju valodu, vingrinājās komunikācijas tehnikā, izmantoja sociālā darbinieka konsultācijas, devās izziņas ekskursijās, saņēma dažādu noderīgu informāciju un, protams, piedalījās psiholoģiskās rehabilitācijas, fizisko aktivitāšu un dažādu relaksācijas procedūru norisē. Bet klienti ar garīgās attīstības traucējumiem apguva dzīves prasmju pilnveides zināšanas.
 
 
 
Trijos gados ar nedzirdīgajiem klientiem strādāja vesels speciālistu pulks, tādēļ klienti, uzturoties vienu mēnesi Jūrmalā, izbaudīja saistošu dzīvi, precīzāk, atbrīvojās no sakrātā sasprindzinājuma ikdienā.
 
 
Rezultāti?
Jāatzīst, tie nav nosakāmi kādā mērvienībā. Tie ir bezgala dažādi atkarībā no klientu vēlmēm, vajadzībām un interesēm. Daudzi tomēr pēc šīs programmas savā dzīvē progresējuši: sakārto savu dzīvi, sekmīgāk turpina iesākto, nodarbojas ar kaut ko jaunu, biežāk iekļaujas sabiedrībā, izmantojot apgūtās zināšanas un prasmes. Tiesa, gadījās arī tādi klienti, kas vēlējās vienkārši „atpūsties”. Bet citi neatlaidīgi izmantoja dažādas fiziskās aktivitātes (piemēram, trenažieru zāli, baseinu utt.).
 
Bija klienti, kas apņēmās rūpēties nākotnē par savu veselību un maksimālu aktivitāti dzīvē. Nereti, mums klientiem nācās palīdzēt atrisināt ilgstoši krājušās dažāda rakstura problēmas. To nodrošināja dažādu speciālistu palīdzība. Daudziem atrasti jauni draugi, daži pat „aizprecējušies” uz citām biedrībām.
 
Lielākie plusi vērojami tieši klientiem ar garīgās attīstības traucējumiem. Piedaloties visās nodarbībās viņi izrāvās no mājas četrām sienām, sāka sakārtot savu dzīves ritumu, pakāpeniski iekļaujoties nedzirdīgo sabiedrības aktivitātēs. Diemžēl jāatzīst, šādu cilvēku ir tomēr vairāk, nekā bijām iedomājušies. Nereti vecāki viņus izmanto kā lētu darbaspēku mājās, līdz ar to viņi arī netika pieteikti šajā programmā.
 
Topā – psiholoģija
Apkopojot novērtējuma anketas, secināju, ka klientiem visvairāk patika psiholoģijas, kā arī ķermeņa valodas nodarbības un zīmju valoda. Bet vismazāk – komunikācijas un runas valodas nodarbības. Klienti labi novērtēja arī fiziskās aktivitātes un rehabilitācijas pakalpojumus.

Šajās aktivitātēs triju gadu laikā visvairāk klientu piedalījās no Rīgas, Valmieras un Rēzeknes biedrības, bet mazāk no Daugavpils un Ventspils. Atsaucīgi bija Rīgas Nedzirdīgo skolas un Alsviķu Profesionālās skolas audzēkņi.
 
Pārdomas par paveikto
Par šīs aktivitātes realizāciju izsakās projekta „Klusuma pasaule” vadītājs Arnolds Pavlins: „LNS lielais projekts „Klusuma pasaule” bija paredzēts, lai sniegtu konkrētu, jūtamu, būtisku un nepieciešamu palīdzību simtiem Latvijas nedzirdīgo cilvēku. Lielu daļu no tiem pasākumiem un pakalpojumiem, kurus mēs pašlaik realizējam, LNS sagatavoja iepriekšējos projektos. To var teikt arī par „Klusuma pasaules” lielākajām aktivitātēm, kurās kompleksās sociālās rehabilitācijas programmas tika izstrādātas LNS projekta „Abpus klusuma robežām” ietvaros.

Īpaši nozīmīgs šis atbalsts bija tiem desmitiem nedzirdīgo cilvēku ar intelektuālās attīstības traucējumiem, kuri piedalījās speciāli viņiem izstrādātās programmās, jo šāda veida palīdzība Latvijā cilvēkiem vispār tika sniegta pirmo reizi.

Kā projekta vadītājs saku lielu paldies visiem tiem Sociālās integrācijas valsts aģentūras darbiniekiem, kuri piedalījās mūsu programmas īstenošanā. Domāju, ka daudzas no šo abu programmu aktivitātēm nākotnē būtu jāturpina, tās pierādījušas savu lietderību. Īpaša rūpe būtu jāizrāda nedzirdīgajiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem, jo pēc piedalīšanās šī projekta aktivitātēs viņi atgriežas savās mājās, savās saimniecībās un atkal paliek ārpus mūsu aprūpes. Lielākais risks un lielākais izaicinājums priekš LNS šobrīd – atrast arī turpmāk finansējumu šīm aktivitātēm.

Nobeigumā pateicos tiem projekta darbiniekiem, īpaši Ivaram Kalniņam un Mārai Lasmanei, kuri no LNS puses organizēja šo programmu īstenošanu.

Tas no viņiem prasīja milzīgu pacietību, koncentrēšanos un daudz, daudz laika. Mana īpašā pateicība arī SIVA direktorei Regīnai Simsonei par to, ka viņa mūs uzņēma savā saimniecībā un darīja visu, lai mūsu cilvēki tajā justos kā mājās. Visi, kas piedalījās šo programmu īstenošanā, ir lieli malači. Paldies!”

Arī šī projekta vadītāja asistente Karīna Pavlova vērtē atzinīgi: „Man ir patiešām liels prieks par to, ka projekta laikā veiksmīgi īstenojām abas aktivitātes, bet vislielākais prieks tieši par cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem, kuri integrējās, pirmkārt, savā nedzirdīgo sabiedrībā un, tikai otrkārt, integrējās arī dzirdīgo sabiedrībā. Jāatzīst, dažreiz no malas likās, ka šos cilvēkus ne vienmēr pieņem pat „savējie”, un nu viņiem bija iespēja atrasties „savējo” vidū, nevis sēdēt mājās vienatnē: cilvēki sajuta, ka ir noderīgi, atrada draugus (domāju, ka par to priecājās arī viņu ģimenes).

Pārbaudot atskaites, ievēroju, ka pēc piedalīšanās programmā, cilvēki biežāk apmeklēja arī citus pasākumus, kļuva drošāki un atvērtāki. Uzskatu, ka šādā virzienā darbs mums jāturpina, kaut arī tas emocionāli ir ļoti grūti, – es patiešām apbrīnoju Ivaru Kalniņu, ka viņš izturējis to visu. Vienmēr atcerēšos kādu situāciju: Ivars atnāk uz LNS māju, es jautāju: „Nu, kā tev klājas?”, bet viņam nav pat spēka atbildēt. Tas patiešām ir ļoti smags darbs. Domāju, ka ne katrs to spētu izturēt. Ir labi, ka Ivaram tagad ir pieredze darbā ar cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem, manuprāt, tas nozīmē, ka viņš arī profesionāli aug un nākotnē varētu dalīties savā pieredzē ar mums.”

SIVA sociālās darbinieces Dace Riņķe, Dagnija Silava un ārste Ieva Šteina atceras: „Mūsu dzīves redzējumu veido priekšstati. Ieraugot projekta nosaukumu ,,Klusuma pasaule”, neviļus iztēlojos emocionāli klusu, neizprotamu vidi. Kā dzirkstošā brīnumā mēs SIVA īstenotajā projektā izdzīvojām visu sajūtu gammu: prieku, smieklus, izbrīnu, gandarījumu, arī skumjas, tad meklējām veidu, kā kliedēt tās, un, beidzoties ,,Klusuma pasaulei”, varam teikt – klusums ir jāsaprot un jāsaredz. Paldies mērķa grupas 250 klientiem par šo mācību stundu!”
Bet es pats kā abu aktivitāšu vadītājs saku paldies projekta vadītājam A. Pavlinam par man uzticēto darbu abās aktivitātēs. Man vislielākais gandarījums bija būt kopā ar klientiem, ar kuriem kopā centāmies maksimāli izmantot visus piedāvātos SIVA pakalpojumus. Visvairāk priecē, ka daudzi klienti ar garīgās attīstības traucējumiem pamazām „iet cilvēkos”, pilnveidojot savu saskarsmi ar ārpasauli. Es darīju visu iespējamo, lai viņi visi justos apmierināti. Īpašs paldies klientiem, protams, arī SIVAI, Mārai Lasmanei un citiem, kas palīdzēja un mani atbalstīja šajā darbā.
 
 
Teksts: Ivars Kalniņš
Foto: no Ivara Kalniņa personiskā arhīva
 


 
PATEICĪBA
 
 
Klusuma pasaule” darbinieki! Ar šo izsakām paldies no visas sirds par paveikto darbu projekta „Klusuma pasaule” zelta gaismas nesējam mūsu savienībā prezidentam Arnoldam Pavlinam, kā arī Sociālās integrācijas valsts aģentūrai Jūrmalā, mūsu programmas vadītājam Ivaram Kalniņam, lieliskajai tulcei Ievai Rusulei, pasniedzējai Skaidrītei Baurei un Mārai Lasmanei par brīnišķīgo, vērtīgo laiku un nemitīgo atbalstu, ko saņēmām apmācību/nodarbību laikā no 27. augusta līdz 25. septembrim.

Novēlam LNS turpmāk stabilu un nepārtrauktu darbību, tālāku attīstību, izaugsmi! Kolektīva vārdā paldies jums visiem, ka esat tik labi! Izturību jums un arī visiem mums!

Vissija Gorūza, Hilda Seska, Marta Ļebedeva, Daina Cīrule, Daila Voroņko,
Nadežda Puriņa, Georgs Strupka un Lilija Golubeva

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas