Search form

15.06.2015

Drukāt

Projekts „Mūsu Rīga klusumā”: māca apturēt mirkli

Photo

Dzīve ir brīnišķīga, mēs ne vienmēr mākam novērtēt to, kas mums ir, kaut arī dažreiz vajadzētu piestāt savā skrējienā pa dzīvi, paskatīties apkārt un pavērot, kas notiek mūsu pilsētā, kā mainās daba, kā izskatās debesis… Un apturēt šo mirkli!


Jūs teiksiet, ka tas nu gan nav iespējams, bet nē – mēs varam laiku apstādināt un paturēt sev, piemēram, caur fotokameras objektīvu, kaut arī tas nemaz nav tik vienkārši, kā liekas sākumā, jo foto ir reizē māksla un zinātne – kā pareizi izvēlēties fotokameru, apgaismojumu, kādas ir fotografēšanas tehnikas, kādas katrreiz no tām izmantot, lai fotouzņēmuma saturs ietvertu iecerēto ideju utt.

To centās apgūt no 2015. gada 2. marta līdz 2015. gada 15. jūnijam realizētā projekta „Mūsu Rīga klusumā” vairāk nekā 100 Rīgā dzīvojošu nedzirdīgo cilvēku – aktivitāšu dalībnieku. Lūk, Genovefas Ņevjadomskas domas:

„Pirmajā nodarbību dienā 16. martā sākās iepazīšanās ar foto pasauli. Grupā bija gan amatieri, gan profesionāļi. Studijas „Aprakstu darbnīca” ietvaros apguvām daudz teorētisko un praktisko zināšanu. Bija noderīgi un amizanti. Pildījām arī mājas darbus. Kādas tik emocijas varēja pēc tam vērot šajos darbos! Divnedēļu apmācības pagāja kā viens mirklis. Labprāt vēl tās turpinātu apgūt profesionālā fotogrāfa Mārtiņa Vanaga vadībā.”

Tapa fotoizstāde „Mans stāsts par Rīgu”, kurā varēja vērot Rīgas ainavas – namus, aktuālos notikumus, cilvēkus, parkus, baznīcas utt.

Vienas no dalībniecēm Vidas Meijas viedoklis:

„Es piedalījos fotoizstādes sagatavošanas procesā, izvēlējāmies foto, savā starpā diskutējām par katru foto. Interesanti bija tas, ka, redzot kādu foto, daži no mums atcerējās notikumus savā dzīvē konkrēti šajā vietā. Piedalījos arī darba diskusijā, es esmu vājdzirdīgā un man bija interesanti uzzināt par kultūras un atpūtas pasākumu iespējām Rīgas pilsētā. Bet mums, nedzirdīgajiem, jābūt pašiem aktīviem, nevajag baidīties no tā, kā paskatīsies vai izturēsies cilvēki mums apkārt. Nedzirdīgie ir daļa no sabiedrības. Un es noteikti gribētu, lai šim projektam būtu turpinājums, lai būtu iespējas konsultēties pie foto/video speciālistiem individuāli. Nākamreiz, es ceru, vēl vairāk nedzirdīgo cilvēku piedalīsies šāda veida nodarbībās, un viņi iegūs interesantu, noderīgu informāciju, lai pilnveidotu savas prasmes un iemaņas, tādā veidā paaugstinot savas dzīves kvalitāti.”

Savukārt studijas „Īsfilmu darbnīca” ietvaros tapušas vairākas tematiskās īsfilmas par Rīgas pilsētas kultūras mantojumu, sporta aktivitātēm, veselīgu dzīvesveidu un atpūtas iespējām (var skatīt LNS mājaslapas projektu sadaļā). Reizē tā bija jauna pieredze par to, kādas ir iespējas Rīgā aktīvi pavadīt brīvo laiku.

Stāsta Vita Kamare:

 „Pirmkārt, pateicos par iespēju piedalīties projektā, informācijas bija daudz, vienā brīdī man likās, ka saprotu visu, otrā brīdī, ka neko nesaprotu. Bet soļi pa solim es ieguvu jaunas zināšanas par to, kā veidot filmas, kā montēt, kā filmēt. Uzskatu, ka nodarbību bija par maz, vajadzētu tādas organizēt noteikti vēl un visa gada garumā. Man patika strādāt grupā, īpaši grupas individuālais darbs, kad mēs, vairāki cilvēki, staigājām par Rīgas pilsētu un filmējām dažādās vietās, mēs arī labi pavadījām laiku, komunicējot savā starpā, un personīgi es atklāju daudz ko jaunu. Pateicos visiem speciālistiem, kuri mūs apmācīja, pacietīgi skaidroja to, ko neesam sapratuši.”

Šis projekts patiešām bija savā veidā unikāls, jo vēl līdz šim nedzirdīgiem cilvēkiem nebija iespējas mācīties, kā veidot filmas, foto sižetus.

Projekta ietvaros tiešo atbalstu saņēma 128 sociāli mazaizsargātie cilvēki – nedzirdīgie cilvēki, kuri dzīvo Rīgas pilsētā, t.sk. 20 jaunieši. Tika organizētas vairākas nodarbības 2. aktivitātes „Izzinu Rīgu” 2.1.apakšaktivitātes „Studija „Īsfilmu darbnīca””, 2.2. apakšaktivitātes „Studija „Aprakstu darbnīca””, 2.3.apakšaktivitāte „Mans stāsts par Rīgu” ietvaros.

Tika izveidotas 21 tematiskās īsfilmas par Rīgas pilsētu šādās jomās: kultūras mantojums, kultūras dzīve, sporta aktivitātes, atpūtas iespējas.

Nedzirdīgiem cilvēkiem bija iespēja pašiem piedalīties fotoizstādes sagatavošanas procesā un tās atklāšanā.

Projekta laikā nedzirdīgi cilvēki guva jaunas zināšanas, prasmes, iemaņas, paaugstināja savu dzīves kvalitāti, lietderīgi pavadot brīvo laiku. Projekta dalībnieki kļuvuši patstāvīgāki, pārliecinātāki par saviem spēkiem, varošāki realizēt savas ieceres un idejas.

Paldies Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam par piešķirto finansējumu.

Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.

 

Sagatavoja: LNS Iepirkumu un projektu nodaļa
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas